Druk cyfrowy a offsetowy

Obie technologie różnią się od siebie stopniem zaawansowania. Każda metoda wykorzystywana jest w konkretnym celu, jednak w przypadku możliwości wyboru pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym, warto wybrać właściwie. 

  • druk offsetowy - to technologia znacznie bardziej zaawansowana. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem kosztów. Obraz naświetlany jest na naświetlarce CTP i następnie wędruje na podłoże drukarskie. Oprócz istotnej różnicy w porównaniu do druku cyfrowego - ceny, warto również zaznaczyć, że metoda nie daje możliwości wprowadzenia zmian w projekcie, gdyż efekt jest trwały. Zatem konieczność stworzenia swoistej matrycy wpływa znacząco na koszty, co w przypadku poprawek niesie ze sobą znaczne obciążenie budżetu.
  • druk cyfrowy - stosowana od wielu lat metoda do dziś uchodzi za dogodną, głównie za sprawą nakładu finansowego. Specjalny wałek naświetla się, by nadać kształt, który następnie stworzy obraz przenoszony na papier. To wierne odwzorowanie projektu i jednocześnie doskonała metoda, która nie wymaga tworzenia specjalnych wzorników.

Jakość wydruku

Technika offsetowa jest wysoce zaawansowana i obecnie ma najwyższą rozdzielczość. To poniekąd wpływa również na cenę usług oferowanych w drukarniach. Druk cyfrowy posiada nieco niższe parametry, które nie wpływają w żadnym stopniu na wyrazistość wydruku. Zatem po co przepłacać, skoro nie widać różnicy gołym okiem? Wielkoformatowa drukarnia cyfrowa wykonuje wydruk metodą cyfrową o rozdzielczości 300 dpi, co stanowi standard i jest wystarczający w przypadku większości realizowanych projektów. Wyjątkowe realizacje to jednostkowe sytuacje i stanowią ułamek codziennych projektów realizowanych przez drukarnie. 

Niewielki nakład - jaki wydruk?

Obecne urządzenia do druku cyfrowego są tak daleko rozwinięte, że jakość w obu przypadkach jest doskonała. To pozwala zrealizować projekt wybraną metodą. Co jednak w przypadku, jeśli nakład jest niewielki, a budżet ograniczony? W takiej sytuacji sprawa znacznie się upraszcza. Druk offsetowy to konieczność stworzenia wzoru - matrycy. To nie tylko dodatkowy czas, ale również pieniądze. Druk cyfrowy pozwala wykonać wydruk nawet pojedynczej sztuki przy niewielkim nakładzie finansowym. Dodatkowo cały proces nie trwa tak długo jak w przypadku tworzenia matrycy, zatem korzyści z druku cyfrowego są znaczne. Nawet pojedynczy egzemplarz można wydrukować w dowolnej chwili bez uruchamiania skomplikowanego procesu druku offsetowego.

Zmiany w projekcie, a druk cyfrowy

Wydruk offsetowy działa na zasadzie odwzorowania i powielania stworzonego projektu. Przygotowuje się gotową matrycę, by w kolejnych krokach drukować wierne odzwierciedlenie i kolejne egzemplarze. A co, jeśli w projekcie będą konieczne zmiany? W sytuacji, kiedy projekt będzie personalizowany, lepszą metodą jest technika cyfrowa. Daje to możliwość wprowadzenia istotnych zmian bez konieczności tworzenia kolejnej matrycy. 

Druk cyfrowy a offsetowy - zastosowanie

Obie metody są powszechnie stosowane, jednak to druk cyfrowy jest częściej wykorzystywany w drukarniach. Dlaczego? Obecnie drukarnie najczęściej otrzymują zlecenia wydruku wizytówek, ulotek, zaproszeń, gdzie konieczna jest personalizacja danych. Druk cyfrowy umożliwia wprowadzenie zmian na każdym etapie, co nie wpływa znacząco na cenę usługi. Ponadto niewielkie nakłady znacznie przemawiają na korzyść techniki cyfrowej. Mimo, iż offset cechuje się wyższą jakością, obecne urządzenia do wydruku cyfrowego dają porównywalny poziom jakości za znacznie niższą cenę. 

Zalety wydruku cyfrowego

Technika cyfrowa jest wykorzystywana na całym świecie i w zależności od metody znajduje swoje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie. Wydruk taki jest nie tylko bezpieczny, ale również wykazuje odporność na wodę i wilgoć oraz odporny jest na działanie promieni słonecznych (druk pigmentowy). Metoda z wykorzystaniem barwnika jest nieco mniej odporna na wodę, jednak to jedna z tańszej alternatywy tradycyjnego wydruku. Niezmiennie od wielu lat dużą popularnością cieszy się również druk ploterowy. Dzięki temu można szybko uzyskać wielkoformatowy druk z pomocą tuszu, który doskonale odzwierciedla projekt na papierze, również samoprzylepnym, dowolnej folii, płytach pcv, piance, tkaninach i wielu innych podłożach. Druk UV można z powodzeniem wykorzystać do nadruku na praktycznie każdej powierzchni. Oto dlaczego warto stosować druk cyfrowy:

  • natychmiastowa realizacja projektu;
  • wysoka jakość i ostrość obrazu;
  • względy finansowe;
  • możliwość personalizacji i nanoszenia zmian;
  • możliwość drukowania pojedynczych sztuk przy minimalnych kosztach;

Druk cyfrowy mimo iż wykazuje nieco niższą rozdzielczość od druku offsetowego nie różni się jakością, a różnice są praktycznie niezauważalne dla przeciętnego odbiorcy. Przy niskich nakładach jest to jedna z tańszych opcji wydruku, co ma ogromne znaczenie podczas drukowania pojedynczych egzemplarzy z koniecznością personalizacji. Warto zatem poznać różnice, by przed udaniem się do drukarni zlecić realizację projektu z wykorzystaniem metody korzystniejszej również pod względem finansowym.