Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wiesz w co inwestujesz: Legimi [BR Premium]

Udostępnij

Firmy oferujące usługi w modelu subskrypcyjnym na polskiej giełdzie kojarzą się inwestorom raczej z sukcesem niż porażką. Od razu na myśl przychodzą m. in. LiveChat czy Woodpecker. Przykłady z naszego parkietu pokazują, że stworzenie innowacyjnego produktu, którego sprzedaż opiera się na cyklicznych opłatach, pozwala na efektywne skalowanie i daje szanse na czerpanie wieloletnich zysków. Obecnie, prawie każdy korzysta z jakichś usług subskrypcji, czy to przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki. Sukces modelu subskrypcyjnego wpływa na to, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się właśnie na ten rodzaj monetyzacji, a ostatnie lata to prawdziwy renesans abonamentów. A czy na tym rynku znajdzie się coś dla moli książkowych?

 

Książkowe Spotify

Legimi to polska firma technologiczna prowadząca działalność na rynku publikacji elektronicznych. Spółka oferuje sprzedaż dostępu do audiobooków i e-booków oraz świadczy usługi w zakresie e-czytelnictwa, a także sprzedaje tradycyjne książki papierowe. Firma udostępnia swoje zasoby w oparciu o płatności cykliczne w ramach aplikacji Legimi i serwisu legimi.pl, na którym oferuje  różne rodzaje abonamentów (bez limitu stron, z limitem stron, a także do wyboru abonament z e-czytnikiem lub bez). W zależności od planu abonamentowego, umowa może zostać podpisana na 6-, 12- lub 24-miesiące oraz na czas nieokreślony. Płatności od użytkowników są pobierane co miesiąc, a serwis oferuje tygodniowy okres próbny. Podobnie, jak w innych tego typu usługach użytkownik może korzystać z zasobów aplikacji w dowolnym momencie. Legimi porównuje swój model działalności do takich firm jak Netflix czy Spotify i deklaruje, że jest jednym z pierwszych podmiotów w swojej branży, które zdecydowały się na wprowadzenie modelu subskrypcyjnego. Warto wspomnieć też o tym, że spółka prowadzi tzw. e-księgarnię. Oznacza to, że klient może kupić i pobrać konkretną książkę poza abonamentem na wszystkie urządzenia.

Czytanie oraz słuchanie publikacji odbywa się przy pomocy aplikacji Legimi, której pobranie jest darmowe. Aplikacja jest dostępna na wszystkich przenośnych urządzeniach z dowolnym systemem operacyjnym. W zależności od pakietu, z jednego konta można korzystać na kilku dowolnych urządzeniach (maksymalnie na 4), w konfiguracji 1 czytnik, 1 tablet, 1 komputer i 1 smartfon lub 2 smartfony, 1 komputer i 1 czytnik. W poszczególnych planach abonamentowych Legimi posiada w ofercie również m. in. obsługę Kindle, możliwość wstawienia na swoją wirtualną „półkę” własnych e-booków czy darmową dostawę książek papierowych. Spółka dostarcza też synchrobooki, czyli egzemplarze książek, które można słuchać i czytać naprzemiennie.

Źródło: prezentacja wynikowa

Legimi opiera swoją działalność na współpracy z wydawcami, od których kupuje publikacje i rozlicza się w zależności od odsetka przeczytanych stron. Oprócz tego w swojej ofercie, przedsiębiorstwo ma także inne usługi skierowane do wydawców, oraz w ramach segmentu B2B, do bibliotek i firm. Po pierwsze, spółka umożliwia wydawcy korzystanie z hostingu na serwerze Legimi do sprzedaży treści, w zamian za ustaloną prowizję. Zgodnie z informacjami z dokumentu informacyjnego sporządzonego przy okazji emisji akcji w 2021 r., wydawca otrzymuje około 70% ustalonej ceny za sprzedaż w e-księgarni Legimi. Książki są sprzedawane w formatach EPUB, MOBI i PDF oraz są zabezpieczone znakiem wodnym. Po drugie, Legimi stworzyło „panel dla wydawcy”, w którym można skorzystać z unikalnych narzędzi analitycznych i sprawować kontrolę nad polityką cenową swoich publikacji. Po trzecie, Legimi świadczy usługi wdrożeń e-księgarni u kontrahentów. Oznacza to, że przedsiębiorstwo tworzy dla klienta cały system kupna-sprzedaży wraz z rozliczeniami. Legimi zbudowało i zaimplementowało takie rozwiązania dla m. in. eplaton.pl, letsbook.pl, rebis.com.pl, gimnazjum.ebooki.nowaera.pl. Dodatkowo firma oferuje usługi konwersji różnych formatów książek oraz stworzyło innowacyjne oprogramowanie Legimi Watermark, zwalczające proceder nielegalnego udostępniania książek w sieci. Program umożliwia zakodowanie w sprzedanej publikacji informację o nabywcy (poprzez niewidoczny znak wodny), co umożliwia wydawcy jego identyfikację. Technologia jest udostępniana w drodze opłaty jednorazowej lub opłat abonamentowych. Z oprogramowania Legimi Watermark korzysta wiele platform na całym świecie, m. in. Empik, Woblink, KNV, Virtualo.

W zakresie usług dla bibliotek i firm, działalność spółki wygląda całkiem podobnie jak w przypadku indywidualnych klientów. Biblioteki i korporacje wykupują określone abonamenty, a następnie udostępniają bazę Legimi swoim użytkownikom, lub w przypadku firm, pracownikom (w ramach benefitów pracowniczych). Oprócz tego, przedsiębiorstwo ma program partnerski skierowany dla osób promujących jej usługi. Do programu może wejść każdy, kto posiada np. bloga, fan page lub stronę internetową. Partner, na którego powołał się klient przy realizacji zamówienia otrzymuje 25% prowizji od jego wartości. W 2021 r. usługi B2C odpowiadały za 81% przychodów, natomiast sprzedaż B2B za 16% całości. Pozostała część to m. in. przychody ze sprzedaży e-czytników.

Skoro już wiesz skąd pochodzą przychody przedsiębiorstwa, należy zastanowić się chwilę nad kosztami. Spółka w swoich sprawozdaniach prezentuje rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. Można się stamtąd dowiedzieć, że zdecydowana większość kosztów ponoszonych przez firmę stanowią usługi obce, jednak na próżno szukać dokładnego wyjaśnienia tej pozycji. Spółka ponosi koszty związane m. in. z utrzymaniem i rozwojem swojego serwisu oraz marketingiem. Największe znaczenie po stronie kosztowej mogą mieć jednak płatności ponoszone na rzecz wydawców za przeczytane książki. Ich wartość jest skorelowana z czytelnością publikacji. Oznacza to, że im więcej książek zostanie przeczytanych na danym koncie tym większe koszty musi ponieść Legimi na rzecz wydawców. Idąc tym tokiem myślenia, najbardziej rentownymi klientami przedsiębiorstwa są prawdopodobnie ci, którzy płacą abonament i czytają niewiele książek.

Źródło: raport za IV kwartał 2022 r.

Z roku na rok wzrasta ilość dostępnych e-booków i audiobooków w bazie Legimi. Spółka posiada w swojej ofercie dostęp do ponad 180 tys. książek w modelu abonamentowym oraz ponad 280 tys. tytułów poza abonamentem. Ponadto, 180 tys. publikacji jest dostępne na rynku niemieckim.   

 

Niemieckie wojaże

Legimi prowadzi swoją działalność na rynku naszych zachodnich sąsiadów poprzez spółkę Legimi International Sp. z o.o. Podmiot jest franczyzobiorcą modelu spółki-matki, którego wdrożyła w Niemczech. Spółka zadebiutowała na rynku niemieckim w październiku 2016 r., a oprócz usług abonamentowych prowadzi tam też e-księgarnię.

Przełom w działalności na tamtejszym rynku miała przynieść akwizycja spółki Readfy GmbH. Podmiot jest właścicielem platformy do czytania e-booków w modelu freemium. Oznacza to, że użytkownicy mogą czytać publikacje za darmo, ale w trakcie tej czynności są wyświetlane reklamy. Akwizycja została zrealizowana w maju 2019 r. Serwis na tamten moment miał 400 tys. użytkowników, a miesięcznie z jego usług korzystało nawet 60 tys. użytkowników. Włączenie Readfy do struktury Grupy miało pomóc w konwersji ruchu z aplikacji do legimi.de.

Źródło: raport za IV kwartał 2022 r.

Obecnie w Grupie Kapitałowej Legimi, oprócz jednostki dominującej i spółek działających w Niemczech znajduje się spółka BookLikes, prowadząca platformę zbierającą opinie o książkach. Legimi posiada również udziały w spółce HolyCode, której przedmiotem działalności jest tworzenie oprogramowania dla branży wydawniczej. Spółka pomaga w budowaniu nowych rozwiązań i technologii. Podmioty zależne mają charakter wspierający działalność spółki-matki.

 

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus