„(…) w związku z przedłużeniem lockdown’ów ryzyko wolniejszego odbudowanie się gospodarki psuło sentyment do spółek cyklicznych – szeroko reprezentowanych w warszawskich indeksach, a które to spółki zaliczyły dynamiczne wzrosty w ostatnich dwóch miesiącach 2020 r. (…) momentum informacji około-COVIDowych będzie się poprawiać, co naszym zdaniem pozytywnie przełoży się na wzrost cen akcji spółek cyklicznych i ich relatywną siłę w stosunku do pozostałych sektorów” – uzasadniają

Raczej pozytywny sentyment nie przełożył się jednak na opublikowane przez zespół DM mBanku rekomendacje. Analitycy nie podnieśli żadnego zalecenia, a wszystkie aktualizacje wyglądały identycznie: rekomendacja w dół, cena docelowa bez zmian. Co wbrew pozorom nie oznacza, żeby trzymać się od tych walorów z daleka, bo zmiany rekomendacji mają związek jedynie z ostatnimi wzrostami, a nie sytuacją samych spółek. Dodatkowo, cztery z nich znalazły się wśród kluczowych pozytywnych zaleceń, a specjaliści radzą ich akumulowanie. Oto one:

CCC. Eksperci oceniają, że słabsze wyniki za ubiegły rok są już uwzględnione w kursie, a inwestorzy koncentrują się aktualnie na perspektywach trwającego roku. A jest na czym, bo otwarcie galerii handlowych od lutego pozwala mieć nadzieje na poprawę wyników r/r. Tym bardziej, że wchodzimy w okres wysokiej marży w branży (po i przed wyprzedażach), a ubiegłoroczne restrykcje pojawiły się w połowie marca, baza jest więc niska.

LPP. Chociaż w tym przypadku w zasadzie można by przepisać powyższy akapit. Spółki są przez analityków zawsze wymieniane w parze, co nie dziwi biorąc pod uwagę przynależność do tego samego sektora. Dodajmy więc jedynie, że LPP ma zdaniem zespołu DM mBanku nieco większy potencjał do wzrostu. Do wyznaczonej ceny docelowej 8500 zł brakuje bowiem ok. 10%. W przypadku CCC, po wzrostach z początku bieżącego miesiąca, cena docelowa została już osiągnięta.

PGN (PGNIG). Nie luzowanie restrykcji, nie niska baza, ale wysokie ceny gazu, wolumeny sprzedaży i korzystne taryfy sprawiają, że analitycy utrzymują pozytywne nastawienie do akcji spółki. Niższe zalecenie to pokłosie ostatnich wzrostów (trzy ostatnie kwartały), ale potencjał nie został jeszcze w całości wykorzystany.

MOL. W przypadku węgierskiej spółki specjaliści są najbardziej enigmatyczni. Generalnie zalecają ostrożność wobec spółek paliwowych (wysokie ceny ropy, więc i mniej przestrzeni do budowy marż), jednak wyceny oparte na powrocie średnio cyklicznych rentowności implikują w ich przypadku potencjał do wzrostu. MOL nie jest tu wyjątkiem, a do łask inwestorów może powrócić cały sektor, jak chociażby LTS (LOTOS), który również znajdziemy wśród rekomendowanych spółek.

Inne kluczowe pozytywne rekomendacje z najnowszego przeglądu miesięcznego DM mBanku to: ACG (ACAUTOGAZ), ACP (ASSECOPOL), AST (ASTARTA), ATD (ATENDE), CEZ, COG (COGNOR), EUR (EUROCASH), FMF (FAMUR), JSW, KER (KERNEL), MBR (MOBRUK), MGT (MANGATA), PEO (PEKAO), PEP, PZU, SGN (SYGNITY), STP (STALPROD), TEN (TSGAMES), TIM, VRG oraz WPL (WIRTUALNA).

W opinii specjalistów unikać należy natomiast ALE (ALLEGRO), CDR (CDPROJEKT) (rekomendacja w dół do „sprzedaj”), ATT (GRUPAAZOTY) oraz KSW (KRUSZWICA).

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 2 lutego:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: luty 2021" po raz pierwszy opublikowanego 02.02.2021 r. o godzinie 08:20. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku.