Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20TR
72.99-0.52(-0.71%)BETA ETF WIG20TR
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Był to rok mocnego złotego i pięknej hossy na warszawskiej giełdzie. Rok rajdu cen złota i zapaści długoterminowego długu suwerennego. Był to też kolejny rok przybliżający nas do „globalnego resetu” systemu finansowego.
Ostatnia giełdowa sesja A.D. 2025 przyniosła nowe szczyty
hossy wykonaniu WIG–u oraz WIG20. Oraz najwyższe całoroczne stopy zwrotu od blisko 30 lat.
Na giełdach nadal przeważają okołoświąteczne nastroje, stąd zmienność oraz obroty znajdowały się wczoraj poniżej średniej. WIG20 w powyższym otoczeniu zyskał 0,30% przy obrotach równych 1,0 mld PLN – piszą w porannym komentarzu analitycy Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas.
W leniwej, poświątecznej atmosferze WIG i WIG20 utrzymały się w
pobliżu ustanowionych przed Bożym Narodzeniem szczytów hossy. Jutro czeka nas
ostatnia w tym roku sesja na GPW.
Wśród preferowanych spółek są m.in. XTB, KGHM i cyber_Folks oraz wybrani deweloperzy i banki. Potencjał WIG20 jest jednak niewielki, wynika z obliczeń ekspertów.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu dopuszczenia się przestępstwa manipulacji w obrocie instrumentami finansowymi (kontraktami terminowymi i opcjami), których wartość zależna jest od wartości indeksu giełdowego WIG20.
KNF złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu dopuszczenia się przestępstwa manipulacji w obrocie instrumentami finansowymi (kontraktami terminowymi i opcjami), których wartość zależna jest od wartości indeksu giełdowego WIG20, popełnionego w zbiegu z przestępstwem oszustwa - podała Komisja w komunikacie.
Głównym tematem na rynkach były w czwartek odczyty makroekonomiczne. W USA odnotowano gwałtowny i niespodziewany spadek inflacji. Odczyt z zagranicy uratował WIG20, który przez większą część dnia pozostawał pod kreską. Pepco i Budimex odrabiały straty, akcjonariusze KGHM realizowali zyski po środowym rekordzie, a energetyka korygowała wzrosty.
Środowa sesja nie przyniosła większej zmienności na warszawskiej giełdzie. WIG i WIG20 zakończyły handel neutralnie i tuż poniżej poniedziałkowych szczytów hossy. Mocno drożały akcje spółek energetycznych w reakcji na zatwierdzenie przyszłorocznych taryf przez URE.
We wtorek WIG20 stracił 1,08% i przerwał serię sześciu wzrostowych sesji z rzędu. Również na pozostałych europejskich rynkach przeważała podaż. Natomiast nastroje na Wall Street były wczoraj mieszane: S&P 500 zanotował lekki spadek, a Nasdaq zdołał niewiele zyskać – piszą w porannym komentarzu analitycy Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
