W dniu wczorajszym poznaliśmy projekty uchwał na WZA w dniu 27.04.2018r. link z których wynika iż na dywidendę ma być przeznaczone 7,1 mln eur zysku za 2017rok.

Jest to kwota zgodna z moimi ostatnimi szacunki i oznacza że dywidenda na akcję wyniesie 0,355 eur (1,49 zł przy kursie eur/pln 4,20) a stopa dywidendy 11,60%. Zakładam że Walne zatwierdzi wysokość tej dywidendy gdyż w poprzednich latach propozycje zarządu były zatwierdzane.
A jak to teraz wszystko rozegrać aby zarobić (lub chociaż nie stracić) ?
Moja strategia na IRL zakładała że w okresie nabywania praw do dywidendy sprzedam akcje licząc na to iż kurs będzie odpowiednio wysoki. Obecnie nie mam pewności do wzrostów kursu bo dywidenda jest niższa niż w latach poprzednich oraz sentyment na giełdach jest obecnie słaby i nie można wykluczyć bessy. Jednak postanowiłem zaryzykować i trzymać dalej akcje mając świadomość iż notowania IRL mogą spaść po odcięciu dywidendy (tak się dzieje co roku). Na dzień dzisiejszy wiele wskazuje że wyniki 1 kw 2018 jak i obecnego kwartału mogą być sporo lepsze r/r gdyż od marca 2018 mocno zaczęły rosnąć ceny energii a to powinno się przełożyć na większe zyski IRL gdyż jest pośrednikiem w sprzedawaniu energii. Wg giełdy energii nord pool link na której są notowane ceny energii elektrycznej dla Litwy (główny rynek IRL) w marcu ceny byłyż wyższe o 47% a cały 1 kw 2018 to wzrost cen o 22%.
Notowania cen energii w kwietniu nadal wskazują iż ceny energii są wyższe ponad 40% r/r i wiele wskazuje że jest to trwała tendencja która może utrzymać się dłuższy czas.
Na wyniki IRL niewielki wpływ mają też siła wiatru na ich farmie wiatrowej oraz kurs eur/rub ale one nie powinny wpłynąć zauważalnie na wyniki gdyż wg giełdy nord pool link siła wiatru w 1 kw 2018 była w zasadzie identyczna jak rok wcześniej a kurs waluty jest od ponad 6 miesięcy w zasadzie płaski chociaż r/r jest wzrósł o 17% link (korzystna tendencja).
 
Podsumowując: nie spodziewam się w najbliższym czasie wzrostów kursu IRL a po dywidendzie wręcz można zakładać spadki, jednak ze względu na oczekiwane mocne wyniki tego półrocza postanawiam na razie trzymać akcje. Gdyby jednak kurs wzrósł lub wyniki 1 kw 2018 były słabe to wówczas będę reagował i pewnie sprzedawał akcje.
 
 

 

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.