Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

XTPL wchodzi na rynek USA

Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL
Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL
Udostępnij

XTP (XTPL), dostawca przełomowych rozwiązań nanodruku dla globalnego rynku nowoczesnej elektroniki, dostarczy swoje urządzenie do produkcji prototypowej Delta Printing System (DPS) do klienta przemysłowego z USA. Nowy klient Spółki to notowana na NASDAQ firma z tzw. Wielkiej Piątki globalnych przedsiębiorstw z branży ICT (ang. Information Communication Technologies). DPS będzie wykorzystywane m.in. do rozwijania technologii i produktów z zakresu wirtualnej rzeczywistości (ang. virtual reality, VR).

Współpraca pomiędzy XTPL a klientem została nawiązana pod koniec 2021 r. Spółka przeprowadziła z amerykańskim kontrahentem ewaluację technologiczną, która pozwoliła uzyskać wyniki o jakości znacznie przewyższającej testy realizowane dla klienta przez firmy konkurencyjne. W efekcie zakończonych z sukcesem testów, amerykański koncern zdecydował się na włączenie technologii ultra-precyzyjnego druku XTPL do własnych laboratoriów badawczo-rozwojowych w Dolinie Krzemowej, w Kalifornii.

Pierwsza sprzedaż urządzenia Delta Printing System na rynek USA znacząco zwiększa wiarygodność Spółki w kontekście pozostałych rozmów handlowych prowadzonych z instytutami oraz firmami w Ameryce Północnej.

- Chcemy podkreślić, że jest to pierwsza sprzedaż urządzenia Delta Printing System do klienta korporacyjnego i jednocześnie pierwsza sprzedaż tego urządzenia do USA, rynku o kluczowym znaczeniu dla dynamicznego rozwoju tej technologii, co dla Spółki oznacza obiecujące perspektywy dla kolejnych transakcji. Wybór naszego urządzenia, które po zakończonej ewaluacji uzyskało wyniki o jakości znacznie przewyższającej testy konkurencyjnych rozwiązań, potwierdza potencjał rozwijanej przez nas technologii – wyjaśnia Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A.

- Jesteśmy dumni, że innowacyjność i jakość naszej technologii została doceniona przez globalną markę i lidera w swojej dziedzinie. Dla naszego zespołu to ogromne wyróżnienie, że możemy brać udział w rozwoju nowych obszarów technologii. Wirtualna rzeczywistość może być współcześnie wykorzystywana w różnych dziedzinach, najbardziej popularne to gry komputerowe, ale może ona wspierać także np. projektowanie linii produkcyjnych czy też gotowych produktów, jak choćby samochody. Wirtualny świat może także pomóc w szkoleniach przyszłych lekarzy, czy też planowaniu operacji chirurgicznych dzięki zobrazowaniu chorego organu. Jednocześnie to dopiero początek drogi wkraczania rzeczywistości wirtualnej do naszej codzienności i szereg zastosowań będzie dopiero odkrywanych. Opracowywanie nowoczesnych produktów elektronicznych umożliwiających przenoszenie nas do rzeczywistości wirtualnej wymagać będzie włączenia nowych przełomowych rozwiązań produkcyjnych. W tej rewolucji widzimy miejsce dla technologii oraz rozwiązań naszej firmy – dodaje Prezes Spółki.

Globalny rynek rzeczywistości wirtualnej został wyceniony na 21,83 mld USD w 2021 r. i oczekuje się, że w latach 2022–2030 będzie kontynuował swój wzrost którego tempo wyrażone przez wskaźnik CAGR ma wynieść 15,0% (za: Grand View Research). Szacuje się, że obecnie na rynku wirtualnej rzeczywistości dominują zastosowania komercyjne (wirtualne “show room’y”), a na kolejnym miejscu znajdują się zastosowania konsumenckie: gry czy serwisy społecznościowe w świecie wirtualnym.

Według analiz rynkowych, CAGR branży urządzeń elektronicznych do prototypowania, do których zaliczają się m.in. urządzenia prototypujące DPS Spółki, ma wynieść ok. 31% w latach 2021-2031 (za: Transparency Market Research). Globalna roczna sprzedaż systemów do prowadzenia prac B+R oraz szybkiego prototypowania i produkcji małoseryjnej dla szeroko pojętej branży elektroniki drukowanej wynosi ok. 250-500 szt. rocznie, przy cenie ok. 50-500 tys. EUR za sztukę.

Technologia XTPL jest odpowiedzią na trzy megatrendy w zakresie wytwarzania nowoczesnej elektroniki. Branża obecnie silnie koncentruje się na dalszej miniaturyzacji wymiarów oraz wagi urządzeń elektronicznych, a także zmianie ich form i właściwości, idąc w kierunku coraz większej elastyczności oraz trójwymiarowości. Ostatnim globalnym trendem jest dbałość o ekologię poprzez wydajne wykorzystywanie ograniczonych zasobów przy jednoczesnym zmniejszeniu produkowanych odpadów, na co pozwala technologia addytywna rozwijana w XTPL. Firma samodzielnie opracowuje wspierające te trendy rozwiązania z zakresu nanodruku, kierując je do globalnych graczy z dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej. W 2020 r. jej wartość wyniosła 41,2 mld USD (+11,0% r/r), w 2025 r. prognozowana jest na poziomie 63,3 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2020-2025 na poziomie 9,0%.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus