Szanowni Państwo!
Rok 2025 był dla Grupy PHN okresem intensywnej pracy operacyjnej, opracowania, zakomunikowania oraz konsekwentnej realizacji strategii „Nowy Start”, przyjętej w marcu 2025 roku, a także dalszego wzmacniania fundamentów finansowych i biznesowych. Pomimo wymagającego i zmiennego otoczenia rynkowego osiągnęliśmy dobre wyniki operacyjne oraz kontynuowaliśmy rozwój kluczowych obszarów działalności, opierając się na naszym potencjale. Jednocześnie koncentrowaliśmy się na zwiększaniu efektywności, optymalizacji kosztowej oraz budowie stabilnych podstaw dalszego wzrostu Grupy przy zachowaniu ostrożnego podejścia do podejmowanych decyzji biznesowych.
W ubiegłym roku Grupa PHN osiągnęła rekordowy zysk netto na poziomie 204,4 mln PLN, wobec straty w wysokości 184,4 mln PLN w 2024 roku, co oznacza istotną i jakościową zmianę wyników finansowych Grupy. Jednocześnie wypracowaliśmy najwyższy w historii poziom EBITDA, która osiągnęła 268,4 mln PLN wobec -5,7 mln PLN rok wcześniej, co przekłada się na wzrost o 274,1 mln PLN. Również skorygowana EBITDA, najlepiej odzwierciedlająca powtarzalną efektywność operacyjną Grupy, osiągnęła rekordowy poziom 184,4 mln PLN i była wyższa o 11,4 mln PLN względem 2024 roku. Należy jednak podkreślić, że na osiągnięte wyniki wpływ miały również zdarzenia o charakterze jednorazowym. Jednocześnie obserwowana poprawa wyników operacyjnych wskazuje na stopniowe wzmacnianie efektywności działalności Grupy.
Istotny wkład w wyniki Grupy miała działalność deweloperska, w ramach której osiągnęliśmy przychody na poziomie 55,2 mln PLN wobec 51,9 mln PLN w roku poprzednim. Wyższy wynik w tym segmencie wynikał przede wszystkim z etapu realizacji projektów oraz aktywnej sprzedaży inwestycji takich jak KOLEJ NA 19, Osiedle ŁAN, Osiedle Olimpijczyk II oraz Młoda Białołęka II.
W 2025 roku odnotowaliśmy również poprawę efektywności w segmencie budowlanym. Wzrost wyniku był związany ze zwiększeniem skali działalności oraz optymalizacją kosztów. Jednocześnie prowadziliśmy działania ukierunkowane na poprawę struktury finansowania, co pozwoliło na obniżenie poziomu zadłużenia oraz dalsze wzmocnienie stabilności finansowej.
Miniony rok obfitował w szereg istotnych wydarzeń biznesowych, które wzmocniły pozycję Grupy PHN na rynku oraz zwiększyły jej możliwości rozwoju. Rozwijaliśmy współpracę z partnerami biznesowymi oraz systematycznie budowaliśmy wartość portfela nieruchomości utrzymując wysoką aktywność na rynku inwestycyjnym i budowlanym.
Rok 2025 był kolejnym okresem kontynuacji programu inwestycyjnego. Zakończyliśmy realizację projektu biurowego VENA, a w lutym bieżącego roku uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie budynku. Obecnie trwa proces komercjalizacji obiektu. Równolegle prowadzimy przygotowania do realizacji nowego projektu biurowego INTRACO. W segmencie mieszkaniowym kontynuujemy rozwój działalności. Aktualnie w realizacji znajdują się cztery inwestycje: Apartamenty Jana Pawła II 34 oraz Młoda Białołęka III w Warszawie, Nowa Nakielska by PHN w Bydgoszczy oraz Nowe Zabłocie w Krakowie. W kolejnych latach planujemy zwiększenie skali działalności mieszkaniowej, w tym realizację nowych projektów m.in. w Gdyni, Warszawie i Wrocławiu. Rozwijamy także segment premium, w ramach którego powstaną luksusowe apartamenty w prestiżowych lokalizacjach. W najbliższym czasie rozpoczniemy również rewitalizację Osiedla Wilanów w Warszawie, gdzie w pierwszym etapie powstanie 89 mieszkań.
Istotnym kierunkiem naszego rozwoju pozostaje segment magazynowo-przemysłowych nieruchomości komercyjnych. Dysponujemy gruntami o powierzchni blisko 250 ha, których potencjał pozwala na realizację projektów o łącznej powierzchni najmu ok. 950 tys. mkw. Kontynuujemy rozwój nowoczesnych powierzchni magazynowych, w tym parku PHN Pruszków, który pozostaje jednym z kluczowych aktywów w tym obszarze.
Rozwijamy również projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii. W grudniu 2025 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę instalacji o mocy do 28 MW. Projekt ten stanowi istotny element realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej.
We wszystkich naszych działaniach uwzględniamy zobowiązania oraz potrzeby wynikające ze zrównoważonego rozwoju, integrując aspekty środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego z działalnością Grupy.
Patrząc w przyszłość, pozostajemy skoncentrowani na dalszym wzroście wartości Grupy PHN oraz poprawie rentowności, przy jednoczesnym uwzględnieniu zmiennych warunków makroekonomicznych. Naszym priorytetem pozostaje efektywne zarządzanie aktywami, rozwój nowych projektów oraz elastyczne dostosowywanie się do możliwych scenariuszy rynkowych.
Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować naszym Akcjonariuszom, Radzie Nadzorczej, Klientom, Partnerom biznesowym oraz Pracownikom za zaufanie i zaangażowanie. To dzięki wspólnej pracy możemy konsekwentnie realizować nasze cele i budować długoterminową wartość Grupy PHN.
Życzę Państwu interesującej lektury Raportu Rocznego.
Z wyrazami szacunku,
Wiesław Malicki
Prezes Zarządu