Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: BNP Paribas TFI (I kwartał 2023)

Udostępnij

I kwartał nie zmienił specyfiki BNP Paribas TFI w kontekście struktury portfela, przynajmniej w obszarze aktywności na GPW. Nadal mamy dużo (chyba najwięcej) składników, ale tym razem mamy też rekordową liczbę zmian. Wprawdzie nie jest to jeszcze poziom Petera Lyncha, który w swoim Fidelity Magellan potrafił mieć ponad 1000 pozycji, ale i warszawski parkiet nie jest amerykańską giełdą. Szczęśliwie zarządzający z BNP nie utracili też swojej drugiej cechy, czyli wyraźnych i widocznych zmian. Sprawdźmy więc, gdzie te ruchy były najsilniejsze.

 

Zacznijmy od tego, że na 137 spółek notowanych na GPW, w I kwartale dokonano aż 129 zmian. Głębsze spojrzenie na poczynione ruchy pokaże, że niemal połowa z nich mieściła się w przedziale -5% do 5%. Ale jednocześnie mieliśmy 19 przypadków, gdzie wzrosty przekraczały 25% wcześniejszego stanu zaangażowania oraz 25 przypadków, gdy redukcja obejmowała przynajmniej 1/4 posiadanego pakietu. Do tego 3 spółki z portfeli wypadły całkowicie i w ich miejsce pojawiała się jedna nowość.

Jest nią NWG (NEWAG), który gościł w portfelach funduszy BNP Paribas TFI wcześniej i opuścił je w połowie ubiegłego roku. Inwestycja może nie była wielka, ale pod względem wartości mieści w górnej części zestawienia. Więc nie była też specjalnie mała.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX