Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Porozmawiajmy o spółkach POS #16

Udostępnij

Porozmawiajmy o spółkach to nasz autorski podcast (również w wersji wideo), w którym chcielibyśmy przybliżać spółki, przykuwające z jakichś względów naszą uwagę. Z dużym prawdopodobieństwem z powodów o charakterze pozytywnym, ale od czasu do czasu trafią się zapewne również takie, które wyróżniają się czymś negatywnym. 100% merytoryki, 100% fundamentów, zero lania wody.

Tradycyjnie, Paweł i Tomek biorą pod lupę dwie spółki. Tym razem wybór padł na Mobruk i Voxel.

 

Śmiecimy coraz więcej, a składowanie odpadów jest coraz droższe, nie tylko z uwagi na regulacje. Alternatywą dla składowania jest jednak lukratywna gospodarka odpadami, związana z ich utylizacją lub przetwarzaniem. Proces technologiczny nie jest wprawdzie łatwy, a bariery wejścia są wysokie. Te trudności stają się jednak zaletami, kiedy jesteśmy liderem branży. Jak MBR (MOBRUK), który jest liderem branży odpadów przemysłowych w Polsce (nie mylić z odpadami komunalnymi). Ale spółka chce być również producentem energii netto, a także dostarczać odbiorcom muł węglowy, czyli substytut węgla. Ostatnio mieliśmy ze strony głównego udziałowca ABB, co w naturalny sposób nie umknęło Pawłowi i Tomkowi.

Druga spółka czyli VOX (VOXEL), to również lider w zakresie podstawowej działalności czyli diagnostyki obrazowej. Ale grupa prowadzi również działalność związaną z badaniami klinicznymi i farmaceutycznymi, produkcją i sprzedażą radiofarmaceutyków, a także oferuje systemy informatyczne dla jednostek ochrony zdrowia, dostawy sprzętu do pracowni diagnostycznych, wdrożenia infrastruktury szpitalnej czy dostawy materiałów zużywalnych. Należący do grupy szpital skoncentrowany jest na wąskiej specjalności neurologiczno-udarowej.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX