Wschodząca gwiazda

Na początek może i nie nowa spółka w tym zestawieniu, ale pod względem potencjału do wzrostu na pewno wyróżniająca się spośród pozostałych rekomendacji. Zespół DM BOŚ w ramach programu wsparcia pokrycia analitycznego niezmiennie zaleca zakup akcji VOT (VOTUM) wyceniając je na 30,4 zł (w drugiej połowie listopada) i 25,7 zł (na początku grudnia). W obu przypadkach to sporo ponad dwukrotność aktualnego kursu.

„Rozumiemy (…) podejście Spółki, która koncentruje się na maksymalizacji potencjału przychodowego z prowadzonych spraw, co jest związane z ponoszeniem krótkoterminowych kosztów, w celu zbudowania bazy przychodowej” – czytamy w rekomendacji

I chociaż prognozy specjalistów zakładają skokową poprawę wyników w 2021 i 2022 r., to w krótkim terminie inwestorzy powinni uzbroić się w cierpliwość. W ocenie specjalistów najbliższym czasie zabraknie powiem istotnych katalizatorów wzrostu. Pierwsze przychody z segmentu dochodzenia roszczeń z klauzul abuzywnych w umowach walutowych pojawią się najwcześniej w II połowie przyszłego roku, a do tego czasu spółka będzie ponosić też dodatkowe koszty, konieczne do rozruchu segmentu OZE.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

„Nie ma potrzeby przerywania gry” czytamy w rekomendacji Ipopema Securities. Analitycy oceniają, że rynek gier, a w szczególności gier mobilnych był kluczowym beneficjentem pandemii i nie powinien znikać z radaru inwestorów. Przytoczone prognozy Newzoo zakładają, że dynamika segmentu na ten rok wzrosła z 13% r/r do 26% r/r, m.in. ze względu na niskie bariery wejścia i szeroki zasięg w społeczeństwie.

W związku z tym widzą potencjał do wzrostu wśród wszystkich największych przedstawicieli sektora, jednak biorąc pod uwagę aktualny poziom notowań, na czołową pozycję wybija się TEN (TSGAMES). Akcje twórców Fishing Clash zostały wycenione przez ekspertów na 810 zł, co jest jedną z najwyższych wycen tej spółki. Wprawdzie notowania Ten Square Games wzrosły w tym roku już o niemal +160%, jednak specjaliści oceniają, że przed nimi jeszcze kolejnych kilkadziesiąt % i rekomendują ich zakup.

 

Nie tak spektakularny rok ma za sobą BIO (BIOTON), którego akcje nabyć zaleca zespół Noble Securities (w ramach GPWPA). Ale w ich ocenie już potencjał do wzrostu jest równie wysoki i wynosi przeszło 60%. Dlaczego?

„W 4Q20 oczekujemy rozliczenia kosztów badań i rozwoju oraz dodatkowego jednorazowego zysku w kwocie 10 mln zł brutto z tytułu zmiany umowy z Copernicus. Nasze długoterminowe spojrzenie na spółkę pozostaje bez zmian i główny czynnik wzrostu to analogi insuliny” – wyjaśniają

Na efekty trwających prac trzeba będzie jednak poczekać. Analitycy oceniają, że pierwsze przychody analogów insuliny spółka zrealizuje w 2024 r. Od tego czasu sprzedaż ma rosnąć już lawinowo, od 30 mln zł w pierwszym roku do 130 mln zł w 2026 r.

 

Ranking rekomendacji zamykamy klamrą. Ponownie program wsparcia analitycznego, ponownie DM BOŚ, ponownie znaczący potencjał wzrostu. Tym razem mowa jednak o zdecydowanie mniej popularnej spółce, a mianowicie TOA (TOYA).

W tym przypadku na poprawę wyników nie trzeba też czekać, a spółka na bieżąco pokazuje poprawiające się rezultaty. Analitycy ocenili wyniki za pierwsze trzy kwartały roku jako wyśmienite, a w samym III kwartale sprzedaż spółki wzrosła o +18% r/r wobec prognozowanych +13% r/r. Uwagę specjalistów zwrócił szczególnie wzrost udziału sprzedaży przez kanał internetowy oraz mniej oczywisty, rosnący udział Polski w przychodach (+5,4 p.p). Niemiłym zaskoczeniem dla eksportów był z kolei spadek eksportu o -5,3%. Ale mimo tego oczekują udanego roku. I kolejnych.

Więcej o Toya w naszej analizie przygotowanej w ramach cyklu „Wiesz w co inwestujesz”.

 

Znak zapytania

Listopad był pierwszym miesiącem, kiedy minął tzw. blackout period dotyczący rekomendacji dla ALE (ALLEGRO). Wybór spółki do porównania rekomendacji nie mógł więc być inny. Tym bardziej, że specjaliści wcale nie byli zgodni co do poziomu wyceny największego tegorocznego debiutu.

Podobnie jak kurs Allegro w pierwszym miesiącu notowań, również wydane w tym okresie rekomendacje to prawdziwy rollercoaster wycen. Ich przedział rozciąga się od rekordowych 102 zł za akcję, do niewiele ponad połowy tej wartości. Niestety, większość z nich to zalecenia które nie zostały upublicznione, a więc nie zawierają odpowiednich not prawnych, które pozwalałby nam na ich publikację. Na szczęście nie wszystkie.

Najnowsza (z nam znanych), a jednocześnie opatrzona najniższą ceną to rekomendacja przygotowana przez DM mBanku. Możemy w niej przeczytać, że kluczowym elementem ryzyka dla Allegro jest wejście Amazona do Polski m.in. w związku ze związanym z tym wzrostem kosztów mającym utrzymać dotychczasowych klientów. Czytamy także, że:

„Wysokie premie do hegemonów światowego e-commerce, czyli Amazona i Alibaby, są nieuzasadnione ze względu na niższy poziom wzrostu EBITDA Allegro oraz niskie bariery wejścia na rynek, co jest typowe dla „light-asset” 3P marketplace, którym Allegro jest obecnie"

Mniej surowi dla spółki są m.in. analitycy Ipopema Securities. Oceniają, że spółka będzie beneficjentem zachodzących zmian konwersji klientów z kanału tradycyjnego do sprzedaży online, a rozwój oferty Smart!, uruchamianie usług Allegro Pay oraz Allegro Fulfillment powinny wzmocnić pozycję rynkową spółki na rynku.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
VOT (VOTUM) 20.11.2020 07:30 BOŚ DM

https://www.bossa.pl/

TEN (TSGAMES) 09.11.2020 07:45 Ipopema Securities https://www.infostrefa.com/
BIO (BIOTON) 06.11.2020

10:00

Noble Securities https://www.noblesecurities.pl/
TOA (TOYA) 17.11.2020 08:00 BOŚ DM https://www.bossa.pl/

ALE (ALLEGRO)

18.11.2020 08:30 DM mBank https://www.mdm.pl/

ALE (ALLEGRO)

12.11.2020 07:45 Ipopema Securities https://www.infostrefa.com/