Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Prowizja od pożyczki – co to jest? Jak świadomie zarządzać finansami?

materiał partnera

Udostępnij

dzisiejszym dynamicznym świecie wiele osób korzysta z różnych form finansowania. Myślisz o kredycie, a może potrzebujesz szybkiej pożyczki online? Zanim zdecydujesz się na skorzystanie ze wsparcia finansowego, sprawdź, czy czekają Cię dodatkowe koszty. Dowiedz się, czym dokładnie jest prowizja od pożyczki lub kredytu i poznaj strategie, jak zarządzać budżetem, aby świadomie podchodzić do zobowiązań finansowych.

Co to jest prowizja od kredytu?

Prowizja to opłata, którą bank pobiera za udzielenie kredytu. Jej wysokość zależy od polityki banku, a także rodzaju kredytu – może wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent. Prowizja stanowi jeden z kosztów pozaodsetkowych, które wpływają na ostateczną cenę kredytu. Prowizja od kredytu obejmuje wynagrodzenie dla banku za przeprowadzenie czynności prawnej w celu zawarcia umowy kredytowej. Mogą to być takie czynności, jak:

  • obsługa wniosku o kredyt (przygotowanie dokumentacji, analiza kredytowa i proces zatwierdzania),
  • rozpatrzenie wniosku kredytowego,
  • udzielenie kredytu,
  • wcześniejsza spłata,
  • przewalutowanie,
  • zmiana warunków umowy,
  • dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenie na wypadek utraty pracy czy ubezpieczenie na życie.

Ile wynosi prowizja od kredytu?

Oprócz odsetek, kredyt może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak marża czy prowizja, które bank pobiera za udzielenie kredytu. Prawo reguluje maksymalne wysokości prowizji, a informacje na ten temat bank powinien zawrzeć w umowie. W przypadku kredytu hipotecznego i gotówkowego kwota prowizji może się jednak różnić ze względu na pożyczaną kwotę i politykę banku.

Kredyt hipoteczny sam w sobie wiąże się z poważną inwestycją, jaką jest nabywanie nieruchomości. Ryzyko dla banku jest mniejsze, dlatego prowizja też jest niższa. Natomiast kredyt gotówkowy, udzielany na krótszy okres i bez konkretnego zabezpieczenia wymaga większej prowizji.

Według ustawy antylichwiarskiej bez względu na okres kredytowania, koszty pozaodsetkowe (w tym prowizja) nie mogą przekroczyć 45% całkowitej sumy kredytu.

 

Prowizja od pożyczki pozabankowej – na czym polega i ile wynosi?

Firmy pożyczkowe również nakładają dodatkowe opłaty na swoich klientów za zawarcie umowy. Koszty pozaodsetkowe, w tym prowizja od pożyczki, nie mogą jednak przekroczyć określonych limitów. Najnowsza ustawa antylichwiarska z 2022 r. określa maksymalne koszty pozaodsetkowe pożyczek:

  • 5% wartości pożyczki – w przypadku środków udzielanych na 30 dni,
  • 20% wartości pożyczki – w przypadku dłuższego okresu spłaty powyżej 30 dni.

Dowiedz się więcej: Prowizja od pożyczki – co to jest i ile wynosi?

Jak świadomie zarządzać finansami?

Świadome zarządzanie finansami to klucz do osiągnięcia stabilności. Dzięki temu masz szansę stworzyć poduszkę finansową na wydatki, które wykraczają poza plan. Takie zabezpieczenie jest niezwykle istotne w przypadku decyzji o pożyczce lub kredycie. Oto 6 wskazówek, które mogą Ci pomóc:

  1. Stwórz budżet domowy – warto zacząć od śledzenia swoich wydatków i przychodów, aby zobaczyć, gdzie możesz zaoszczędzić.
  2. Zwróć uwagę na oprocentowanie – koniecznie dokładnie przeczytaj warunki umowy z bankiem lub firmą pożyczkową i sprawdź wysokość oprocentowania.
  3. Zadbaj o swoją historię kredytową – warto regularnie i w terminie spłacać zadłużenia, ponieważ ma to wpływ na Twoją zdolność kredytową, czyli szansę otrzymania kredytu lub pożyczki.
  4. Porównuj oferty różnych instytucji finansowych – sprawdź dokładnie warunki różnych pożyczek i wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.
  5. Zainwestuj czas w edukację finansową – lepsze zrozumienie podstawowych pojęć finansowych, takich jak oprocentowanie, prowizja czy RRSO, pozwoli ci podejmować bardziej świadome decyzje finansowe.
  6. Zaplanuj spłatę – zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki, stwórz plan spłaty. Oceń, czy będziesz w stanie spłacać raty w określonych terminach, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych kosztów.

Dokonaj mądrego wyboru ze Smartney

W świadomym zarządzaniu finansami pomogą Ci nowoczesne rozwiązania z zakresu fintech, takie jak od Smartney. Znajdziesz tam różne rodzaje pożyczek online – konsolidacyjnych i gotówkowych, z korzystnym oprocentowaniem. W Smartney warto skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty pożyczki.

Artykuł sponsorowany

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus