Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Famur spodziewa się kontynuacji poprawy koniunktury w branży

Udostępnij

FMF (FAMUR) widzi oznaki poprawy koniunktury i spodziewa się kontynuacji trendu. Spółka liczy także na dalszy rozwój na rynkach eksportowych, poinformował ISBnews prezes Mirosław Bendzera.

"Dostrzegamy, że liczba nowych projektów wzrasta. Bardzo się cieszymy z finalizacji połączenia PGG i KHW, bo po zakończeniu procesu PGG zaczęła ruszać z odbudową inwestycji" - powiedział Bendzera w rozmowie z ISBnews.

Jego zdaniem, kolejny etap to przeprowadzenie koniecznych procesów inwestycyjnych, w tym w zakresie udostępniania nowych złóż, szczególnie, że w ostatnich latach brakowało takich inwestycji, ale również w obszarze zwiększenia efektywności wydobycia w oparciu o innowacyjne technologie wydobywcze.

"Obecne zmiany idą w dobrym kierunku. Widzimy, że coraz częściej prowadzone są prace modernizacyjne, ukierunkowane na implementacje nowoczesnych rozwiązań technologicznych, m.in. automatyzację i informatyzację procesu wydobycia, ale również zwiększenie bezpieczeństwa. Uważamy, że jest to bardzo dobry kierunek i chcielibyśmy jako Famur być jednym z głównych partnerów w procesie modernizacji polskiego przemysłu wydobywczego" - powiedział prezes.

Dodał, że jednocześnie spółka musi radzić sobie z niesprzyjającymi czynnikami towarzyszącymi odbiciu koniunktury, takimi jak problemy z pozyskaniem nowych wykwalifikowanych pracowników oraz wzrost cen materiałów produkcyjnych i kosztów usług.

Famur liczy natomiast na wzrost zamówień także na rynkach zagranicznych.

"Mamy bardzo dużo leadów sprzedażowych za granicą, które są w trakcie opracowywania. Obecna sytuacja jest jedną z lepszych na przestrzeni ostatnich 5-6 lat" - powiedział Bendzera.

Grupa w pierwszej kolejności koncentruje się na tych rynkach, na których już zbudowała swoją pozycję.

"Warte podkreślenia są rynki wschodnie, czyli Rosja, Kazachstan. Powoli zaczynają się pojawiać zapytania z Ukrainy i Białorusi. Jednym z rynków, który teraz intensywnie się rozwija, jest rynek turecki" - wskazał prezes.

Dodał, że perspektywiczne są także Bałkany. Spółka pracuje też nad kontraktami w Meksyku i Argentynie. Jest obecna w Indiach i na rynku indonezyjskim.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51

ORLEN i Naftogaz rozszerzają współpracę

ORLEN i Naftogaz podpisały dwa porozumienia o współpracy, które wyznaczają ramy dalszych działań obu spółek w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz...

2026-06-25, 15:25
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus