Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: Generali Investment TFI (I kwartał 2023)

Udostępnij

Na koniec I kwartału 2023 roku portfel spółek z GPW, które znaleźliśmy w funduszach Generali Investments TFI obejmował 80 pozycji. Zarządzający dokonali blisko 60 zmian wprowadzając 3 nowości i usuwając jedną spółkę z portfeli. Patrząc na dane o przepływach pieniędzy od klientów widać, że zarządzający z tego TFI mieli dość komfortową sytuację do podejmowania decyzji, gdyż klienci nie wywierali na nich presji towarzyszącej z reguły przewadze umorzeń.

Wprawdzie wielkość salda wpłat do funduszy angażujących choćby część aktywów na GPW była znacznie niższa niż dane z grudnia, ale sam fakt że była na plusie jest pozytywny. Bo w takiej sytuacji decyzje o zmianach w portfelu są raczej wynikiem oceny sytuacji perspektyw poszczególnych spółek, a nie konieczności zapewnienia płynności dla klientów.

Napływ środków do funduszy Generali Investments TFI inwestujących na GPW

Szacujemy, że w tych okolicznościach saldo dokonanych operacji było na kilkumilionowym plusie i był to prawdopodobnie czwarty kwartał z rzędu, gdy zarządzający z Generali Investments wspierali rynek zakupami.

Ale zacznijmy od spółek, których akcje sprzedawano, a mamy takich przypadków ponad 30. W tym gronie MGT (MANGATA), która od dawna współtworzyła aktywa funduszy z tego TFI, a przynajmniej od kiedy monitorujemy decyzje tych zarządzających, czyli od marca 2019 roku. Co więcej przez cały ten czas nie było na tej pozycji żadnych zmian, ani w górę ani w dół. Swoją drogą Mangata Holding była jednym z bohaterów 14 odcinka podcastu Porozmawiajmy o spółkach co pozwala poznać nieco więcej szczegółów dotyczących jej działalności.

Idąc dalej znajdziemy trzy spółki, w których redukcja dotyczyła przynajmniej 3/4 posiadanego wcześniej pakietu. To BNP (BNPPPL) (-87%), HUG (HUUUGE) (-77%) oraz GPW (-73%). We wszystkich trzech przypadkach sprzedaż jest kontynuacją  procesu prowadzonego wcześniej z mniejszym lub większym natężeniem. Największym w przypadku banku, który pojawił się w portfelach funduszy tego TFI w połowie roku 2021 i od tamtej pory, z dwiema przerwami, możemy obserwować systematyczny spadek zaangażowania.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus