Zacznijmy od wyników, bo sierpień był dla portfela BNP Paribas BM kolejnym udanym miesiącem. Spółki przyniosły średnio 5,4%zysku, co dało przewagę 1,9 pkt proc. nad szerokim rynkiem – WIG zyskał w tym czasie 3,5%.
Najmocniej ciągnęły portfel dwie spółki, i to niemal równo. XTB zyskało 23,8%, a ASB (ASBIS) 23,0%. Dwucyfrową stopę zwrotu wypracował jeszcze APR (AUTOPARTN) (+10,9%). Natomiast pod kreską znalazły się trzy spółki: SNT (SYNEKTIK) (-7,5%), CDR (CDPROJEKT) (-6,2%) oraz BDX (BUDIMEX) (-1,6%).
Dokładne stopy zwrotu, ich historię i inne szczegółowe parametry dotyczące wyników portfela BNP Paribas BM są dostępne dla abonentów BR Premium po wejściu w panel Twoje zyski z innej strony, dostępnego na stronie portfela BNP Paribas BM.
I to właśnie spółka z pierwszego i spółka z ostatniego miejsca tej stawki żegnają się z portfelem. XTB opuszcza zestawienie kilkunastu miesiącach nieprzerwanej obecności, w trakcie których zdążyło podwoić swoją wartość (zakup akcji w maju 25 po 82,7 zł). Synektik towarzyszył analitykom jeszcze dłużej, bo jeśli mnie wzrok nie yli to tu początkowy zakup miał miejsce w październiku 2023 po kursie 62,8 zł).a sierpniowe 7,5% straty przyszło po dwóch mocnych miesiącach (+22,2% w czerwcu i +8,7% w lipcu). W obu przypadkach uzasadnienie jest identyczne i lakoniczne: realizacja zysku.
Pierwszą z dwóch wrześniowych nowości jest ALE (ALLEGRO). Analitycy zwracają uwagę na wstępne dane za drugi kwartał, w którym obroty na platformie w Polsce wzrosły o 12% r/r, a w segmencie International aż o 82% r/r, przy 16-procentowym wzroście przychodów grupy i 11-procentowym wzroście EBITDA.
„Guidance zarządu na 2026 r. wskazuje na utrzymanie solidnego tempa wzrostu, a po wynikach za 2Q możliwe jest podniesienie celów rocznych. Wsparciem dla wyników jest rozwój m.in. segmentu usług (płatności, usługi turystyczne, medyczne)"
– czytamy w komentarzu
Specjaliści wskazują też na czynniki regulacyjne, przede wszystkim na zapowiadane przez Unię Europejską ograniczanie konkurencji ze strony chińskich graczy, w tym likwidację zasady „de minimis". Pierwszy krok w tej reformie – minimalna opłata 3 euro za import paczek spoza UE – wszedł w życie 1 lipca.
Najwięcej miejsca poświęcili jednak strukturze akcjonariatu, a konkretnie jej uporządkowaniu.
„16 czerwca doszło do ostatniej dużej sprzedaży akcji w ABB – Permira uplasowała całość swojego pakietu (12,4%) po 33,6 zł wychodząc z akcjonariatu Allegro (…) Zakończenie sprzedaży akcji przez fundusze private equity powinno w średnim terminie pozytywnie wpływać na kurs Allegro z uwagi na brak dalszej, dużej podaży akcji" – zaznaczają specjaliści
Dodatkowym wsparciem ma być ogłoszony skup akcji własnych o łącznej wartości 1,6 mld zł, którego pierwsza połowa ruszyła 15 lipca.
Druga nowość to MBR (MOBRUK), a jej powrót do zestawienia wymaga krótkiego przypomnienia. Spółka gościła w portfelu na początku 2025 r., wówczas bez sukcesów, po czym wróciła do niego w styczniu tego roku, by pożegnać się z nim w kwietniu. Teraz analitycy sięgają po nią po raz trzeci, a tym razem argumentem są konkretne liczby.
„Wyniki w 2Q26 były znacząco powyżej konsensusu rynkowego zarówno na poziomie EBITDA jak i zysku netto, a zarząd spodziewa się poprawy wyników we wszystkich segmentach w kolejnych kwartałach" – oceniają
Wsparciem pozostaje rosnące wykorzystanie mocy w zmodernizowanych zakładach oraz przejętych El-Kajo i Eco-Point, a także rosnąca liczba przetargów na bomby ekologiczne, historycznie bardziej rentowne (choć zarząd namawia by traktować bomby jak normalny biznes). Do tego dochodzą argumenty, które przy Mo-Bruku pojawiają się regularnie: wysoka rentowność prowadzonej działaności, wolne przepływy pieniężne i dywidenda – tegoroczna, w wysokości 15,23 zł na akcję, co dało ok 4% dividend yield.
„Ponadto zatwierdzony program motywacyjny dla zarządu zakłada mocne wzrosty skumulowanej EBITDA w horyzoncie do 2030 r., co potwierdza pozytywne perspektywy" – dodają
Tyle nowości.
Wśród spółek pozostających w portfelu najwięcej działo się wokół CDR (CDPROJEKT), który sierpień zamknął stratą 6,2%. Analitycy odnieśli się do sierpniowych targów Gamescom, gdzie spółka pokazała trailer i gameplay zapowiedzianego wcześniej dodatku do „Wiedźmina 3", oraz do zapowiedzi wersji „remastered" tej gry, zaplanowanej na 29 września. Nie zabrakło też wątku, który rynkowi spodobał się zdecydowanie mniej.
„Rynek przejściowo negatywnie reagował na potwierdzenie ze strony zarządu, że Wiedźmin 4 nie zostanie wydany w 2027 r., co mogło być zakładane jeszcze przez niektórych inwestorów. Uważamy jednak, że bieżący newsflow oraz plany wydawnicze dotyczące Wiedźmina 3 powinny sprzyjać poprawie sentymentu względem spółki w kolejnych miesiącach" – wyjaśniają
Nie zwalnia natomiast ASB (ASBIS), gdzie lipcowa dynamika przychodów wróciła do 89% r/r, a wyniki drugiego kwartału przyniosły wzrost EBITDA o 156% i zysku netto o 267% r/r. Analitycy zwracają jednak uwagę na spadek marży brutto względem pierwszego kwartału, tłumaczony przez zarząd jednorazowym efektem miksu produktowego – w drugim półroczu oczekiwana jest jej stabilizacja.
Dobre wieści płyną też z BFT (BENEFIT), gdzie przychody drugiego kwartału wzrosły o 33% r/r, znormalizowana EBITDA o 37%, a znormalizowany zysk netto o 28%, oraz od APR (AUTOPARTN), którego wstępne wyniki zaskoczyły rentownością (29,3% wobec 26,8% przed rokiem), a lipiec przyniósł utrzymanie dwucyfrowej dynamiki sprzedaży (+11,71% r/r). Z kolei DAD (DADELO) podniosło tegoroczny cel przychodowy z 600 do 700 mln zł, nie zmieniając ambicji dojścia do 1 mld zł w kolejnych latach.
Komentarze dotyczące każdej z wrześniowych inwestycji BNP Paribas BM znajdują się w poniższej tabeli:
| Komentarz | Zmiana |
|---|---|
| ALE (ALLEGRO) | ↑ |
|
Spółka dostarcza solidne wyniki w ostatnich kwartałach. Wg wstępnych danych w 2Q26 obroty na platformie (GMV) w Polsce wzrosły o 12% r/r, a w segmencie International o +82% r/r. Przychody grupy były o 16% większe za czym stał rosnący udział przychodów z reklamy, Allegro Pay i Allegro Delivery. EBITDA była dzięki temu, a o 11% wyższa r/r. Guidance zarządu na 2026 r. wskazuje na utrzymanie solidnego tempa wzrostu, a po wynikach za 2Q możliwe jest podniesienie celów rocznych. Wsparciem dla wyników jest rozwój m.in segmentu usług (płatności, usługi turystyczne, medyczne). Ponadto w średniej perspektywie UE powinna ograniczać nieuczciwą konkurencję ze strony chińskich graczy - w planie jest m.in. likwidacja zasady "de minimis" (brak cła od importowanych paczek o małej wartości) - pierwszy krok w tej reformie wdrożony został od 1 lipca (min. opłata 3 EUR za import paczek spoza UE). Spółka powinna być też beneficjentem jeżeli chodzi o wykorzystania rozwiązań AI na poprawę efektywności biznesu. 16 czerwca doszło do ostatniej dużej sprzedaży akcji w ABB - Permira uplasowała całość swojego pakietu (12,4%) po 33,6 zł wychodząc z akcjonariatu Allegro, po kwietniowym ABB drugi akcjonariusz, czyli Cinidan posiada ok. 2% udziału. Zakończenie sprzedaży akcji przez fundusze private equity powinno w średnim terminie pozytywnie wpływać na kurs Allegro z uwagi na brak dalszej, dużej podaży akcji. Wspierającym powinien być także ogłoszony skup akcji własnych - łączna wartość programu to 1,6 mld zł, z czego pierwsza połowa ma być uruchomiona w okresie od 15 lipca i ma trwać maksymalnie do 25.06.2027 r. |
|
| ASB (ASBIS) | → |
|
W ostatnich kwartałach obserwujemy utrzymanie silnej dynamiki wzrostu sprzedaży (kontynuacja w lipcu +89% r/r) co pokazuje zarówno poprawiające się warunki rynkowe w dotychczasowym biznesie (np. dystrybucja iPhone), jak i silny rozwój w nowych obszarach (komponenty dla centrów danych). Zarząd podczas ostatnich konferencji ocenił, że boom na dostawy serwerów pod rozwiązania AI może potrwać kolejne 2-3 lata, a spółka ma stopniowo poprawiać marżowość w tym obszarze. Dostrzegana jest także stabilizacja, jeżeli chodzi o rynek smartfonów w Kazachstanie. Powyższe czynniki poprawy utrzymały się w 2Q, kiedy EBITDA i zysk netto wzrosły o odpowiednio 156% i 267% r/r. Poza zwiększeniem popytu na serwery (AI), zarząd spółki akcentuje dobre przyjęcie nowych modeli iPhone, co powinno wspierać wyniki w kolejnych kwartałach. Z uwagi na szybki rozwój nowych kontraktów w zakresie AI i mniejszej dynamiki wzrostowej cen pamięci, marża brutto na sprzedaży spadła względem 1Q, zarząd określa to jednak jako jednorazowy czynnik miksu produktowego. Oczekiwana jest stabilizacja tej marży w drugim półroczu, co powinno wspierać rynkowy sentyment. Pozytywnie oceniamy także rozwój kolejnych biznesów jak sklepy detaliczne (Apple, Samsung, Bang and Olufsen), robotyka (Aros), marki własne albo handel używanymi telefonami (Breezy). Spółka nie dostrzega na razie większych zakłóceń związanych z wojną pomiędzy USA a Iranem. |
|
| APR (AUTOPARTN) | → |
|
Po okresie słabszego otoczenia rynkowego dla dystrybutorów autoczęści, ostatnie miesiące przynoszą stopniową poprawę (brak deflacji cen producentów, wzrost wolumenów i cen wybranych asortymentów). Potwierdzeniem powyższego były zarówno wyniki za 1Q26 jak i wstępne wyniki za 2Q26, które w szczególności zaskoczyły na poziomie rentowności (29,3% vs 26,8% przed rokiem). O ile dynamika przychodów w całym 1Q26 nadal była jednocyfrowa, o tyle cały drugi kwartał przyniósł dwucyfrowe wzrosty sprzedaży (+13% r/r), a ponadto w czerwcu i lipcu obserwowaliśmy utrzymanie dwucyfrowych dynamik (+15% r/r oraz +11,71% odpowiednio). Wsparciem dla sprzedaży powinien być silny konsument, nadal rosnący średni wiek aut w PL oraz CEE oraz przede wszystkim rosnący udział eksportu na bazie nowo otwartego magazynu w Zgorzelcu, który stanowi furtkę do kierunku zachodniego. Z kolei wsparciem dla rentowności pozostaje brak deflacji cen producentów, rosnący udział marek własnych oraz pełne obłożenie magazynu w Zgorzelcu, który charakteryzuje się wyższą automatyzacją. Biorąc pod uwagę powyższe, efekt dźwigni operacyjnej powinien przełożyć się na istotną poprawę wyników w kolejnych okresach. |
|
| BFT (BENEFIT) | → |
|
Spółka zaprezentowała dobre wyniki za 2Q – przychody Grupy wzrosły o 33%, a znormalizowana EBITDA o 37% r/r i znormalizowany zysk netto o 28% r/r. Cały czas pozytywnie wpływa konsolidacja tureckiej sieci fitness MAC, która to wygenerowała bardzo wysoką rentowność. Benefit odnotował również mocny wzrost rentowności krajowych klubów fitness oraz segmentu kartowego w krajach UE. Chociaż w bieżącym roku oczekiwane jest pewne spowolnienie wzrostu liczby kart w Polsce (głównie efekt bazy), to spodziewane jest mocne przyspieszenie rozwoju w Turcji (zarówno kart jak i nowych klubów), ale przy poprawie rentowności (zmniejszenie straty w obszarze kart). Ponadto oczekiwane jest ustabilizowanie marży brutto per karta w PL (wyrównanie podwyżek cen kart i dynamiki kosztów dla partnerów) oraz poprawa rentowności w segmencie zagranica UE, który jest obecnie pod presją zwiększonej liczby otwarć klubów oraz inwestycji w siły sprzedażowe. Powyższe plany wskazują na potencjał wyraźnej poprawy wyników zarówno w drugim półroczu 2026 r. jak i w 2027 r., kiedy to segment fitness UE i kart w Turcji mają osiągnąć poziomy break-even i nie obciążać wyników BFT z tytułu czynionych inwestycji. Zostało to uwzględnione w ostatniej aktualizacji strategii do 2027 r., gdzie zarząd podwyższył cele przychodowe, marżowe oraz planowaną liczbę otwarć klubów fitness. |
|
| BDX (BUDIMEX) | → |
|
Budimex posiada mocny bilans, wysoki zdywersyfikowany portfel zleceń, rozwija segment usługowy (FB Serwis po przeglądzie opcji strategicznych zostaje finalnie w Grupie) oraz jest eksponowany na inwestycje w perspektywiczne segmenty związane z rynkiem energetycznym (w tym energetyka jądrowa), OZE, centra danych oraz kontraktami militarnymi. Rozpędzająca się dystrybucja środków z KPO oraz unijnego budżetu powinna się przekładać na przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych w najbliższych latach. Dodatkowo przed nadchodzącymi w 2027 r. wyborami parlamentarnymi obecny rząd powinien być zmotywowany na pokazanie realizowanych inwestycji (m.in. CPK) i wydatkowania pieniędzy unijnych, zatem obserwowane kilkumiesięczne przesunięcia nie powinny istotnie ciążyć na prognozach wyników. Spółka już na etapie kontraktacji zabezpiecza znaczną część kosztów surowców oraz materiałów, stąd w najbliższych kwartałach zarząd czuje się komfortowo pod względem rentowności portfela, tym bardziej że GDDKiA zwiększyła limity waloryzacyjne. Wyniki 2Q26 okazały się zgodne z oczekiwaniami – przychody zwiększyły się o 20% r/r, a zysk operacyjny o 5% (negatywny wpływ na rentowność wysokiej straty z pozostałej działalności operacyjnej). Wartość portfela zamówień na koniec 2Q26 wyniosła 17,9 mld PLN (+5% r/r), natomiast zarząd oczekuje wyraźnego przyspieszenia kontraktacji w drugim półroczu (przyspieszenie przetargów drogowych, CPK, kontrakt na autostradę w Czechach). |
|
| CDR (CDPROJEKT) | → |
|
W 1Q26 spółka wypracowała 106,2 mln zł zysku netto, wobec konsensusu na poziomie 94,9 mln zł. Na wyniki wpływ miała solidna sprzedaż Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3, a także dodanie ich do katalogu gier dostępnych w ramach Xbox Game Pass Premium i Ultimate. Pozytywnie postrzegamy CD Projekt na tle branży z GPW, biorąc pod uwagę silną pozycję bilansową, posiadane marki gier oraz pipeline nowych produkcji na kolejne lata. Spółka ogłosiła nowy dodatek fabularny do "Wiedźmina 3", który zostanie wydany w 2027 roku. DLC otrzymało podtytuł "Pieśni przeszłości" i zadebiutuje na PlayStation 5, Xbox Series X i S oraz PC. Reakcja kursu na te informacje była negatywna, bowiem oczekiwano, że dodatek może zadebiutować jeszcze w tym roku. Podczas targów Gamescom, pod koniec sierpnia, spółka zaprezentowała trailer oraz gameplay tego dodatku, który został pozytywnie oceniony przez graczy. Dodatkowo zapowiedziana została wersja „remastered” Wiedźmina 3 – jej wydanie zaplanowane na 29 września br. powinno wspierać bazę graczy zainteresowanych nowym dodatkiem. Z drugiej strony rynek przejściowo negatywnie reagował na potwierdzenie ze strony zarządu, że Wiedźmin 4 nie zostanie wydany w 2027 r., co mogło być zakładane jeszcze przez niektórych inwestorów. Uważamy jednak, że bieżący newsflow oraz plany wydawnicze dotyczące Wiedźmina 3 powinny sprzyjać poprawie sentymentu względem spółki w kolejnych miesiącach. |
|
| CMP (COMP) | → |
|
Pozytywnie postrzegamy perspektywy spółki w segmencie SaaS dzięki solidnej bazie klientów i modelem biznesowym opartym na powtarzalnych przychodach. Ostatnie wyniki oceniamy pozytywnie, z uwagi na przekroczenie oczekiwań rynkowych. Jednym z celów opracowanej przez spółkę strategii "Comp 2028 Security First" jest umocnienie pozycji lidera w Polsce jako dostawcy rozwiązań bezpieczeństwa cyfrowego dla wojska i administracji. W obecnym otoczeniu taki kierunek uważamy za bardzo perspektywiczny. Realizacja strategii ma przynieść 150 mln zł EBITDA w 2026 r., 165 mln zł w 2027 r. oraz 180 mln zł w 2028 r. Ponadto przewidywany transfer do akcjonariuszy wzrośnie odpowiednio do 70 mln zł, 79 mln zł i 91 mln zł. W związku z zawarciem kontraktu w ramach programu SAFE, Comp liczy na dalszą kontraktację w ramach tego programu. Ponadto spółka zasygnalizowała możliwość przekroczenia prognozowanych celów EBITDA i transferu do akcjonariuszy na rok 2027 oraz rok 2028. Pozytywnie na wyniki będzie także wpływać uczestnictwo spółki w krajowym systemie kaucyjnym, a także ogólna sytuacja rynkowa wspierająca sprzedaż rozwiązań IT. |
|
| CRI (CREOTECH) | → |
|
Oceniamy pozytywnie perspektywy spółki z uwagi na rosnące wydatki na zbrojenia i skokowo rozwijający się segment systemów kosmicznych na świecie. Creotech realizuje liczne projekty we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz z Ministerstwem Obrony Narodowej, m.in. flagowy projekt Mikroglob - Satelitarny System Obserwacji Ziemi, projekt mikrosatelity EagleEye oraz projekt Camilla, którego celem jest budowa narodowej konstelacji co najmniej trzech satelitów obserwacyjnych. Biorąc pod uwagę solidny portfel zamówień (kontynuacja Mikroglob, Camila + zwiększenie krajowej składy do ESA) oraz bliską perspektywę kolejnych kontraktów oczekujemy dalszej poprawy wyników w horyzoncie kolejnego roku (zarząd podtrzymał założenia marżowe, chociaż między kwartałami mogą być istotne różnice). Kolejne kontrakty z ESA mogą charakteryzować się wyższą rentownością, z uwagi na niższe ryzyko techniczne, spółka rozszerza także partnerstwa z innymi podmiotami (np. Eutelsat, Thorium Space). Pozytywnie oceniamy nową strategię która zakłada zastanie graczem nr 4 na europejskim rynku integratorów space. Zarząd podkreśla konieczność przyspieszenia inwestycji i wykorzystania pojawiających się okazji na rynku - w tym celu na początku czerwca przeprowadzona została emisja 22,8% akcji po 740 zł, dzięki czemu Creotech uzyskał kapitał niezbędny do rozwoju na rynkach zagranicznych. |
|
| DAD (DADELO) | → |
|
Pozytywnie oceniamy wysokie tempo wzrostu spółki. Spółka pozytywnie zaskoczyła wynikami za 1Q kiedy dynamika przychodów przyspieszyła do +72% r/r, a zysk operacyjny i zysk netto rosły w tempie prawie 150% r/r. Powyższe powtórzyło się w 2Q, kiedy wg szacunków spółki przychody były o 65% r/r wyższe, EBITDA wzrosła o 83% r/r, a zysk netto o 75% r/r. Rosnąca skala działalności pozwala budować spółce przewagę nad konkurentami w zakresie szerszej oferty, możliwości sfinansowania zakupu zapasów, inwestycji w marketing i otwierania nowych sklepów stacjonarnych. Pomimo inwestycji w zapasy i rozwój pozytywnym sygnałem jest poprawa marży brutto na sprzedaży, jak i przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Ponadto Dadelo rozwija marki własne, na których osiąga lepszą rentowność. Na 2026 r. planowane jest zwiększenie przychodów do 700 mln zł, a celem na kolejne lata jest dojście do 1 mld PLN. Spółka planuje ponadto stopniowe wyjście za granicę ze sprzedażą online, a dalszemu rozwojowi mają pomóc inwestycje w nowy magazyn (otwarcie planowane na 1Q 2027). |
|
| MBR (MOBRUK) | ↑ |
|
Po okresie słabszych wyników będących rezultatem otoczenia rynkowego (niższe ceny, mniej utylizacji bomb ekologicznych) oraz niższych wolumenów związanych m.in. z okresem modernizacji spalarni ostatnie kwartały pokazały powrót do wyższych wyników. Wyniki w 2Q26 były znacząco powyżej konsensusu rynkowego zarówno na poziomie EBITDA jak i zysku netto, a zarząd spodziewa się poprawy wyników we wszystkich segmentach w kolejnych kwartałach. Wsparciem pozostaje rosnące wykorzystanie mocy w zmodernizowanych zakładach oraz tych przejętych El-Kajo oraz Eco-Point. Dodatkowo na horyzoncie pojawia się coraz więcej przetargów na bomby ekologiczne, które historycznie charakteryzowały się większą rentownością. Mo-Bruk dzięki przewagom konkurencyjnym (osiągnięta skala, nowoczesne instalacje, mocny bilans) generuje wysoką rentowność oraz wolne przepływy pieniężne, co implikuje wysoką stopę dywidendy oraz pozwala na wzrost skali poprzez przejęcia, które zarząd chce sfinalizować jeszcze w bieżącym roku. Decyzja WZA o wypłacie 15,23 zł dywidendy na akcję (4,1% DY) potwierdza mocny bilans spółki, nawet w perspektywie kolejnych przejęć spółek z branży około odpadowej. Ponadto zatwierdzony program motywacyjny dla zarządu zakłada mocne wzrosty skumulowanej EBITDA w horyzoncie do 2030 r., co potwierdza pozytywne perspektywy. Instrument spełnia kryteria ESG zgodnie z metodologią przyjętą przez Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas. |
|