DEKPOL Inwestycje sp. z o.o. Braniborska sp.k., spółka zależna od spółki DEKPOL Deweloper, prowadzącej działalność w obszarze deweloperskim, zawarła przedwstępną umowę dot. realizacji i sprzedaży projektu mieszkaniowego przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu. Nabywcą jest inwestor instytucjonalny.

W ramach projektu powstanie wielokondygnacyjny budynek mieszkalny wraz z infrastrukturą towarzyszącą o powierzchni użytkowej ok. 18 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w I połowie tego roku, a zakończenie inwestycji i podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży - w drugim półroczu 2023 roku.

Poszczególne etapy inwestycji finansowane będą przez nabywcę w formule forward funding (zaliczek). Łączna wartość transakcji opiewa na ok. 20% skonsolidowanych przychodów Grupy DEK (DEKPOL) za rok 2019 (które wyniosły 772,1 mln PLN). Będzie ona rozpoznawana w wyniku Grupy sukcesywnie, zgodnie z zaawansowaniem prac.

- Transakcja dotycząca projektu przy ul. Braniborskiej wpisuje się w naszą strategię realizacji inwestycji dostosowanych do bieżących potrzeb rynku. Pozwala na budowę i utrzymanie odpowiedniej skali biznesu przy jednoczesnej realizacji satysfakcjonujących marż. Dzięki temu, w sposób optymalny gospodarujemy naszmi zasobami wewnętrznymi i atrakcyjnym bankiem ziemi. Nasze projekty powstawały dotychczas przede wszystkim z myślą o potrzebach klientów indywidualnych i mogę zapewnić, że klient indywidualny pozostanie w centrum naszego zainteresowania.  Chcielibyśmy jednak równolegle w przyszłości realizować projekty we współpracy z klientami instytucjonalnymi. – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.

- Nasze portfolio jest bardzo dobrze zdywersyfikowane. W tym roku przystępujemy do budowy zarówno osiedli mieszkaniowych w segmencie popularnym, jak rekreacyjnych inwestycji premium w bliskiej odległości od pięknej plaży na wyspie Sobieszewskiej. Posiadany przez nas bank ziemi pozwala nam na wprowadzenie do oferty w najbliższych latach łącznie ponad 5 tys. lokali na ponad 220 tys. mkw. (w tym PUM oraz PUU). Jest prawdopodobne, że część z tych inwestycji zrealizujemy w modelu PRS, ale jesteśmy elastyczni i nie zamykamy się na żadne formy prowadzenia działalności deweloperskiej, w zależności od bieżącej sytuacji na rynku. W ten sposób zdobywamy kolejne kompetencje, które pozwalają nam śmiało planować dalszy rozwój – mówi Sebastian Barandziak, prezes Dekpol Deweloper.

- Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) dopiero zaczyna się w Polsce rozwijać, a analizy wskazują, że ma przed sobą bardzo ciekawe perspektywy. Cieszymy się, że DEKPOL Deweloper wkracza w ten segment jako jeden z pierwszych podmiotów w Polsce, tym bardziej, że nabywcą projektu przy ul. Braniborskiej jest renomowany i doświadczony inwestor, który docenił nasze dotychczasowe realizacje i sposób działania. W naszej opinii PRS może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego modelu budowy
i sprzedaży mieszkań użytkownikom końcowym. W najbliższej przyszłości planujemy więc rozwijać współpracę z inwestorami instytucjonalnymi –
mówi Marcin Kłopotowski, Dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju Biznesu Dekpol S.A.

Biorąc pod uwagę harmonogram przekazań lokali w 2021 roku, posiadane już pozwolenia na budowę kolejnych inwestycji deweloperskich, jak również procedowane pozwolenia na budowę oraz - w odniesieniu do sprzedaży lokali rozpoznawanej w wyniku finansowym - podpisane już umowy rezerwacyjne, deweloperskie i przedwstępne, Grupa DEKPOL zamierza osiągnąć w 2021 roku następujące cele operacyjne w segmencie deweloperskim:

- sprzedaż ok. 350 lokali o wartości rzędu 150 mln PLN.

- osiągnięcie przychodów na poziomie 210 mln zł, na które będzie składała się
w szczególności sprzedaż 300 lokali rozpoznawana w wyniku finansowym oraz przychody z realizacji inwestycji przy ul. Braniborskiej.

Zarząd DEKPOL S.A. zastrzega jednocześnie, że żadne z powyższych twierdzeń odnoszących się do przyszłości nie może być rozumiane ani interpretowane jako udzielenie jakiejkolwiek gwarancji lub zapewnienia przez Spółkę lub podmioty należące do Grupy Kapitałowej, że takie zdarzenia wystąpią, i że określone powyżej cele sprzedażowe zostaną osiągnięte.