RON (RONSON), która miała 3,19 mln zł straty netto w II kw. br., uzależnia poprawę wyniku w III kw. tego roku od uzyskania pozwoleń na użytkowanie nowych etapów osiedli mieszkaniowych, poinformował prezes Tomasz Łapiński.

"Być może wynik finansowy w III kw. wynik będzie jeszcze nie najlepszy - może będzie już dobry, ale zależy to od uzyskania pozwoleń na użytkowanie - tj. ile projektów przekażemy w Vitalli i City link III. Być może III kw. będzie zbliżony do II kw. Trudno powiedzieć " - powiedział Łapiński podczas konferencji prasowej.

Ronson Europe odnotował 3,19 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2017 r. wobec 4,97 mln zł zysku rok wcześniej.

Łapiński tłumaczył wcześniej, cytowany w komunikacie spółki, że zgodnie z harmonogramem, w tym roku Ronson nie sfinalizował jeszcze żadnej budowy.

"W efekcie, po bardzo dobrym pierwszym kwartale, kiedy przekazaliśmy klientom rekordową liczbę 299 lokali, ukończonych jeszcze w 2016 roku, w drugim kwartale bieżącego roku wydaliśmy klientom zaledwie 72 lokale wobec 171 przed rokiem. W konsekwencji, zgodnie z oczekiwaniami, w samym drugim kwartale 2017 roku zanotowaliśmy gorsze wyniki finansowe niż rok wcześniej, jednak narastająco za pierwszych sześć miesięcy tego roku osiągnęliśmy poprawę na każdym poziomie rachunku wyników. Oczywiście, poprawa dotyczy nominalnie niewielkich kwot, gdyż gros tegorocznych zysków zaplanowaliśmy na drugie półrocze" - powiedział prezes, cytowany w komunikacie.

Skonsolidowany zysk netto Grupy Ronson w I półroczu br. wyniósł 4,6 mln zł wobec 1,1 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w I połowie 2017 r. wyniósł 2,7 mln zł wobec 0,7 mln zł przed rokiem.

Zysk brutto ze sprzedaży wypracowany w I półroczu 2017 r. wyniósł blisko 25 mln zł w porównaniu z niespełna 20 mln zł rok wcześniej, co stanowi wzrost o 24% r/r. Marża brutto osiągnięta na projektach przekazanych klientom w I połowie tego roku wyniosła 17,2% wobec 17,9% w I połowie 2016 r.

Łączne przychody Grupy Ronson w I półroczu 2017 r. przekroczyły 146 mln zł, co oznacza wzrost o 29% r/r.

Ronson to spółka deweloperska notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. W 2016 roku sprzedała 821 mieszkań.