Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Oferta PGNiG na udziały w bloku w ZEA uznana za najkorzystniejszą

Udostępnij

Oferta Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGN (PGNIG)) na objęcie udziałów w Bloku nr 5 w emiracie Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) została wybrana jako najkorzystniejsza w rundzie przetargowej na udzielenie praw do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, organizowanej przez Ras Al Khaimah Petroleum Authority, podało PGNiG.

"Dotychczasowe doświadczenia PGNiG w poszukiwaniach ropy i gazu za granicą są bardzo dobre i przynoszą Spółce konkretne korzyści. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejny kraj, w którym będziemy rozwijać naszą działalność. To bardzo perspektywiczny rynek" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Zgodnie ze statystykami OPEC, udokumentowane zasoby ropy naftowej wynoszą w ZEA 98 mld baryłek, a gazu ziemnego - ponad 6 bln m3, podano w materiale.

W następstwie wyboru oferty PGNiG będzie zobowiązane do zawarcia porozumienia o poszukiwaniu i podziale produkcji (ang. Exploration and Production Sharing Agreement, EPSA) oraz wykonania prac poszukiwawczych w postaci akwizycji sejsmiki 3D oraz wierceń.

"W EPSA zdefiniowano trzy 2-letnie okresy poszukiwawcze z możliwością przedłużenia o 2-letni okres rozpoznawczy oraz 30-letni okres produkcji. Po każdym z okresów poszukiwawczych istnieje możliwość rezygnacji z udziałów w bloku pod warunkiem wypełnienia określonych w EPSA zobowiązań. Wysokość zabezpieczeń dla każdego z okresów poszukiwawczych będzie wynosić ok. 7 mln USD" - czytamy w komunikacie.

Projekt, z uwagi na jego etap poszukiwawczy, obarczony jest ryzykiem braku odkrycia złoża węglowodorów, wskazano w materiale.

"Objęcie praw do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów stanowi jeden z elementów 'Strategii GK PGNiG na lata 2017- 2022, z perspektywą do 2026 r.' w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie, w celu zwiększenia zasobów i poziomu wydobycia węglowodorów PGNiG" - podkreślono także.

Grupa kapitałowa PGNiG rozwija działalność poszukiwawczo-wydobywczą za granicą. Od ponad 11 lat jest obecna w Norwegii. Poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na szelfie Morza Północnego, a na dwóch z nich pełni rolę operatora. Spółka prowadzi tam produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania. PGNiG od ponad 20 lat działa w Pakistanie, gdzie systematycznie zwiększa wydobycie gazu ziemnego i umacnia swoją pozycję na tamtejszym rynku. PGNiG SA eksploatuje w Pakistanie dwa złoża i zamierza prowadzić kolejne projekty poszukiwawczo-wydobywcze. Pakistański oddział spółki stopniowo rozbudowuje także miejscową infrastrukturę kopalnianą, podsumowała spółka.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus