Marvipol, P.A. Nova, Ciech, Sanok. Dzięki propozycjom Otwartych Funduszy Emerytalnych, akcjonariusze wymienionych spółek mogą w tym roku otrzymać wyższe dywidendy. Nie są to jednak odosobnione przypadki, a OFE często udaje się przegłosować dywidendy znacznie wyższe niż te rekomendowane przez Zarządy.
Walka o wyższą dywidendę
Dzięki inicjatywie OFE PZU Złota Jesień, tylko w tym roku wyższe dywidendy trafiły m.in. do akcjonariuszy ELB (ELBUDOWA) oraz NET (NETIA). W pierwszym przypadku dywidenda była o 2/3 wyższa niż rekomendował to Zarząd, natomiast posiadacze akcji spółki telekomunikacyjnej otrzymali 0,38 zł, zamiast wcześniej zakładanych 0,25 zł na akcję. Ta sztuka udała się także w przypadku KTY (KETY), gdzie zarówno w 2017 r., jak również w ubiegłym roku, do akcjonariuszy trafiła większa część zysku spółki.
"Osiągnięte przez spółkę wyniki finansowe za rok 2016, poziom gotówki netto i struktura bilansu spółki uzasadniają wypłatę dywidendy w kwocie wyższej niż propozycja zarządu. Proponowany poziom dywidendy nie spowoduje uszczerbku w sytuacji finansowej spółki i pozwoli na jej dalszy rozwój" – uzasadniono w propozycji uchwały Elektrobudowy
Takie wnioski o wzrost wartości dywidendy wyglądają w większości przypadków bardzo podobnie. OFE (oraz w niektórych przypadkach również TFI) chcą, aby spółki, w których przepływy pieniężne przekraczają wydatki inwestycyjne, a poziom zysków zatrzymanych jest wysoki, hojniej dzieliły się z akcjonariuszami.
Inwestorzy finansowi mogą być zainteresowani wyższymi dywidendami także od spółek, które nie reinwestują zysków (lub robią to nieudolnie). Wówczas wypłaconą w postaci dywidendy gotówkę, OFE mogą inwestować samodzielnie, osiągając wyższe stopy zwrotu.
Dodatkowo, Otwarte Fundusze Emerytalne potrzebują środków pieniężnych na realizację wypłat do ZUS w związku z reformą emerytalną. Zamiast sprzedawać akcje spółek, gotówkę na takie transfery można pozyskać m.in. dzięki przeforsowaniu wyższej dywidendy.
Siła przebicia
Mając odpowiedni udział w akcjonariacie, OFE mogą przeforsować swoją wizję podziału zysku. Wspomniana Elektrobudowa czy Grupa Kęty to oczywiście spółki z największym udziałem Otwartych Funduszy Emerytalnych w akcjonariatach, który przekracza 70%. Jednak niekoniecznie spółki, gdzie inwestorzy finansowi posiadają większościowe pakiety akcji, muszą wypłacać nadzwyczajne dywidendy. I odwrotnie, również mniejszy udział OFE w kapitale zakładowym, nie wyklucza możliwości takiej wypłaty. Bardziej istotna wydaje się aktualna kondycja finansowa spółki i zgromadzone środki pieniężne, które na taką wyższą dywidendę mogłyby trafić.
Trzecia pod względem udziału OFE w akcjonariacie spółka, FRO (FERRO) ostatni raz otrzymała wniosek o podwyższenie wypłaty w 2014 r., a kolejne na liście CNG (NOWAGALA) i ROB (ROBYG), wypłacały w ostatnich latach dywidendy „tylko” równe rekomendowanym.
Wyższa dywidenda trafiła z kolei niedawno do posiadaczy akcji Netii (a raczej trafi, bo dzień wypłaty to 6 lipca), gdzie OFE posiadają 1/3 głosów na Walnym Zgromadzeniu. W tym przypadku wystarczyło to do zwiększenia kwoty dywidendy, powiększając ją o ponad 115 mln zł zgromadzonych na kapitale zapasowym.
Nie zawsze się udaje
Oczywiście sam apetyt inwestora finansowego na większy udział w zysku, nie jest jednoznaczny z wypłatą wyższej dywidendy. Szczególnie w przypadku spółek, gdzie udział w akcjonariacie nie jest wystarczający, a pozostali akcjonariusze mają inną wizję przeznaczenie wypracowanego zysku.
W ubiegłym roku, OFE - Nationale-Nederlanden proponowało, aby PKN (PKNORLEN) wypłacił dywidendę w wysokości 3,5 zł zamiast rekomendowanych 2 zł, natomiast OFE PZU Złota Jesień chciało, aby do podziału zysku z akcjonariuszami powrócił Orzeł Biały.
W obu przypadkach wnioski zostały jednak odrzucone, nie zdobywając większości głosów. Za wyższą dywidendą naftowej spółki nie głosował Skarb Państwa. Natomiast w przypadku OBL (ORZBIALY), do wypłaty dywidendy nie dał się przekonać większościowy akcjonariusz, NEF Battery Holdings S.a.r.l.
Nieudane głosowania i brak istotnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu nie zniechęca jednak OFE. W tym roku OFE - Nationale-Nederlanden zaproponowało, aby MVP (MARVIPOL) zamiast rekomendowanych 0,41 zł, wypłacił z zysku za ubiegły rok dywidendę ponad dwukrotnie wyższą, równą 0,89 zł na akcję. Fundusz posiada jednak jedynie niewielką część akcji spółki, a ostateczna decyzja zależeć będzie od prezesa Marvipolu. Mariusz Książek, pośrednio i bezpośrednio kontroluje 71% głosów na Walnym Zgromadzeniu. Ostatniego dnia czerwca przekonamy się, czy dał się przekonać do projektu wyższej dywidendy.
Idealne połączenie?
Gdzie zatem szukać dywidendowych okazji? Receptą na „ekstra dywidendę” może w niektórych przypadkach okazać się połącznie wysokiego poziomu zatrzymanych zysków oraz inwestorów finansowych w akcjonariacie.
Najwyraźniejszym przykładem będzie tutaj oczywiście Grupa Kęty, gdzie łączny udział OFE w kapitale zakładowym należy do najwyższych na GPW, a część dywidendy już czwarty rok z rzędu została wypłacona z kapitału zapasowego. Mimo tego, spółka w dalszym ciągu może pochwalić się dobrą sytuacją finansową, dysponując 1,4 mld zł zysków zatrzymanych oraz 77 mln zł środków pieniężnych.
Spółki o najwyższym łącznym udziale OFE w akcjonariacie:
