Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: mBank – Znacznie gorzej niż prognozy

Udostępnij

Wynik netto MBK (MBANK) w I kwartale 2023 ukształtował się na poziomie znacznie poniżej oczekiwań rynkowych. Spółka zarobiła w tym okresie +142.8 mln PLN (-72.1% r/r), przy średnich prognozach rynkowych +194.6 mln PLN. Bank dopisał w I kw. do kapitału +405 mln PLN z tytułu rewaluacji portfela papierów dłużnych. Wynik gorszy niż oczekiwania to głównie skutek wyższych odpisów na rezerwy i kosztów.

  • Wzrost wyniku odsetkowego r/r. W I kwartale wynik odsetkowy mBank wzrósł o 38.9% r/r i ukształtował się na poziomie powyżej oczekiwań rynkowych. Marża odsetkowa wyniosła 4.4% (+1.0pp r/r) i była +0.1pp wyższa od wypracowanej w IV kwartale 2022.
  • Znaczny spadek dochodów z tytułu prowizji r/r. Wynik z tytułu prowizji ukształtował się na poziomie niższym od wypracowanego w 2022 roku (-15.2% r/r). Rezultat tej pozycji był także niższy od prognoz rynkowych. Powtarzalne zyski z operacji finansowych i pozaoperacyjne były niższe od średniej z wcześniejszych kwartałów.
  • Niewielki wzrost kosztów działalności r/r. Wydatki banku w I kwartale ukształtowały się na poziomie wyższym o +1.3% r/r, były one także wyższe od prognoz rynkowych. Dochody banku wzrosły w IQ’23 o +17.6% r/r, co skutkowało zwiększeniem wyniku operacyjnego o +27.8% r/r. Współczynnik koszty/dochody wyniósł 33.4% i był niższy o -5.3pp r/r (+7.5pp w stosunku do IVQ’22).
  • Kwartalny przyrost poziomu rezerw. mBank zawiązał w I kwartale rezerwy kredytowe w wysokości 0.8% wartości portfela w stos. rocznym (vs. 0.6% w IVQ’22), ukształtowały się one na poziomie zauważalnie powyżej oczekiwań rynkowych (+27% kw./kw.). Udział NPL w portfelu w I kwartale nie zmienił się w stosunku do poprzedniego okresu i wyniósł 4.0% przy spadku wskaźnika pokrycia o -0.1pp do poziomu 52,5%.
  • Niska dynamika akcji kredytowej. Roczna zmiana wartości kredytów i depozytów w mBanku wyniosła -1.3% i +11.8%. Kwartalne zmiany: +1.1% i +3.9%.

Wyniki mBanku w IQ’23 były niskie. Był to głównie skutek kolejnych wysokich odpisów na ryzyko portfela kredytów w CHF (prawie 810 mln PLN). Pod względem operacyjnym wyniki były natomiast dobre, jednak na tle banków które już opublikowały rezultaty oceniamy je jako nieznacznie słabsze pod względem jakości. Przy dynamice wyniku odsetkowego zbliżonej do średniej sektora, znacznie gorzej zaprezentowała się linia przychodów prowizyjnych. Koszty pod kontrolą, pewnym rozczarowaniem był natomiast zauważalny wzrost kosztów rezerw kredytowych kw./kw. Akcja kredytowa i depozytowa zbliżona do średniej sektora. Współczynnik P/E dla rezultatów kwartalnych wyniósł 26.1 czyli wysoko na tle sektora (ok. 4.5 bez rezerw na kredyty hipoteczne w CHF).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus