Zgodnie z najnowszymi szacunkami, przychody Grupy za okres od kwietnia do grudnia 2020 r. wyniosły 526,2 mln zł (+15% rdr) i przełożyły się na rekordowe 11,6 mln zł zysku netto (+27% rdr). Dzięki prężnemu rozwojowi w obszarze odnawialnych źródeł energii i energooszczędnych rozwiązań, były to najlepsze finansowo pierwsze trzy kwartały roku obrotowego w historii GRN (GRODNO).

Na odnotowany wzrost wpłynęła przede wszystkim wyższa sprzedaż w segmencie OZE, w tym fotowoltaiki o 126% rdr i pomp ciepła o 200% rdr. Łączyny udział OZE w skonsolidowanych przychodach Grupy wyniósł 32% wobec 17% przed rokiem.

Obserwujemy olbrzymie zainteresowanie naszą ofertą w zakresie zielonej energii, przede wszystkim fotowoltaiki. W analizowanym okresie zrealizowaliśmy rekordową liczbę instalacji w każdym z segmentów rynku, począwszy od mikroinstalacji po duże farmy fotowoltaiczne. Wykazaliśmy również gwałtowny wzrost sprzedaży pomp ciepła, a także w pozostałych obszarach związanych z energooszczędnością. W najbliższych latach to właśnie OZE będą siłą napędowa Grupy – skomentował Andrzej Jurczak, Prezes Zarządu Grodno S.A.

Dzięki rozwojowi w perspektywicznych obszarach OZE, dynamika sprzedaży na poziomie 15% kolejny okres z rzędu wyróżniała Grupę na rynku elektrotechnicznym, który wg danych SHE w okresie kwiecień-grudzień 2020 r. wykazał spadek o -1% rdr.

Wyprzedzanie rynkowych zmian od zawsze było kluczowym elementem naszego rozwoju, dzięki któremu utrzymujemy nieprzerwany wzrost skali działalności i konsekwentnie umacniamy naszą pozycję rynkową. Byliśmy w odpowiednim miejscu, kiedy nadszedł boom fotowoltaiczny, obecnie jesteśmy odpowiednim miejscu, jeśli chodzi o pompy ciepła i stale przygotowujemy się na rozwój w kolejnych perspektywicznych obszarach. Grupa Grodno jest doskonale przygotowana, by biznesowo istotnie skorzystać na zachodzącej rewolucji energetycznej – dodaje Prezes Andrzej Jurczak.

Przedstawione powyżej dane są danymi szacunkowymi, które mogą różnić się od danych ostatecznych składających się na wielkości prezentowane w raportach okresowych. Raport za III kwartał roku obrotowego 2020/21 zostanie opublikowany 11 lutego 2021 r.