Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Aktywa pod zarządzaniem Quercus TFI to już 4,41 mld zł

Udostępnij

Warszawa, 3 stycznia 2024 r. Wartość aktywów pod zarządzaniem QRS (QUERCUS) na koniec 2023 r. wyniosła 4 408,9 mln zł (wobec 4 136,8 mln zł na koniec listopada 2023 r.).

Na wartość aktywów pod zarządzaniem na koniec 2023 r. składało się 3 604,7 mln zł ulokowanych w 12 subfunduszach QUERCUS Parasolowy SFIO, 21,5 mln zł w 2 subfunduszach QUERCUS Instytucjonalny SFIO, 53,1 mln zł w QUERCUS Absolute Return FIZ, 48,4 mln zł w QUERCUS Global Balanced Plus FIZ, 62,9 mln zł w QUERCUS Multistrategy FIZ, 4,8 mln zł w Private Equity Multifund FIZ, 82,5 mln zł w Acer Multistrategy FIZ, 183,8 mln zł w Alphaset FIZ oraz 347,3 mln zł aktywów w ramach usługi asset management (bez uwzględnienia środków zainwestowanych w subfundusze / fundusze QUERCUS). Aktywa poszczególnych subfunduszy / funduszy oraz uzyskane stopy zwrotu w 2023 r. przedstawiono w poniższej tabeli.

Subfundusz / fundusz

Aktywa netto na k. 2022 r.
(mln zł)

Aktywa netto na k. 2023 r.
(mln zł)

Stopa zwrotu

w 2023 r.

QUERCUS lev

98,2

169,4

55,76%

QUERCUS Global Growth

14,3

40,6

41,60%

QUERCUS Agresywny

311,4

656,3

41,05%

QUERCUS Absolute Return FIZ

42,5

53,1

34,83%

QUERCUS Multistrategy FIZ

64,1

62,9

22,20%

Acer Multistrategy FIZ

61,9

82,5

20,88%

QUERCUS Stabilny

181,0

225,3

19,69%

QUERCUS Global Balanced

258,0

218,2

14,89%

QUERCUS Global Balanced Plus FIZ

50,0

48,4

14,72%

QUERCUS Obligacji Skarbowych

342,1

354,2

14,18%

QUERCUS Gold

154,6

139,1

12,26%

QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

245,7

515,5

12,25%

QUERCUS Ochrony Kapitału

662,90

1 204,5

11,96%

QUERCUS Tech lev

-

5,4

-

QUERCUS Silver

64,5

51,9

-1,85%

Private Equity Multifund FIZ

6,7

4,8

-14,94%

QUERCUS short

68,4

24,3

-16,71%

 

„To był znakomity rok dla inwestorów. Rynki finansowe kontynuowały tendencje wzrostowe rozpoczęte w październiku 2022 r. Padły giełdowe rekordy wszechczasów. Polskie aktywa odegrały (wreszcie) pierwszoplanowe role. Ale zacznijmy od giełdowych indeksów na świecie. W całym 2023 r. stopy zwrotu wyniosły dla: S&P500 +24,2%, Nasdaq +43,4%, DAX +20,3%.

Nasz WIG był gwiazdą rynków. Najpierw 28 listopada br. pobił rekord wszechczasów na poziomie 75,0 tys. pkt. W grudniu wielokrotnie poprawiał to osiągnięcie, docierając do 78,5 tys. pkt. (+36,5%). Prym wiodły banki, dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym. Z blue chips najlepiej zaprezentowały się: ALR (ALIOR) (+123%), SPL (SANPL) (+98%) i PEO (PEKAO) (+85%), a najgorzej PCO (PEPCO) (-34%) i CPS (CYFRPLSAT) (-30%).

Szeroki rynek polskich spółek również ustanowił rekord wszechczasów. sWIG80 osiągnął 22,9 tys. pkt., +30,9%. Najbardziej na wartości zyskały: BDZ (BEDZIN) (+585%), RBW (RAINBOW) (+232%) czy BFT (BENEFIT) (+168%). Straciły za to: KER (KERNEL) (-48%) czy ATT (GRUPAAZOTY) (-37%).

Na rynkach obligacji mieliśmy do czynienia z hossą w Polsce przez cały rok oraz zmianą trendu z bessy na hossę na rynku amerykańskim w październiku 2023 r. Rentowność amerykańskich instrumentów 10-letnich spadła w ostatnich dwóch miesiącach do 3,87%, niemieckich do 2,02%, a polskich do 5,22%. Sytuacja na naszym rynku papierów dłużnych korporacyjnych była bardzo dobra. Sprzyjał napływ środków do polskich funduszy dłużnych, które zanotowały znakomite wyniki inwestycyjne. Fundusze (dawniej nazywane gotówkowymi) osiągnęły zyski rzędu 12%.

W przypadku surowców mieliśmy do czynienia z wahaniami cen. Ropa naftowa, mimo konfliktu palestyńsko-izraelskiego w ostatnich miesiącach, potaniała do 71 dolarów (-11%). Złoto z kolei podrożało istotnie i kosztowało 2.072 dolarów za uncję (+13%). Cena drugiego metalu szlachetnego – srebra – nie zmieniła się i wyniosła 24,0 USD za uncję (+0%). Miedź nieznacznie podrożała do 3,9 dolarów za funt (+2%).

Złoty zdecydowanie zyskał na wartości, szczególnie po wyborach parlamentarnych 15 października. Kursy walut wynosiły: euro 4,34 zł (-7%), dolar 3,93 zł (-10%) i frank 4,68 zł (-1%).

Co do naszych wyników sprzedażowych – saldo nabyć w grudniu wyniosło +137 mln zł, a w całym 2023 r. +732 mln zł. Cieszą bardzo dobre wyniki inwestycyjne funduszy, na czele z QUERCUS Global Growth (+41,60%), QUERCUS Agresywny (+41,05%), QUERCUS Stabilny (+19,69%), QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy (+12,25%) i QUERCUS Ochrony Kapitału (+11,96%).

Według wstępnych szacunków, na koniec 2023 r. DI Xelion posiadał ponad 4,0 mld zł aktywów pod administracją ulokowanych w funduszach inwestycyjnych i innych instrumentach finansowych oraz 1,7 mld zł w ramach usługi zarządzania aktywami.

W nowy rok wchodzimy nadal z optymizmem, acz jest on nieco ostrożniejszy niż 12 miesięcy temu. Jak zwykle o tym, co będzie się działo na rynkach, zadecyduje szereg czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do najważniejszych zaliczamy niżej wymienione:

ZEWNĘTRZNE

-/? Rok 2023 był bardzo udany dla rynków akcji, rok kolejny może być trudniejszy

+ Inflacja nie jest już istotnym problemem

- Stopy proc. wysoko, banki centralne będą kontynuować QT przynajmniej w najbliższych miesiącach

=/- Globalna gospodarka w trakcie spowolnienia / możliwa recesja w USA w 2H24

+ Zyski spółek (ciągle) na wysokich poziomach

? Czy Chiny wesprą swoją gospodarkę znaczącym pakietem fiskalnym

- Najważniejszym czynnikiem ryzyka pozostaje wojna w Ukrainie

WEWNĘTRZNE

+ Polska wybrała Europę -> korzystne dla polskich akcji, obligacji i złotego, tym bardziej, że inwestorzy zagraniczni są ciągle niedoważeni

+/- Wyceny większości polskich spółek nadal są dość niskie z długoterminowej perspektywy, dywidendy mogą być rekordowe; jeśli spowolnienie gospodarcze wydłuży się w czasie, wyniki firm mogą się jednak pogorszyć

- Nastroje inwestorów zbliżają się do strefy optymizmu

- Brak wsparcia ze strony RPP

? PPK pomagają, ale co dalej z OFE

Które z wymienionych czynników można uznać za najważniejsze? Nietypowo zaczniemy od czynników wewnętrznych, na czele z wynikiem wyborów parlamentarnych 15 października. Polska wybrała Europę. To fundamentalna zmiana, która już znalazła odzwierciedlenie w cenach naszych akcji, obligacji i złotego w ostatnich 2 miesiącach. Inwestorzy zagraniczni, którzy w poprzednich latach ograniczali ekspozycję na Polskę, zaczęli wielki powrót do naszych aktywów. Powrót ten powinien trwać w pierwszych miesiącach nowego roku, co może wspomagać kontynuację pozytywnych tendencji. Szczególnie, że wycena polskich akcji pozostaje nadal atrakcyjna. Mimo hossy rozpoczętej 14 miesięcy temu, podstawowe wskaźniki wyceny, jak C/Z czy C/WK, pozostają na dość atrakcyjnych poziomach. Nasze modele wskazują, że – w scenariuszu bazowym – WIG znajdzie się w przedziale 80-86 tys. punktów w pierwszych miesiącach 2024 r.

W przypadku rynków obligacji sytuacja wygląda jeszcze korzystniej. Czynnikiem, który może odegrać największą rolę, jest zmiana trendu na rynku amerykańskim. Po 3 długich latach bessy, w październiku 2023 r. doszło do zmiany trendu na wzrostowy. Rentowność tamtejszych 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła maksymalny poziom 5% (startując 3 lata temu z zaledwie 0,5%). W bieżącym roku, dzięki spadkowi stopy inflacji, ceny amerykańskich obligacji powinny rosnąć (rentowności będą spadać). A to byłaby bardzo dobra wiadomość dla obligacji na całym świecie, w tym również polskich. W ciągu ostatnich 40 lat mieliśmy do czynienia już z 7 podobnymi przypadkami. Po zakończeniu podnoszenia stóp procentowych przez Fed (tzw. Fed pivot), następowała hossa w oczekiwaniu na… obniżki stóp. Nie inaczej prawdopodobnie będzie i tym razem, tym bardziej, że po zaskakująco mocnym roku 2023, w gospodarce amerykańskiej rok kolejny powinien przynieść co najmniej wyraźniejsze spowolnienie.   

Jesteśmy pozytywnie nastawieni do metali szlachetnych. Złoto ma za sobą udany rok. Cena kruszcu wzrosła o 13%, docierając do ważnego poziomu 2.050 USD za uncję. Pokonanie tej istotnej, z punktu widzenia analizy technicznej, bariery, otworzy drogę do kontynuacji długoterminowej tendencji wzrostowej, rozpoczętej w III kwartale 2018 r. z poziomu 1.200 USD. Jeśli tak się stanie, to na wartości może zyskać drugi metal szlachetny – srebro, które pozostało nieco w tyle. Srebro z reguły reaguje z pewnym opóźnieniem, ale za to z większą dynamiką.

Z czynników ryzyka najważniejszym pozostaje geopolityka, a w szczególności wojna w Ukrainie. Zachód, na własne życzenie, zaczyna przegrywać. W największym skrócie można stwierdzić, że ani UE, ani USA nie wyciągnęły wniosków z tego, co Rosja zrobiła w ciągu ostatnich 10 lat. Prawdopodobnie Zachód zapłaci za to bardzo wysoką cenę w przyszłości. Lista globalnych zagrożeń nie jest krótka: trwa konflikt palestyńsko-izraelski, potencjalnie w przyszłości może dojść do tarć pomiędzy Chinami a USA, jesienią do władzy może wrócić nieobliczalny D. Trump itd. Dużym znakiem zapytania pozostaje kwestia ewentualnej recesji w amerykańskiej gospodarce. Wiele modeli sugeruje, że jest to scenariusz prawdopodobny, aczkolwiek – bazowo – ewentualna recesja nie powinna być głęboka.

Reasumując, mimo w/w czynników ryzyka, zakładamy kontynuację pozytywnych tendencji na rynkach akcji w pierwszych miesiącach 2024 r. Zarówno WIG, jak i S&P500, oczywiście z korektami po drodze, mogą osiągnąć nowe rekordy wszechczasów. Koniec bessy na amerykańskim rynku obligacji miał miejsce w październiku 2023 r. Wzrosty cen amerykańskich obligacji pomogą również polskim instrumentom, co umożliwi kontynuację dobrej passy naszych funduszy dłużnych. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do metali szlachetnych. Najpoważniejszym czynnikiem ryzyka pozostaje geopolityka, z agresywną Rosją na czele, a także możliwa recesja w amerykańskiej gospodarce.” – komentuje Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus