Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mabion podpisał umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

Udostępnij

MAB (MABION), notowana na GPW spółka biotechnologiczna podpisała umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Kredyt do wysokości 30 mln EUR zostanie przeznaczony na badania i produkcję innowacyjnych leków stosowanych w leczeniu nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Mabion to pierwszy w Polsce beneficjent Europejskiego Instrumentu Finansowania Wzrostu (EGFF) wspieranego przez Plan Junckera. Projekt umożliwi utworzenie 96 miejsc pracy.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zgodził się udzielić Mabionowi kredyt do kwoty 30 mln EUR na sfinansowanie swoich planów rozwoju. Środki pozyskane w ramach udzielonego kredytu zostaną przeznaczone na finansowanie projektów inwestycyjnych i badawczo-rozwojowych, w tym dotyczących rozwoju leków biopodobnych i innowacyjnych leków biologicznych, a także zwiększenie mocy wytwórczych Spółki dzięki najnowocześniejszej infrastrukturze badawczo-rozwojowej. Dodatkowe środki pozwolą na zatrudnienie 96 nowych pracowników.

Firma Mabion jest bardzo dumna z faktu, iż taka instytucja jak Europejski Bank Inwestycyjny odpowiedziała na nasze zaproszenie do współpracy i postanowiła dołączyć do naszego ambitnego projektu. Po uzyskaniu zgody Europejskiej Agencji Leków na wprowadzenie naszego leku na rynek Unii Europejskiej będziemy potrzebować funduszy na rozwój infrastruktury oraz pokrycie kosztów dalszych badań. Kredyt EBI zaspokaja dużą część naszych potrzeb inwestycyjnych i rozwojowych - powiedział Grzegorz Grabowicz, członek zarządu ds. finansowych Mabion S.A.

Kredyt ten stanowi kamień milowy we wsparciu EBI dla Polski: udostępnia innowacyjne finansowanie innowacyjnej firmie, która dużo inwestuje w badania i rozwój oraz produkuje tak bardzo potrzebne leki na choroby onkologiczne. Łącząc siły z Komisją Europejską, bank unijny może wspierać długoterminowe plany Mabion i tym samym przyczyniać się do rozwoju sektora biotechnologicznego w Polsce – powiedział Jean-Christophe Laloux, Dyrektor Generalny Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Pożyczka EBI jest wspierana przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), główny filar Planu inwestycyjnego dla Europy – planu Junckera. Projekt ten jako pierwszy w Polsce korzysta z Europejskiego Instrumentu Finansowania Wzrostu, wspieranego przez EFIS, który specjalizuje się w finansowaniu dłużnym („venture debt”).

Cieszę się, że po raz kolejny UE inwestuje w projekt poświęcony opiece zdrowotnej. Szczególnie zachęcający jest fakt, że inwestycja przyniesie wiele korzyści osobom cierpiącym na nowotwory i choroby autoimmunologiczne. To także kolejny znak, że wspomniany sektor tworzy nowe miejsca pracy zapewniające źródło dochodów. Jest to wyraźny dowód na to, że UE zdecydowanie popiera innowacyjne, oddolne firmy w Polsce i całej Europie – podsumował Vytenis Andriukaitis, europejski komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus