Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Grudniowa dziesiątka, czyli inwestycyjne typy BNP Paribas BM

Udostępnij

Zmiany w portfelu BNP Paribas BM na ostatni miesiąc roku to swoisty powrót do klasyki. Z zestawienia wypadły bowiem XTB i LiveChat Software, które analitycy zastąpili przedstawicielami tradycyjnych sektorów gospodarki.

 

Pożegnanie z oboma spółkami odbyło się raczej w przyjaznej atmosferze. Specjaliści BNP Paribas BM nie zwrócili uwagi na szczególne fundamentalne zagrożenia, a decyzje o zakończeniu inwestycji tłumaczą dość lakonicznymi „realizacja zysków” i „zamiana na atrakcyjniejsze walory w krótkim terminie”. Nietrudno się domyślić, że pierwsza fraza dotyczy XTB. Spółka okazała się zyskowną inwestycją szczególnie w październiku, dodana do portfela niedługo przed publikacją wstępnych wyników za trzeci kwartał i związanym z tym mocnym wzrostem notowań. Listopad, choć już mniej spektakularny, również można zaliczyć jako udany. LVC (LIVECHAT) to już inwestycja bliżej przysłowiowego wyjścia na zero, ale trudno mówić o panicznej kapitulacji. Ot inne akcje wyglądają ocenie maklerów bardziej perspektywicznie.

Za takie analitycy BNP Paribas BM uważają papiery CIE (CIECH). W przeciwieństwie do XTB, akcje chemicznej spółki są już po mocnych wzrostach (+21,7% w listopadzie), ale nie ostudziło to optyki specjalistów. Zwracają uwagę zarówno na wyższe od oczekiwań wyniki, podniesione prognozy, jak i ogólny optymizm płynący ze strony zarządu.

„Grupa Ciech opublikowała bardzo dobre wyniki za III kwartał 2022 r., które okazały się być wyższe od konsensusu na poziomie przychodów (1,4 mld zł vs. 1,3 mld zł prognoz analityków) oraz zysku netto (85 mln zł vs. 66 mln zł konsensusu). Jednocześnie, zarząd spółki podniósł prognozę znormalizowanej EBITDA na 2022 rok do przedziału 950-990 mln zł oraz skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży została do 5,3 mld zł – 5,5 mld zł. Zarząd spółki z optymizmem spogląda również na sytuację rynkową w 2023 roku w obszarze sody i chce utrzymać wynik EBITDA na podobnym poziomie jak w obecnym roku pomimo presji kosztowej” – czytamy w uzasadnieniu

Druga grudniowa nowość to absolutny debiutant. PKN (PKNORLEN), bo o nim mowa, nie gościł jeszcze portfelu BNP Paribas BM, przynajmniej w znanej nam historii. Również w tym przypadku jednym z czynników, które przekonały ekspertów do (wirtualnego) zakupu akcji, były wyższe od konsensusu wyniki za trzeci kwartał. Ale nie tylko.

„Zarząd spółki poinformował również o utrzymującej się, bardzo dobrej sytuacji w segmencie rafineryjnym - spodziewany jest wzrost marż na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach w efekcie wzrostu popytu na diesla ze strony sektora energetycznego, który wykorzystuje diesla jako substytut dla gazu ziemnego. Obecna wycena spółki implikuje ok. 20% potencjału wzrostowego względem konsensusu rynkowego” – zaznaczono w komentarzu

Pozostała część portfela nie ulega zmianie. Znajdujące się w nim spółki to w dalszym ciągu ACP (ASSECOPOL), AML (ALUMETAL), APR (AUTOPARTN), BDX (BUDIMEX), EUR (EUROCASH), PEN (PHOTON), PLW (PLAYWAY) oraz SLV (SELVITA).

Sam portfel, po słabszej pierwszej połowie roku, od połowy czerwca pokazuje większy pazur, uciekając stopie zwrotu generowanej przez szeroki rynek. W listopadzie zysk udało wypracować się ośmiu z dziesięciu znajdujących się w portfelu spółkom, a liderem po tym względem był EUR (EUROCASH) (+18,8%). Aktualny zestaw spółek oraz zmianę portfela w czasie możesz na bieżąco monitorować obserwując publiczny portfel Dziesiątka BNP Paribas BM

spółka zmiana m/m komentarz
ACP (ASSECOPOL) "Obecna wycena spółki implikuje ok. 20% potencjału wzrostowego względem konsensusu rynkowego, a relatywna wycena wskaźnikowa wskazuje na dyskonto względem historycznej średniej"
AML (ALUMETAL) "Oczekiwana kontynuacja dobrych wyników również na przełomie 2022/23, mimo niesprzyjających warunków rynkowych, które wg Zarządu ulegają poprawie co widać w nowych zamówieniach"
APR (AUTOPARTN) "Wcześniej otoczenie pandemii a obecnie niepewność geopolityczna sprzyja utrzymaniu wcześniejszych trendów na rynku aftermarket , co przy mocnym bilansie oraz dalszej intensyfikacji sprzedaży zagranicznej będzie wsparciem wyników w najbliższych kwartałach"
BDX (BUDIMEX) "Wysoka ekspozycja na inwestycje publiczne może być istotnym czynnikiem sprzyjającym w otoczeniu oczekiwanego spowolnienia gospodarczego, które jednocześnie powinno przynieść stabilizację kosztów materiałów oraz płac"
CIE (CIECH) "Zarząd spółki z optymizmem spogląda również na sytuację rynkową w 2023 roku w obszarze sody i chce utrzymać wynik EBITDA na podobnym poziomie jak w obecnym roku pomimo presji kosztowej"
EUR (EUROCASH) "Zgodnie z oczekiwaniami spółki rosnąca inflacja w obszarze żywności i napojów będzie stopniowo przekładać się na dalsze przyspieszanie tempa wzrostu sprzedaży, co zrealizowało się w drugim kwartale i będzie kontynuowane w kolejnych okresach"
LVC (LIVECHAT) "zamiana na atrakcyjniejsze walory w krótkim terminie"
PEN (PHOTON) "Średnie ceny sprzedaży w 2023 roku pewnie będą niższe, ale wzrost wolumenów powinien nadrobić różnicę, co potwierdza podtrzymanie przez zarząd prognoz w perspektywie 2024 r. Photon Energy zakłada dalszy wzrost segmentu EPC oraz w zakresie obsługi i utrzymania instalacji"
PKN (PKNORLEN) "(...) spodziewany jest wzrost marż na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach w efekcie wzrostu popytu na diesla ze strony sektora energetycznego, który wykorzystuje diesla jako substytut dla gazu ziemnego"
PLW (PLAYWAY) "Korzyścią dla spółki jest (…) rosnący kurs USD/PLN. W 2023r. oczekiwane jest wydanie sequeli sztandarowych gier dewelopera, czyli m.in. House Flipper 2, Thief Simulator 2 albo Cooking Simulator 2"
SLV (SELVITA) "Selvita chce także zwiększać zakres swojej działalności i kompetencji poprzez transakcje na rynku M&A i rozpatruje obecnie kilkadziesiąt potencjalnych kandydatów do przejęcia"
XTB "realizacja zysków"
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+