A co z antywirusami, ktoś może zapytać? Warto korzystać, bo antywirus pomaga opanować sytuację na komputerze/tablecie końcowego użytkownika.  Pozwala to chronić komputer przed złośliwymi wirusami, które mogą sparaliżować jego pracę. Natomiast standardowy antywirus nie zajmuje się ochroną połączenia jakie nasz komputer nawiązuje np. z serwerem bankowym. Tutaj do działania wchodzi VPN.

Można powiedzieć że VPN zapewnia nam prywatne połączenie w Internecie, który jest publiczny. Na początku technologie VPN używał biznes. Firmy chciały przesyłać dane między różnymi biurami czy handlowcami w terenie w sposób bezpieczny. Potem na zalety tej technologii zwrócili uwagę indywidualni użytkownicy. Z pewnością szeroko opisywane przez prasę przykłady włamań w Internecie  przyspieszyły zainteresowanie sposobami ochrony w sieci.

 

Jakie są zalety używania VPNu

Gdy dzięki VPN uzyskamy  połączenie wewnątrz Internetu, to szybko dostrzeżemy kilka jego zalet:

Po pierwsze: bezpieczeństwo,

Po drugie: omijanie cenzury i innych ograniczeń

Po trzecie: wygoda

 

Bezpieczeństwo

Pewnie tego tłumaczyć nie trzeba. Wszyscy używamy sieci do kontaktów z bankiem czy biurem maklerskim. Nie mówmy tu nawet o tak prozaicznych działaniach jak kontakt z urzędami czy dostawcami usług.  VPN, jak choćby Surfshark, zapewnia, że cała łączność pomiędzy naszym komputerem a np. bankiem będzie zaszyfrowana. Nie będzie widoczna dla postronnych obserwatorów. Dodatkowo nawet gdyby dane się zgubiły, to ponieważ są zaszyfrowane, nikt z nich nie będzie w stanie korzystać.

Cenzura

Na świecie pojawia się dużo prób cenzurowania Internetu. Są one bardziej lub mniej skuteczne, o czym możemy przeczytać w prasie np. przy okazji rosyjskich czy tureckich prób ograniczenia komunikatorów czy social media.  Zanim przedstawimy listę krajów które ograniczają Internet, dodajmy ważną rzecz. Problem z cenzurą nie dotyczy tylko mieszkańców tych krajów. Wystarczy pojechać w interesach albo na wakacje a już VPN może nam się przydać. Lista jest zaskakująco długa: Arabia Saudyjska, Białoruś, Maroko, Chiny, Tunezja, Jordania, Pakstan Oman, Singapur  Tajlandia, Wietnam, Kuba, Rosja oraz Korea Północna.

Wygoda

Pewnie zdarzyło się każdemu, że chciał obejrzeć film a okazało się że „dany film nie jest dostępny w Twojej lokalizacji”. Czyli działał tak zwany geo-fencing, który powoduje że w danym kraju nie można oglądać serwisu przeznaczonego np. dla USA. Również katalogi popularnych serwisów streamingowych różnią się w zależności od miejsca gdzie się znajdujemy. W takim przypadku VPN też może pomóc.

VPN jako niezbędne narzędzie

Na początku VPN były drogie i z reguły używane prze biznes. Przydają się każdemu od dużego biznesu aż do indywidualnych użytkowników. Na szczęście są już dostępne na rynku VPNy, które nie stanowią dużego obciążenia. Ich miesięczny koszt nie przekracza 2 przeciętnych kaw. Takim VPM jest na przykład Surfshark dostępny tutaj.