Kto posłuchał ludowej mądrości i sprzedał akcje w maju, ten... nie zarobił. Przynajmniej teoretycznie. Maj był bowiem zarówno dla WIG20 jak i szerokiego rynku, najlepszym do tej pory miesiącem w bieżącym roku. Również trendomierz, świecił na zielono, a to oznacza, że wzrostów nie napędzały jedynie największe spółki. I tu wchodzą maklerzy, stawiający właśnie na mniejsze podmioty.

 

Wschodząca gwiazda

Notowana w ramach indeksu małych spółek sWIG80 AGO (AGORA) ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy w swojej historii. Spółka zakończyła 2020 r. z rekordową stratą netto przekraczającą 100 mln zł, a notowania akcji grupy spadły o ponad 30%. To oczywiście skutki pandemii, na czele z zamkniętymi kinami, gastronomią i spadkiem wartości rynku reklamowego. Ale zdaniem analityków, wraz z wygaszaniem restrykcji, ożywienie powinno pojawić się również na akcjach Agory.

Pierwsze sygnały poprawy to oczywiście powrót widzów do kin. Dopuszczalny limit 50% oraz w dalszym ciągu zamknięte kinowe bary nie pozwalają jednak na przesadny optymizm. Analitycy zaznaczają też, że początek 2021 r. jest już stracony, kluczowy będzie więc ostatni kwartał roku.

Jednak nawet mimo niepewnego 2021 r., w dłuższej perspektywie Agora to w ich ocenie dobra inwestycja. „(…) słabe wyniki jednego, a nawet kilku kwartałów nie przekreślają wartości spółki takiej jak Agora, która ma pięć silnych i rozwijających się linii biznesowych”. Te linie to poza biznesem kinowym, także outdoor, radio, Internet oraz cyfrowa prasa. Łącznie są one zdaniem specjalistów generować 100 mln zł zysku operacyjnego rocznie. Próg ten ma zostać przekroczony w 2024 r.

Rekomendacja została opublikowany w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Potencjał w jeszcze mniejszej spółce dostrzegają specjaliści z DM BOŚ. W inicjującej rekomendacji (i pierwszej nam znanej w ogóle) dla PUR (PURE) wycenili akcje tej biotechnologicznej spółki na 169,8 zł, o 60% powyżej ich obecnej wartości. W raporcie czytamy:

"Spółka planuje rozwijać kandydatów na leki i wyroby medyczne do końca pierwszej fazy badań klinicznych, a następnie projekty komercjalizować. Możliwa jest ich sprzedaż na etapie badań przedklinicznych lub IND/IMPD. Zakładając sukces w I fazie, szacujemy, że całkowita wartość płatna z góry, z tytułu pięciu opisanych (…) projektów, może wynieść 131-195 mln USD"

Te pięć projektów to: PB001 (bsAb w nowotworze jelita grubego i odbytu), PB003 (Ab-ligand w nowotworze płuc), PB004 (bsAb w nowotworze piersi), PB002 (terapia pozaustrojowa oparta o aptamery) oraz PB005 (miastenia rzekomoporaźna).

 

Z kolei zespół Noble Securities ocenia, że potencjalnie zyskowną inwestycją mogą okazać się akcje ART (ARTIFEX). Rekomendacje rozpoczyna szczere „nie doceniliśmy potencjału dochodowego aplikacji Unsolved”. Przychody generowane przez aplikację przewyższyły początkowe założenia analityków. Natomiast aktualne, już zrewidowane prognozy prezentują się następująco:

Poza aplikacją, odpowiadającą za monetyzację 14 gier HOPA wyniki spółki w bieżącym roku wspierać mają także projekty wspierające monetyzację, jak zapowiadamy gift pass czy wprowadzenie waluty premium, a także kolejne gry HOPA i dołączenie nowych kanałów pozyskania klientów.

 

Na koniec, podobnie jak na wstępie ponownie DM Millennium i ponownie w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Tym razem mowa jednak o akcjach KGL, których wycenę specjaliści podnieśli z 26,6 zł na 30,5 zł, pozostawiając zalecenie „kupuj”.

„(…) oczekujemy wzrostu przychodów w tym roku do 565.5 mln PLN (+48.8% r/r), EBITDA do 50.6 mln PLN (+13.1% r/r) oraz zysku netto do 15.9 mln PLN (+42.3% r/r). Według naszych prognoz spółka notowana jest na atrakcyjnym poziomie C/Z równym 7.7 dla zysków na ten rok” – wyjaśniają

Oczekiwany przez analityków wzrost przychodów ma być związany z m.in. wzrostu cen surowców, większych wolumenów dzięki przejęciu zakładu w Czosnowie oraz zakupowi kolejnego ekstrudera (czyli rozbudowie zdolności produkcyjnych folii).

 

Znak zapytania

Tym razem dość nietypowo. Analitycy nie mają bowiem wątpliwości, że akcje CMP (COMP) są niedowartościowane. Pytaniem pozostaje jednak: jak bardzo? Informatyczna spółka otrzymała w maju dwie rekomendacje, obie opatrzone zaleceniem „kupuj”, ale ustalone przez analityków ceny docelowe różnią się znacząco. Pierwsza to 69 zł, natomiast druga to niemal 98 zł.

Bardziej wstrzemięźliwi analitycy Trigon DM, chociaż zakładają, że spółka może przekroczyć prognozowe przez zarząd 120 mln zł EBITDA w 2021 r., w swojej rekomendacji zaznaczyli, że:

"Potencjalne sukcesy projektów spółki takich jak M/platform, fiskalizacja w Kenii oraz większa niż zakładana sprzedaż urządzeń fiskalnych z funkcją obsługi płatności stanowią dodatkowy upside do naszych prognoz"

Stanowi to wyjaśnienie drugiej wyceny. Ten wpływ uwzględnili już bowiem specjaliści z East Value Research. Oceniają, że M/Platform będzie miała 18 500 sklepów do końca bieżącego roku i wypracuje w 2021 r. 17,3 mln zł przychodów. Ta wartość ma wzrosnąć do 150 mln zł w 2024 r. dodatkowo wspierając wyniki spółki.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
AGO (AGORA) 18.05.2021 13:00 DM Millennium https://millenniumdm.eu
PUR (PURE) 18.05.2021 07:20 BOŚ DM http://infostrefa.com
ART (ARTIFEX) 04.05.2021 10:40 Noble Securities http://infostrefa.com
KGL 21.05.2021 11:00 DM Millennium https://millenniumdm.eu
CMP (COMP) 10.05.2021 06:30 East Value Research http://infostrefa.com
CMP (COMP) 12.05.2021 07:50 DM Trigon http://infostrefa.com