Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozbud zmienił nazwę na Compremum

Udostępnij

Notowana na rynku głównym GPW spółka POZ (POZBUD) zmieniła już formalnie nazwę na Compremum S.A. Uchwała grudniowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, potwierdzona właśnie przez KRS, jest jednym z elementów wewnętrznej reorganizacji holdingu. Rozpoczęta w 2020 roku rynkowa ekspansja spowodowała, że spółka znana głównie z działalności produkcyjnej stała się spółką-matką grupy kapitałowej, tworzonej przez podmioty działające w branży budownictwa specjalistycznego, przemysłu kolejowego, OZE oraz stolarki otworowej.

Grupa Compremum znana jest przede wszystkim w branży specjalistycznych prac budowlanych (prowadzony kontrakt GSM-R o wartości 721 mln zł) i stolarki otworowej (fabryka w Słonawach). W ostatnim czasie stawia jednak mocniej na rozwój dwóch kolejnych segmentów działalności – modernizacji wagonów kolejowych oraz OZE. W segmencie kolejowym spółka, w konsorcjum z partnerem branżowym, podpisała pierwsze umowy z PKP Intercity na modernizację 14 wagonów (wartość kontraktu 70,6 mln zł), a zarząd został wzmocniony przez Pawła Piotrowskiego, doświadczonego menedżera przemysłu kolejowego. Kolejne postępowania są procedowane, a plan rozwoju i inwestycji PKP Intercity na lata 2021-2030 zakłada inwestycje, w tym inwestycje taborowe, na poziomie 19 mld zł.

- Zreorganizowaliśmy grupę kapitałową, zmieniliśmy charakter firmy i rozszerzyliśmy zakres działalności grupy o modernizację wagonów kolejowych oraz sektor OZE. Umacniamy także naszą obecność na rynkach zagranicznych. To wszystko sprawia, że wcześniejsza nazwa stała się mocno nieadekwatna do naszej obecnej pozycji na rynku, a tym bardziej w odniesieniu do naszych ambitnych planów rozwojowych – wyjaśnia powody zmiany nazwy Łukasz Fojt, Prezes Zarządu Compremum S.A.

W segmencie OZE Grupa Compremum dewelopuje farmę fotowoltaiczną o mocy 6,6 MW i podjęła działania zmierzające do rozbudowy tej inwestycji do 35 MW (w weryfikacji są kolejne lokalizacje), a także zawarła porozumienie, co do budowy w Polsce fabryki magazynów energii dla odbiorców europejskich. W tym celu pozyskała partnera działającego globalnie, singapurską firmę technologiczną Durapower oraz specjalizującą się w rozwiązaniach typu Industrial Internet of Things (IIoT) firmę Elmodis. Budowa fabryki ogniw, baterii i magazynów energii o wartości nawet 255 mln zł otrzymała w ostatnich dniach pozytywną decyzję o wsparciu przez Łódzką Specjalną Strefę Inwestycyjną.

- Szukając odpowiedniej nazwy zależało nam na skojarzeniach z naszym silnym zespołem ekspertów, z wysokimi kompetencjami, nowoczesnością, efektywnością. Chcieliśmy również podkreślić, że jesteśmy godni zaufania, a nasza marka jest gwarancją najwyższych standardów i jakości. W rezultacie wybraliśmy nazwę Compremum, która nawiązuje do francuskiego pojęcia oznaczającego zrozumienie. Podkreślamy tym również dążenie do dopasowania naszych propozycji względem wymagań, oczekiwań i potrzeb naszych partnerów i klientów – dodaje Prezes Fojt.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus