Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG startuje z nowym programem wodorowym

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i sektorze motoryzacyjnym. Zbada możliwość magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Spółka chce zarabiać na sprzedaży wodoru i usługach z nim związanych. Właśnie podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem.

Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen – Clean Fuel for the Future) to nowy kompleksowy program wodorowy PGN (PGNIG), na który składa się kilka projektów – od produkcji „zielonego wodoru” poprzez jego magazynowanie i dystrybucję, aż do wykorzystania w energetyce przemysłowej.

– Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy działania, które pozwolą na stopniową dywersyfikację działalności Grupy PGNiG. Chcemy zbudować kompetencje w zakresie wodoru. Naszym celem jest wzbogacenie oferty biznesowej, co przełoży się na przychody ze sprzedaży nowego paliwa oraz usług z nim związanych, a także przyczyni się do wzrostu sprzedaży paliwa gazowego ogółem przez PGNiG – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. – Poprzez realizację zaplanowanych projektów wodorowych PGNiG włączy się w rozwój rynku paliw alternatywnych, a tym samym przyczyni się do wypełnienia przez Polskę celów polityki klimatycznej UE – dodał Prezes PGNiG. W ciągu czterech najbliższych lat na prace badawcze związane z nowym programem PGNiG planuje wydać ponad 31 mln zł. 

Stacja tankowania pojazdów

Najbardziej zaawansowany jest projekt o nazwie Hydra Tank – uruchomienia stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem. PGNiG właśnie podpisało umowę z polsko-brytyjskim konsorcjum na jej zaprojektowanie i wybudowanie. Uruchomienie stacji planowane jest w 2021 roku na warszawskiej Woli, przy ul. Prądzyńskiego, w sąsiedztwie istniejącej stacji tankowania CNG (sprężonego gazu ziemnego).

– Pierwszy etap eksploatacji stacji będzie dla PGNiG pilotażem, połączonym z pracami badawczymi – powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju. – Chcemy, aby wodór stał się uzupełnieniem obecnej oferty PGNiG paliw napędowych obejmującej CNG i LNG, co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polsce – dodał.

Produkcja wodoru z OZE, magazynowanie i dystrybucja

PGNiG rozpoczęło również badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego. W ramach projektu o nazwie InGrid – Power to Gas w oddziale spółki w Odolanowie powstanie instalacja, w której w 2022 roku ma rozpocząć się produkcja „zielonego wodoru”. PGNiG chce w tym celu wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

– Instalacja pozwoli nam na przetestowanie całego procesu – od produkcji zielonego wodoru do dostawy odbiorcom. Będziemy także mogli przeprowadzać próby wtłaczania odpowiedniej mieszanki gazu i wodoru do sztucznej sieci gazowej, testować magazynowanie wodoru, a także dostarczanie go cysterną do naszej stacji w Warszawie – wyjaśnił Wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.

Z kolei Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG rozbuduje swoją działalność analityczną, by stać się pierwszym w Polsce i jednym z niewielu w Europie laboratorium badającym czystość wodoru. Po uzyskaniu akredytacji Laboratorium będzie badało paliwa alternatywne dla PGNiG, ale także zaoferuje taką usługę komercyjnie podmiotom zewnętrznym. 

– Nowy program wodorowy to pierwszy z przykładów zwrotu PGNiG w kierunku zielonej energii. W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze – podsumował Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Pozostałe wiadomości

Scanway rozszerza kontrakt z Nara Space

SCW (SCANWAY) po raz trzeci rozszerza współpracę z Nara Space Technology, jednym z liderów koreańskiego sektora New Space. Wrocławska spółka dostarczy dwa kolejne instrumenty optyczne do...

2026-06-25, 09:05

Mennica Polska wycofuje ze sprzedaży sztabki Valcambi. "Liczymy na szybkie zakończenie postępowania"

Postępowanie dotyczące możliwego zawyżania przychodów oraz transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami grupy Rajesh Exports, jednego z największych przedsiębiorstw działających na...

2026-06-25, 09:04

Były prezes Enter Air wychodzi z akcjonariatu

ENTR Investments, podmiot należący do Grzegorza Polanieckiego, byłego prezesa ENT (ENTER), sprzedał łącznie 1,231 mln akcji spółki w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB)....

2026-06-25, 09:00

Scanway i KP Labs rozpoczynają realizację projektu ScyLab dla ESA

SCW (SCANWAY) i KP Labs Sp. z o.o., czołowe polskie firmy z branży kosmicznej, rozpoczynają realizację projektu ScyLab dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ramach podpisanej umowy...

2026-06-24, 15:55
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus