Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Maklerzy stawiają na nowe technologie

Udostępnij

W październiku wiele z najwyższych wycen w rekomendacjach biur maklerskich dotyczyło spółek z szeroko rozumianego sektora nowych technologii. Nie chodzi też jedynie o gamedev, radzący sobie w ostatnim czasie znacznie słabiej od szerokiego rynku. Spadające ceny to jednak potencjalne okazje inwestycyjne. W przypadku których spółek wyceny są zdaniem analityków najatrakcyjniejsze?

 

Wschodząca gwiazda

Pierwsze pół roku na NewConnect GMV (GAMIVO) trudno zaliczyć do udanych. Notowania spółki spadły w tym okresie o niemal -30%. Analitycy DM Trigon nie radzą jednak skreślać Gamivo. A wręcz przeciwnie, rekomendują zakup akcji, które wycenili na 263 zł, ponad dwukrotnie powyżej aktualnego kursu.

W krótkim terminie specjaliści oczekują skokowej poprawy wyników w ostatnim kwartale roku. Wzmożone zakupy, okres świąteczny i kluczowe premiery roku mają, zgodnie z szacunkami maklerów, przełożyć się w tym okresie na 18,5 mln zł przychodów i 6,8 mln zł EBITDA.

W dłuższym okresie analitycy liczą, że spółka będzie realizować strategię z IPO, obejmującą m.in. rozszerzenie oferty o asortyment fizyczny, w tym akcesoria, a także zwiększanie ekspozycji na rynek konsol. Te działania, wraz z rosnącym podstawowym biznesem, mają zapewnić dwucyfrowy wzrost wyników w kolejnych latach.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Zespół DM Trigon zaleca zwrócić uwagę również na akcje #ARTFIEX. Z uwagi na większą liczbę znaków zapytania, potencjał do wzrostu jest w tym przypadku nieco mniejszy, ale w dalszym ciągu znaczący, bo równy ponad 60%.

„W krótkim terminie kluczowy będzie powrót aplikacji Unsolved do wzrostu przychodów. Spółka zapowiadała, że na przełomie III i IV kwartału uruchomione zostaną nowe kanały pozyskiwania użytkowników dla Unsolved, co powinno zwiększyć dynamiki m./m. Oczekujemy dalszego portowania portoflio gier HOPA z PC także na konsole (obecnie ok. 50% portfolio jest przeportowane). Na naszej prognozie na ’21 ok. 14,1 mln PLN zysku netto, spółka jest wyceniona skrajnie tanio na tle sektora 10,6x P/E” – czytamy w rekomendacji

 

Pozostając w segmencie gier, debiutant w kwestii polskiego rynku, Redeye Equity Research opublikowało wycenę CIG (CIGAMES). Należy zaznaczyć, że raport został odpłatnie przygotowany na zlecenie spółki, co może dyskredytować go w oczach części inwestorów.

Niemniej, w bazowym wariancie analitycy wycenili akcje spółki na 3,7 zł, co jest aktualnie najwyższą znaną nam wycenią CI Games. Nawet wariant „niedźwiedzi”, czyli 2,7 zł oznacza ponad 50% potencjał wzrostu.

Zdaniem Szwedów, ostatnie premiery spółki spotkały się z ciepłym przyjęciem, budując bazę lojalnych klientów, co będzie procentować w kolejnych latach. Oceniają, że dzięki dwóm kluczowym markom, przychody spółki w 2023 r. mogą wzrosnąć o ok. 230% do 225,3 mln zł. Jednocześnie zwracają uwagę na silną pozycję gotówkową spółki, która może zostać wykorzystana na inwestycje w portfel gier, przejęcia lub trafić do akcjonariuszy.

 

Najdalej, ale nie bez związku z rynkiem nowych technologii znajduje się ostatnia propozycja inwestycyjna analityków, czyli MCI. Zespół Noble Securities (w raporcie wydanym w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego) ocenia bowiem, że dyskonto bieżącej ceny akcji MCI Capital do wartości księgowej wynosi ok. 35%, a dobre wyniki pierwszego półrocza nie wyczerpują potencjału wzrostu wartości inwestycji portfelowych spółki.

„Duży sukces oferty publicznej Shopera (…) pokazuje, że polski rynek kapitałowy dojrzał do wysokiej wyceny tego typu szybko rosnących podmiotów. Naszym zdaniem uwidoczni to rynkowi wartość tkwiącą w największej inwestycji portfelowej MCI – IAI, która w 2020 roku osiągnęła wyższe wyniki finansowe od Shopera, a w lipcu br. rozpoczęła ekspansję międzynarodową od przejęcia pakietu kontrolnego w spółce Shoprenter, liderze rynku węgierskiego” – czytamy w rekomendacji

Analitycy podkreślają też, że spółka dysponuje rekordową płynnością, która na koniec roku ma sięgnąć 1 mld zł i  przygotowuje kolejne duże inwestycje (choć nie jest to proste ze względu na wysokie wyceny).

 

Znak zapytania

Notowania KGH (KGHM) osunęły się w ciągu ostatniego kwartału o ok. 1/5. Gros analityków ocenia, że wycena spółki jest już atrakcyjna, a rekomendacje z zaleceniem „kupuj” wydają się przeciągać konsensus na swoją stronę. Specjaliści nie są jednak jednomyślni. Nie tylko wyznaczone ceny docelowe różnią się od siebie znacząco, ale i nie wszyscy podzielają te optymistyczne nastawienie.

W opozycji znajdują się bowiem analitycy UBS, którzy w październikowej rekomendacji obniżyli swoją wycenę akcji KGHM do 145 zł przy zaleceniu „sprzedaj”. Biuro nie udostępnia publicznie pełnych wersji rekomendacji, jednak zespół UBS od dłuższego czasu jest raczej niedźwiedzio nastawiony do miedziowej spółki. Od lipca ubiegłego roku, każda kolejna rekomendacja opatrzona była zaleceniem „sprzedaj”, a wycena nigdy nie przekroczyła 160 zł.

W tym samym czasie sentyment innych biur ulega stopniowej poprawie. Jak chociażby BOŚ DM, który od lipca 2020 r. podniósł swoją wycenę dla akcji KGHM z 56 zł do 236 zł. W ostatniej rekomendacji mogliśmy przeczytać:

"Perspektywy dla tego podmiotu wydają się znacznie lepsze, niż zakładaliśmy, dlatego wyraźnie podwyższamy długoterminowe prognozy. Uważamy, że dobre wyniki Sierra Gorda nie zostały w pełni zdyskontowane przez rynek"

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.​

postaw nam kawę

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
GMV (GAMIVO) 21.10.2021 16:30 DM Trigon https://infostrefa.com
ART (ARTIFEX) 21.10.2021 16:30 DM Trigon https://infostrefa.com
CIG (CIGAMES) 20.10.2021 - Redeye https://www.redeye.se
MCI 07.10.2021 08:20 Noble Securities https://noblesecurities.pl
KGH (KGHM) 05.10.2021 - UBS https://research.ibb.ubs.com
KGH (KGHM) 07.10.2021 07:50 BOŚ DM https://infostrefa.com
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+