Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: TFI PZU (kwiecień 2023)

Udostępnij

Aktywność zarządzających z TFI PZU, w zakresie portfela spółek z GPW, na przestrzeni ostatnich miesięcy nieco spadła. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy co miesiąc dokonywano 60-70 zmian, a od początku roku widzimy ich o 1/3 mniej. To raczej wybór a nie przymus, bo od dłuższego czasu w tym TFI nie ma presji wywoływanej czasami przez klientów wycofujących środki. Silna pozycja na rynku PPK sprawia, że do funduszy TFI PZU nowe środki płyną stabilnie wartkim strumieniem, tworząc dość komfortową przestrzeń zarządzającym. Nie dziwi więc, że w decyzjach najczęściej widzimy przewagę po stronie kupna, zarówno w wymiarze liczby zmian jak i wartości transakcji. Kwiecień przyniósł w portfelu akcji z GPW 2 nowości i żadnej nieobecności co sprawia, że na 3 mld zł ulokowane na warszawskim parkiecie składa się 107 pozycji.

Kolejna runda autozapisu do PPK poskutkowała wzrostem liczby odprowadzających co miesiąc składki o 700 tys. osób. TFI PZU ze swoją pozycją na rynku programów emerytalnych zostało w naturalny sposób beneficjentem tego procesu, co wyraźnie widać na miesięcznych danych o napływach:
Napływ środków do funduszy TFI PZU inwestujących na GPW
Oczywiście napływ środków to jedno, a inwestycje na GPW to drugie, bo zarządzający są w tym względzie ograniczani ramami polityki inwestycyjnej, określającej strukturę poszczególnych kategorii instrumentów w portfelach funduszy. Jeśli uznamy, że skala nowych inwestycji jest proporcjonalna do obecnego zaangażowania, to warszawska giełda powinna być „zasilana” przez fundusze tego towarzystwa kwotą ok 50 mln zł co miesiąc. Które spółki przyciągały uwagę zarządzających w kwietniu?

Zacznijmy od dwóch nowości, którymi są ANR (ANSWEAR) i COG (COGNOR). W obu przypadkach mówimy o powrotach, bo producent i dystrybutor odzieży wchodził w skład aktywów funduszy TFI PZU jeszcze w styczniu 2023, a producent i dystrybutor stali – we wrześniu ubiegłego roku. W pierwszym przypadku inwestycja trwała 5 miesięcy, a w drugim 13. Zobaczymy jak będzie tym razem. A może być różnie bo wartość tych pozycji na koniec kwietnia jest niewielka, choćby w porównaniu z portfelową medianą wynoszącą ok 5 mln zł. Zdecydowanie więcej wydano na akcje CCC zwiększając stan posiadania o ponad 460 tys. sz. Możliwe, że ma to związek z zawieranymi 27 kwietnia umowami objęcia akcji serii M (8,1 mln akcji), choć nie musiało tak być biorąc pod uwagę ponad 6,5 mln akcji, będących przedmiotem transakcji w kwietniu. Tak czy inaczej były to wartościowo największe zakupy polskich akcji w TFI PZU w kwietniu.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus