Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zysk netto ZM Ropczyce wyniósł w pierwszym kwartale 9 mln zł

Udostępnij

Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A., czołowy w Europie i liczący się na świecie producent materiałów ogniotrwałych w pierwszym kwartale br. osiągnął skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 128,5 mln zł (wzrost r/r o 61,6 proc), zysk operacyjny i EBITDA na poziomach odpowiednio 8,8 mln zł i 11,9 mln (wzrosty o 6,8 proc. r/r),  a zysk netto wyniósł 9 mln zł, co oznacza wzrost r/r o 30,9 proc. W pierwszym kwartale 2022 r. udział sprzedaży eksportowej w przychodach ze sprzedaży ogółem wyniósł 55 proc.

- Zanotowaliśmy udany początek roku. Potrafiliśmy efektywnie wykorzystać istniejące szanse rynkowe, pomimo napiętej sytuacji geopolitycznej i bardzo trudnego otoczenia makroekonomicznego. Pomimo dynamicznie rosnących cen surowców, gazu i energii elektrycznej oraz kosztów transportu udało nam się utrzymać stabilny poziom rentowności naszej działalności, jednak wstrzymanie dostaw gazu z Rosji i kolejne sankcje gospodarcze wpływają na istotny wzrost niepewności dotyczącej przyszłych okresów.  

Okres pierwszego kwartału 2022 roku był dla nas związany z koniecznością podejmowania trudnych decyzji biznesowych. Eskalacja wojny na Ukrainie oraz związane z nią sankcje spowodowały, iż zdecydowaliśmy się na wstrzymanie większości aktywności Spółki na rynkach wschodnich oraz na odpis należności dotyczących kontrahentów na tym rynku. Z drugiej strony pogłębiające się problemy związane z funkcjonowaniem światowych łańcuchów dostaw i logistyki, które istotnie zmniejszały podaż importowanych wyrobów ogniotrwałych na rynkach europejskich, wpływało na utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu popytu. RPC (ROPCZYCE) dzięki renomie i ugruntowanej pozycji rynkowej, szerokiej ofercie wspartej wysokiej jakości usługami serwisowymi oraz bardzo dużej elastyczności w dostosowywaniu do szybko zmieniających się warunków, były beneficjentem w zaistniałej sytuacji. Po raz kolejny wymierne efekty przyniosła wdrożona w Spółce kilka lat temu, strategia dywersyfikacji w wymiarze geograficznym, branżowym, produktowym i inżynieringowym (tzw. 4D), która pozwala nam zmniejszać wrażliwość na negatywne zmiany otoczenia gospodarczego - powiedział Józef Siwiec, prezes ZM ROPCZYCE.

W ujęciu branżowym, w pierwszym kwartale br. największe obroty zostały zrealizowane z klientami z sektora hutnictwa żelaza i stali. Sprzedaż do tego sektora wzrosła r/r o 68,7 proc. i wyniosła niespełna 56 mln zł (stanowiła blisko 46 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem). Na rynku krajowym sprzedaż realizowana była zarówno w ramach współpracy w obszarze kompleksowej obsługi, jak i realizowanych sprzedaży projektowych. W eksporcie wybuch wojny w Ukrainie wpłynął na istotne zmniejszenie obrotów z odbiorcami wytwarzającymi stal na rynku wschodnim. Sprzedaż eksportowa dla tego segmentu rynku z uwagi na rosnące koszty logistyczne była realizowana głównie na rynkach europejskich.

Przychody ze sprzedaży dla odbiorców z segmentu cementowo–wapienniczego wyniosły 36,6 mln zł (wzrost o ponad 50 proc. r/r), głównie na rynku krajowym, na którym ZM Ropczyce utrzymują pozycję lidera w zakresie dostaw rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych.

Sprzedaż w segmencie hutnictwa metali nieżelaznych wyniosła w pierwszych trzech miesiącach br. 24,8 mln zł, czyli była wyższa o 33,4 proc. r/r. Główne kierunki sprzedaży realizowane w tym segmencie dotyczyły rynku europejskiego, m.in. kontrahentów z takich krajów jak Hiszpania, Francja czy Niemcy. 

Z kolei sprzedaż do segmentu odlewniczego charakteryzowała się stosunkowo niewielkim udziałem w sprzedaży ogółem. Z tego też względu odnotowany jej wzrost do poziomu 3,8 mln zł charakteryzuje się wysoką dynamika na poziomie 95% r/r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus