W pierwszej połowie roku, otoczenie rynkowe ma w dalszym ciągu wspierać rosnące ceny akcji na światowych parkietach. Dobre dane makro, dwucyfrowy wzrost globalnego PKB i rosnące zyski spółek usprawiedliwiają coraz wyższe wyceny globalnych rynków akcji. Sielanka może skończyć się jednak w drugiej połowie 2018 r.

„Jeśli ECB zakończy QE we wrześniu 2018 r., to łączny bilans Fed, ECB i BoJ może zacząć się zmniejszać po raz pierwszy od 2012 r. Niepewność związana z końcem QE doprowadzi wg nas do korekty na globalnych rynkach w 2 poł. 2018 r. Oprócz wygaszania QE, główne globalne ryzyka to mocniejsze spowolnienie w Chinach oraz polityczne „czarne łabędzie” (wybory we Włoszech, Korea Północna, relacje USA- Chiny).” – wyjaśniają analitycy

A co z warszawskim parkietem? Chociaż 2017 r. był rokiem dużych spółek, zdaniem analityków w 2018 r. w dalszym ciągu królować będą banki. To one najbardziej skorzystają na dobrych danych makroekonomicznych oraz zacieśnieniu polityki pieniężnej. Wśród swoich faworytów z sektora zespół Vestor DM wymienia PEO (PEKAO), ALR (ALIOR) oraz BZW (BZWBK).

Nie wszystkie blue chipy dadzą jednak zarobić. Na koniec roku poziom WIG20 ma wynieść 2650 pkt., do docelowego pułapu brakuje mu więc raptem 50 pkt. (1%). Eksperci zaznaczają, że wyceny dużych spółek są już wysokie, a komponenty WIG20 są obecnie wyceniane jedynie 2% poniżej 3-letniej średniej. Których z nich należy się szczególnie wystrzegać?

„Niedoważamy spółki paliwowe, ze względu na oczekiwaną ujemną dynamikę zysków. Jesteśmy neutralni na spółki wydobywcze i energetyczne. (…) Nie zalecamy przeważania spółek detalicznych, ze względu na wymagającą wycenę.” – czytamy w uzasadnieniu

Eksperci nie wylewają jednak dziecka z kąpielą i również wśród tych sektorów znaleźli atrakcyjne spółki. Ich typy na ten rok to CCC oraz KGH (KGHM).

Najatrakcyjniejsze pozostają jednak wyceny mniejszych przedsiębiorstw. W ubiegłym roku sWIG80 przyniósł stopę zwrotu jednie 5%, a wyceny wchodzących w skład indeksu spółek są aktualnie o 18% poniżej swojej 3-letniej średniej.

Z tego grona analitycy preferują głównie deweloperów, w tym: ARH (ARCHICOM), LKD (LOKUM) i LCC (LCCORP), oraz spółki związane z rynkiem nieruchomości, jak MZN (MORIZON). Jeśli jednak chcemy szukać okazji inwestycyjnych wśród innych sektorów, zespół Vestor DM radzi zwrócić uwagę na ALI (ALTUSTFI), KRU (KRUK), VGO (VIGOSYS), WWL (WAWEL) lub MRC (MERCATOR).