Wschodząca gwiazda

Biorąc pod uwagę aktualnie notowania, spośród ponad 260 wycenionych przez analityków w grudniu spółek, tylko jedna może (potencjalnie) przynieść ponad 100% stopę zwrotu. Jest nią VOT (VOTUM). O rekomendacji BOŚ DM pisaliśmy już jednak w ubiegłym miesiącu, dlatego zainteresowanych odsyłamy do tamtego tekstu.

Drugi w tej klasyfikacji TPE (TAURONPE), to spółka o której dawno nie wspominaliśmy, tym bardziej w kategoriach możliwych typów inwestycyjnych. Nic dziwnego, lata 2018 i 2019 to okres niemal nieprzerwanych spadków notowań tej energetycznej spółki. Tauron powrócił jednak na usta analityków i zdaniem zespołu Santander BM pozwoli sowicie zarobić.

Potencjał do wzrostu jest w przypadku Tauronu najwyższy, jednak eksperci z optymizmem patrzą na cały sektor i zalecają zakup także akcji ENA (ENEA) i PGE. Jak czytamy „w ostatnich miesiącach obserwujemy napływ wyłącznie pozytywnych wiadomości do polskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej”. Co to za informacje?

Chodzi o m.in. decyzje Prezesa URE dotyczącą zatwierdzenia podwyżek w segmencie dystrybucji i sprzedaży energii. Korzystne dla sektora energetycznego okazały się także zapowiedzi wydzielenia aktywów węglowych oraz zbliżający się koniec prac nad ustawą o morskiej energetyce wiatrowej.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Przechodząc do mniejszych spółek (i do Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego), specjaliści z Noble Securities zalecają zwrócić uwagę na akcje MCI, które wycenili o niemal 80% powyżej ich aktualnego kursu.

„Kluczowym wydarzeniem ostatnich miesięcy w spółce było podpisanie w połowie października przedwstępnej umowy sprzedaży ATM S.A. za 533 mln zł. Nie widać tego jeszcze w wynikach 1-3Q20. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ogłoszone wezwanie na akcje PEM (PEMANAGER), planowane połączenie z tą spółką, ogłoszoną politykę dywidendową i planowany debiut ANR (ANSWEAR)” – czytamy w rekomendacji

To sporo pozytywnych informacji, które w ocenie analityków nie zostały uwzględnione w kursie. Co więcej, podnieśli oni cenę docelową akcji MCI z 24,9 zł do 30,4 zł. Zaktualizowali także swoje prognozy, dla spółki które wyglądają aktualnie następująco:

Z kolei jednym z faworytów BOŚ DM na 2021 r. jest TEN (TSGAMES). Cenę docelową dla akcji spółki podniesiono w związku z m.in. sprzyjającymi trendami na rynku gier mobilnych, dobrym wynikom za IV kwartał i udanej monetyzacji Hunting Clash. Tylko ten tytuł ma przynieść 17,3 mln zł zysku netto w 2021 r. i 43,8 mln zł rok później. A na horyzoncie widać także certyfikację chińskiej wersji Fishing Clash, nowy tytuł i potencjalne przejęcia. Rok 2021 r. może być więc kolejnym kiedy spółka będzie błyszczeć.

Zespół BOŚ DM nie jest bynajmniej odosobniony w swoich prognozach, a potencjał wzrostu na poziomie 30-40% daje Ten Square Games również m.in. DM Trigon, Ipopema Securities czy DM mBank. Z czystym sumieniem możemy więc stwierdzić, że „maklerzy radzą”.

 

Podium zamyka OPN (OPONEO.PL), której akcje znalazły się wśród top picks na 2021 r. wskazanych przez Trigon DM. Potencjał wzrostu nie jest tu może tak wysoki jak w przypadku wcześniej wymienionych spółek (tym bardziej po informacji o wzrośnie sprzedaży w grudniu), jednak zdaniem specjalistów tego biura to jeden z lepszych wyborów inwestycyjnych na bieżący rok, za którą stoi m.in. niska baza 2020 r., możliwość przyśpieszenia wzrostu na rynku niemieckim, IPO DADA (DADELO-PDA), które urelani wycenę rynkową biznesu rowerowego, a także rozwój kolejnych projektów e-commerce.

 

Znak zapytania

Spółką która w końcówce ubiegłego roku wzbudzała najwięcej emocji był bez wątpienia CDR (CDPROJEKT), więc i wybór do tego segmentu nie mógł być inny. A rzadko się zdarza, żeby jedna spółka otrzymała w tak krótkim czasie tak wiele (różnych) rekomendacji. W tym przypadku kluczowy jest jednak czas ich publikacji. Te wydane w pierwszej połowie grudnia cechują są co do zasady wyższe ceny docelowe sięgające nawet 460 zł, a więc kilkadziesiąt procent powyżej aktualnego poziomu notowań. Od tych datowanych na ostatnie dwa tygodnie grudnia nie bije już taki optymizm, a najniższa, autorstwa zespołu Bank of America wycenia akcje CD Projekt na 100 zł. Ostatni raz kosztowały tyle w styczniu 2018 r.

Rozpiętość pomiędzy skrajnymi zaleceniami jest więc olbrzymia, jeśli nie rekordowa. Co więcej, autorzy dwóch rekomendacji oznaczonych jako „kupuj” i „sprzedaj” wycenili akcje CDR niemal identycznie na 380-390 zł. Jedyna różnica między nimi to publikacja w ośmiodniowym odstępnie czasu.

Czas publikacji jest więc tu fundamentalny, a przy sytuacji zmieniającej się jak w kalejdoskopie dostęp do świeższych informacji może znacząco wpływać na wycenę. Trudno więc zestawiać ze sobą rekomendacje wydane wprawdzie na przestrzeni kilkunastu dni, ale opisujące zupełnie inną rzeczywistość.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
TPE (TAURONPE) 16.12.2020 - Santander Biuro Maklerskie

https://www.wnp.pl/

MCI 11.12.2020 11:50 Noble Securities https://www.noblesecurities.pl/
OPN (OPONEO.PL) 10.12.2020

13:00

DM Trigon https://www.infostrefa.com/
TEN (TSGAMES) 07.12.2020 08:20 BOŚ DM https://www.infostrefa.com/

CDR (CDPROJEKT)

21.12.2020 - BofA https://www.pb.pl/