Sytuacja na GPW jest jednak daleka od idealnej. Udział klientów zagranicznych w obrocie wzrósł do najwyższego w historii poziomu 56%, a fala umorzeń w TFI i odpływ lokalnego kapitału trwają w najlepsze. Analitycy oczekują, że apogeum nastąpi w okresie wrzesień-październik (brak danych w momencie publikacji raportu), a ich szacunki mówią o umorzeniach rzędu 1,5-2,5 mld zł. Panująca tendencja jest zdaniem ekspertów o tyle niebezpieczna, że zwiększa podatność GPW na ruchy kapitału zagranicznego, a z uwagi na brak kapitału zainteresowanego MiSiami i niską płynność, analiza mniejszych przedsiębiorstw w oparciu o tradycyjne wskaźniki schodzi na dalszy plan. Według zespołu DM mBanku dopiero PPK mogą zmienić aktualną sytuację, a niskie wyceny można już teraz wykorzystać do zakupów. Oczywiście na długi termin.

Zaskoczeniem nie powinien być więc fakt, że pozytywne rekomendacje analityków otrzymały raczej duże spółki. W październikowym raporcie eksperci zalecają zakup wchodzących w skład WIG20 akcji EUR (EUROCASH) oraz LPP. Wyższa rekomendacja dla właściciela marki Reserved jest związana z kilkoma czynnikami:

 „(…) uważamy, że spółka jest odpowiednio przygotowana do sezonu i powinna istotnie poprawić wyniki r/r w 4Q’18 (głównie za sprawą mocnego X’18). (…) Oczekujemy że rok 2018 będzie przełomowy dla Spółki pod względem rozwoju e-commerce, gdzie intensywna ekspansja oraz dalsze inwestycje powinny przełożyć się na 100% r/r wzrostu sprzedaży do 720 mln PLN (8,7% sprzedaży 2018P w LPP).” – wyjaśnia Piotr Bogusz

Dodatkowo, po ciepłym wrześniu, niesprzyjającym wynikom spółek handlowych, zespół DM mBanku liczy na przesunięcie popytu na październik i odbicie wyników. W ramach sektora podtrzymują też pozytywne nastawienie do CCC, BTM (BYTOM) oraz VST (VISTULA).

Inną propozycją inwestycyjną zaproponowaną w raporcie są akcje CMR (COMARCH). Wprawdzie analitycy utrzymali wcześniejszą rekomendację „akumuluj”, jednak podnieśli swoją cenę docelową do 180,5 zł. To efekt m.in. istotnej poprawy wyników w drugim kwartale 2018 r. oraz znacznie wyższej rentowności na sprzedaży, która wyniosła niemal 25,9% w porównaniu do 15% rok wcześniej. Dodatkowo, biorąc pod uwagę poprawę w większości segmentów działalności, analitycy ponieśli swoje prognozy całorocznych wyników spółki (EBITDA o 13%).

Zalecenie „kupuj” otrzymała też BKM (PBKM), jednak jest to w dużej części związane ze znacznym spadkiem notowań spółki. Spadkiem związanym m.in. z niższymi od oczekiwań wynikami za 2Q’18, wzrostem kosztów operacyjnych i trudnościami na rynkach hiszpańskim i tureckim. Analitycy obniżyli też zbyt ambitne początkowe założenia dotyczące całorocznych wyników i ustalili nową cenę docelową na 66,4 zł (wcześniej 76,26 zł).

Nowe szacunki uwzględniają przejęcie Stemlab, jednak z uwagi na „mały zestaw danych finansowych dot. przejmowanego podmiotu” prognozowany wpływ na wyniki jest konserwatywny. Zdaniem zespołu DM mBanku PBKM wypracuje w 2018 r. przychody wysokości 153 mln zł, EBITDA spadnie do 42,9 mln zł, a zysk netto do 25,5 mln zł. Kolejny rok ma być lepszy, sprzedaż wyniesie 190,4 zł, a EBITDA i wynik netto odpowiednio 46,8 mln zł i 26,8 mln zł.

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 1 października:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: październik 2018" po raz pierwszy opublikowanego 1.10.2018 r. o godzinie 08:51. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem http://www.mdm.pl/ds-server/32642?ticketSource=ui-pub