Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mo-Bruk wypracował w 2018 r. 20,5 mln zł zysku netto

Udostępnij

Ponad 40-procentowy wzrost przychodów i znaczną poprawę rentowności na wszystkich poziomach odnotował Mo-BRUK w 2018 r. Zarząd liczy na dalsze wzrosty również w tym roku.

MBR (MOBRUK) kolejny rok z rzędu zanotował skokową poprawę wyników finansowych na wszystkich poziomach. Przychody lidera przetwarzania odpadów przemysłowych w Polsce wzrosły o 41 proc. do 92,7 mln zł. Jeszcze dynamiczniej rosły zyski. Na poziomie netto spółka wypracowała 20,5 mln zł, co oznacza potrojenie wyniku z 2017 r. i ponad 22 procentową rentowność. Zysk operacyjny wzrósł z 10,4 mln do 26,6 mln zł. W tym samym okresie EBITDA się podwoiła i osiągnęła 32,4 mln zł.   

- W ciągu ostatnich lat diametralnie poprawiliśmy nasze wyniki finansowe. Konsumujemy obecnie efekty szeroko zakrojonych inwestycji, których dokonaliśmy przed laty z myślą o przyszłości. Dzięki nim mamy jeszcze spory zapas mocy, nad których efektywnym wykorzystaniem nieustannie pracujemy. Bardzo korzystnie zmienia się również rynek. Uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami, zwiększające się wymagania unijne oraz znaczne ograniczenie szarej strefy, pozwalają nam wypracowywać satysfakcjonujące marże – podkreśla Józef Mokrzycki, prezes Mo-BRUK SA.

Należy podkreślić znaczenie zaostrzenia polityki państwa wobec przestępców odpadowych, która pozwala na normalne funkcjonowanie legalnie działającym firmom odpadowym.

-  Co równie ważne w 2018 r. roku wzrosła - niemal dwukrotnie względem roku 2017 - ustawowa opłata za składowanie odpadów, co sprawia że wywożenie ich na składowiska staje się coraz mniej opłacalne. Opłata ta w 2019 roku ponownie się zwiększyła – tym razem do 170 zł  – dodaje prezes Mokrzycki.

Zgodnie z ustawą tzw. opłata marszałkowska do 2020 roku ma wynieść docelowo 270 zł za tonę.

Portfel zamówień Mo-BRUK ma obecnie wartość prawie 56 mln zł, co oznacza że jest wyższy o blisko 40 proc. niż przed rokiem w tym samym okresie.

W planach spółki na kolejne kwartały jest zwiększanie wykorzystania mocy jej zakładów przetwórczych, między innymi dzięki potencjałowi wejścia szerzej na rynki zagraniczne oraz rosnącemu wolumenowi odpadów przemysłowych w Polsce. Zarząd widzi także przestrzeń na podniesienie cen za przetworzenie odpadów wraz z rosnącą opłatą marszałkowską.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus