Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: Goldman Sachs TFI (I kwartał 2023)

Udostępnij

„W co inwestuje na polskiej giełdzie Goldman Sachs?” – to prawdopodobnie jeden z bardziej nośnych tytułów, który przyciągnąłby uwagę wielu inwestorów. Zwłaszcza, że w kwietniu Goldman Sachs był liderem obrotów na GPW w kwietniu. Ale ten Goldman o którym piszemy to trochę farbowany lis bo to dawne NN IP, które po zmianie właściciela zmieniło nazwę. Niezależnie od szyldu zawsze warto wiedzieć, co robią na warszawskiej giełdzie zarządzający mający na niej zaangażowane niemal 1 mld dolarów. 

Zacznijmy od tego, że portfel się trochę rozrósł bo pojawiły się w nim dwie nowości, a żadna z dotychczasowych pozycji nie wypadła. Zresztą przewaga popytu jest widoczna również w pozostałych transakcjach. Ogółem, w 46 spółkach zwiększono zaangażowanie, a w 33 je zmniejszono. Zgodnie z naszymi szacunkami pozytywny był również wartościowy bilans zwartych transakcji. Ale to w rzeczywistości zarządzających z Goldman Sachs TFI nic nadzwyczajnego, bo o ich komfort od dłuższego czasu dbają klienci. Oczywiście w kontekście funduszy inwestujących choćby część aktywów na GPW.

Bilans ostatnich 12 miesięcy w tym względzie wygląda bowiem następująco:

napływ środków do funduszy Goldman Sachs TFI inwestujących na GPW

Poza tym, że wypadkowa o kupnie i umorzeniu od 11 miesięcy jest na plusie, to dodatkowo przy odrobienie wyobraźni możemy dostrzec, że skala tej nadwyżki stopniowo zyskuje na sile. Jedyna gorsza (bo nie zła) wiadomosć jest taka, że w zasadzie w 100% jest to zasługa napływów do PPK. Zanim popatrzymy na to w jakich spółkach zarządzający dostrzegli najwięcej szans, rzut oka na mniej atrakcyjne ich zdaniem walory.

Z punktu widzenia szacowanych wpływów, największe transakcje sprzedaży dotyczyły akcji ALE (ALLEGRO), PKN (PKNORLEN), BDX (BUDIMEX) oraz CDR (CDPROJEKT). W każdym z przypadków mówimy o wpływach kilkunastu, kilkudziesięciu milionów złotych co nie dziwi o tyle, że to reprezentanci grupy największych pozycji z portfela (top15 nawet po redukcji). W przypadku spółki Budimexu i Allegro zmniejszono stan posiadania o 22/25%, a w przypadku Orlenu i CD Projektu w grę wchodziło 10/13%. I tylko deweloper gier był sprzedawany drugi kwartał z rzędu. Niejako po drugiej stronie znajdziemy spółkę budowalną, gdzie poprzednia sprzedaż miała miejsce dość dawno, bo w III kwartale 2021. Jeśli chodzi o skalę redukcji to rekordziści są gdzieś indziej.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus