Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Lutowa dziesiątka, czyli inwestycyjne typy BNP Paribas BM

Udostępnij

Po jednej zmianie w styczniu, na luty analitycy BNP Paribas BM przygotowali dla swojego modelowego portfela dwie modyfikacje. Jedna z nowości to Asbis, wracający do zestawienia po niemal roku nieobecności. Numer dwa to popularna ostatnio spółka, niefigurująca jeszcze nigdy w portfelu BNP.

 

ASB (ASBIS) opuścił portfel BNP Paribas BM z końcem lutego 2022 r. jak nietrudno się domyślić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Analitycy oceniali wówczas, że sytuacja na wschodzie czyni inwestycje w akcje spółki zbyt ryzykowną w krótkim terminie. Dziś Asbis wraca do zestawienia przy niemal dwukrotnie wyższej cenie akcji z uwagi na m.in. właśnie stabilizację biznesu na Ukrainie, ale także rozwoju na nowych rynkach, takich jak Afryka czy Azja Centralna oraz wchodzenie w nowe obszary dystrybucji (np. robotyka, ochrona zdrowia).

„Spółka podała w połowie stycznia szacunki przychodów za grudzień, które wprawdzie wykazały znaczny spadek r/r (efekt wysokiej bazy) ale były zgodne z całoroczną prognozą sprzedaży podaną przez zarząd. Spadek kursu po powyższej informacji traktujemy więc jako okazję inwestycyjną. Oczekujemy, że wyniki 1Q’23 powinny przynieść wyraźną poprawę względem zeszłego roku (efekt rozpoczęcia wojny w Ukrainie) (…) Ponadto zarząd nie dostrzega obecnie negatywnego wpływu koniunktury gospodarczej na popyt. Inwestorzy mogą także oczekiwać wzrostu dywidendy na akcję wypłacanej z zysku za 2022 r., co przy cały czas niskiej wycenie wskaźnikowej (wskaźnik cena/zysk poniżej 4,0x) powinno sprzyjać notowaniom” – czytamy w uzasadnieniu

Jak widać specjaliści mają szeroki wachlarz powodów na poparcie swojej decyzji o ponownej inwestycji w akcje spółki.

Nie inaczej jest w przypadku drugiej nowości lutego, czyli budzącego w ostatnich tygodniach spore zainteresowanie inwestorów TOR (TORPOL). Analitycy potencjalne pozytywnie oceniają nabycie udziałów w spółce przez CPK, ponieważ jak zaznaczają, dzięki temu spółka powinna być premiowana w uzyskiwaniu zleceń w ramach CPK. Sama transakcja to jednak jedynie dodatek w arsenale argumentów BNP Paribas BM:

„Zakończenie w 4Q22 dwóch większych kontraktów powinno wspierać rentowność oraz wyniki w tym okresie. Problemem nadal pozostaje relatywnie niski portfel zleceń ( ok. 1,0 mld PLN), ale oferty spółki o wartości blisko 1,7 mld PLN  są najwyżej punktowane i czekają na finalne finansowanie. W kolejnych latach inwestycje na rynku kolejowym będą rekordowe (perspektywa 21-27, program utrzymaniowy, CPK), przy czym samo uruchomienie projektów odsuwa się w czasie. Sytuację powinno odmienić oczekiwane uruchomienie środków z KPO w br.” - wyjaśniają

 

Dwie nowości to jednak analogiczna liczba spółek, które opuściły portfel. W lutowym zestawieniu nie znajdziemy już nowości sprzed miesiąca, czyli TEN (TSGAMES). Sama inwestycja została zamknięta z niewielkim zyskiem, ale rozstaniu nie towarzyszy podanie konkretnego powodu. W przeciwieństwie do drugiej wypadającej spółki.

Wirtualna sprzedaż akcji PEN (PHOTON) ma związek z korektą cen surowców energetycznych i kontraktów na energię elektryczną, co w ocenie analityków może przełożyć się w krótkim terminie na realizację zysków przez inwestorów.

 

Pozostała część portfela nie ulega zmianie. Znajdujące się w nim spółki to w dalszym ciągu: AML (ALUMETAL), APR (AUTOPARTN), BDX (BUDIMEX), CIE (CIECH), EUR (EUROCASH), PKN (PKNORLEN), PLW (PLAYWAY) i SLV (SELVITA).

spółka zmiana m/m komentarz
AML (ALUMETAL) "Oczekiwana kontynuacja dobrych wyników również na początku 2023 r., mimo niesprzyjających warunków rynkowych. Wzrasta zainteresowanie aluminium wtórnym z uwagi na malejącą podaż aluminium pierwotnego, politykę klimatyczną EU przy jednocześnie wysokich cenach energii, poprawę sytuacji w sektorze automotive oraz potrzebę skracania łańcucha dostaw w wyniku ryzyka geopolitycznego"
ASB (ASBIS) "Oczekujemy, że wyniki 1Q’23 powinny przynieść wyraźną poprawę względem zeszłego roku (efekt rozpoczęcia wojny w Ukrainie) z uwagi na stabilizację biznesu na Ukrainie, rozwoju na nowych rynkach (Afryka, Azja Centralna) oraz wchodzenie w nowe obszary dystrybucji (np. robotyka, ochrona zdrowia)"
APR (AUTOPARTN) "Wcześniej otoczenie pandemii a obecnie niepewność geopolityczna sprzyja utrzymaniu wcześniejszych trendów na rynku aftermarket , co przy mocnym bilansie oraz dalszej intensyfikacji sprzedaży zagranicznej będzie wsparciem wyników w najbliższych kwartałach"
BDX (BUDIMEX) "Wysoka ekspozycja na inwestycje publiczne może być istotnym czynnikiem sprzyjającym w otoczeniu oczekiwanego spowolnienia gospodarczego, które jednocześnie powinno przynieść stabilizację kosztów materiałów oraz płac"
CIE (CIECH) "Zarząd spółki z optymizmem spogląda również na sytuację rynkową w 2023 roku w obszarze sody i chce utrzymać wynik EBITDA na podobnym poziomie jak w obecnym roku pomimo presji kosztowej"
EUR (EUROCASH) "Zgodnie z oczekiwaniami spółki rosnąca inflacja w obszarze żywności i napojów będzie stopniowo przekładać się na dalsze przyspieszanie tempa wzrostu sprzedaży, co zrealizowało się w drugim kwartale i będzie kontynuowane w kolejnych okresach"
PEN (PHOTON) "korekta cen surowców energetycznych i kontraktów na energię elektryczną mogą przełożyć się w krótkim terminie na realizację zysków przez inwestorów"
PKN (PKNORLEN) "(...) spodziewany jest wzrost marż na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach w efekcie wzrostu popytu na diesla ze strony sektora energetycznego, który wykorzystuje diesla jako substytut dla gazu ziemnego"
PLW (PLAYWAY) "Korzyścią dla spółki jest (…) rosnący kurs USD/PLN. W 2023r. oczekiwane jest wydanie sequeli sztandarowych gier dewelopera, czyli m.in. House Flipper 2, Thief Simulator 2 albo Cooking Simulator 2"
SLV (SELVITA) "Selvita chce (…) zwiększać zakres swojej działalności i kompetencji poprzez transakcje na rynku M&A i rozpatruje obecnie kilkadziesiąt potencjalnych kandydatów do przejęcia"
TOR (TORPOL) "Zakończenie w 4Q22 dwóch większych kontraktów powinno wspierać rentowność oraz wyniki w tym okresie (...) W kolejnych latach inwestycje na rynku kolejowym będą rekordowe (perspektywa 21-27, program utrzymaniowy, CPK), przy czym samo uruchomienie projektów odsuwa się w czasie"
TEN (TSGAMES) "zamiana na bardziej atrakcyjne podmioty"

Aktualny zestaw spółek oraz zmianę portfela w czasie możesz na bieżąco monitorować obserwując publiczny portfel Dziesiątka BNP Paribas BM.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus