Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

List prezesa zarządu oraz wyniki finansowe Skarbiec Holding za rok obrotowy 2022/23

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE 2022/2023 2021/2022 dynamika
tys. PLN      
Przychody ze sprzedaży usług 55 597 94 784 -41%
Koszty operacyjne -68 794 -79 358  
Zysk z działalności operacyjnej -13 318 13 398  
Zysk brutto -23 055 13 646  
Zysk netto -24 806 9 477  
Zysk netto na jedną akcję zwykłą (średnia ważona) -3,64 1,39  
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej -13 556 16 707  
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej 44 318 -68 491  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -1 477 -1 617  

 

>>>   Sprawdź co prognozują analitycy dla Skarbiec Holding na kolejne lata  <<<

 

List Prezesa Zarządu Skarbiec Holding S.A.

Szanowni Akcjonariusze i Inwestorzy,

Mam przyjemność zaprosić Państwa do lektury Raportu Grupy Kapitałowej Skarbiec Holding za rok obrotowy 2022/2023.

Minione 12 miesięcy, liczone od lipca 2022 r. do końca czerwca 2023 r., stały pod znakiem szeregu wyzwań, z którymi musiała mierzyć się Grupa Kapitałowa Skarbiec, a w szczególności jej wiodący podmiot jakim jest Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Zmienność na rynkach, widoczna szczególnie w drugiej połowie 2022 r. w istotny sposób przełożyła się m.in. na stopy zwrotu szeregu klas aktywów. Zauważalne było to m.in w obszarze instrumentów dłużnych. Wysoka niepewność dotyczyła także rynku ryzykownych aktywów, zwłaszcza akcji, które doświadczyły znaczących spadków.

Pod koniec 2022 r. pojawiły się już jednak pewne oznaki ożywienia. Finalnie pierwsza połowa 2023 r. okazała się okresem znacznie lepszym dla szerokiego grona inwestorów. Wzrosty cen większości klas aktywów opierały się przede wszystkim na spadającym prawdopodobieństwie wejścia globalnej gospodarki w silną recesję oraz na spadku tempa wzrostu cen, który przybliżył nas do końca cyklu zaostrzania polityki pieniężnej przez główne banki centralne.

Światowa gospodarka cały czas nie może jednak odetchnąć. W czasie gdy publikujemy wyniki roczne Grupy Skarbiec mamy do czynienia z szeregiem nowych wydarzeń – niezwykle istotnych zarówno dla krajowego jak i światowych rynków finansowych. W Polsce jesteśmy już po wyborach parlamentarnych, jednak jeszcze wciąż przed ukonstytuowaniem się nowego rządu. Nie widać końca wojny na Ukrainie, a dodatkowo mamy do czynienia z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Banki centralne, pomimo tego, że z dużym prawdopodobieństwem znalazły się na końcu cyklu podwyżek stóp procentowych, wciąż nie powiedziały ostatniego słowa.

Niepewność co do dalszej sytuacji gospodarczej na świecie oraz ww. wydarzenia w jeszcze większym niż dotychczas stopniu uzasadniają konieczność wprowadzania szeregu zmian w strategii biznesowej, zwiększają wagę elastycznego podejścia do filozofii inwestowania, czy wreszcie ograniczania zbędnego ryzyka. Bardzo ważne jest skuteczne profilowanie sposobu zarządzania funduszami, tworzenie nowych rozwiązań zarówno w sferze produktowej, jak i w organizacji i funkcjonowaniu całej firmy w obszarze dystrybucji i sprzedaży.

W Grupie Skarbiec, w tym w Skarbiec TFI, wszystkie te działania są dla nas priorytetem, a finalnym celem jest odbudowanie silnej pozycji rynkowej zarówno poprzez rozwój organiczny, jak i udział w możliwych oraz optymalnych z punktu widzenia efektywności finansowej procesach konsolidacyjnych.

Wśród rozwiązań, jakie Skarbiec TFI wprowadził w omawianym w niniejszym raporcie okresie, niewątpliwie warte uwagi są nowe fundusze. We wrześniu 2022 r. w ofercie Towarzystwa pojawił się Skarbiec Krótkoterminowy, inwestujący przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe oraz instrumenty rynku pieniężnego, których emitentem, gwarantem lub poręczycielem jest Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub jednostki samorządu terytorialnego. W kwietniu 2023 r. zadebiutował w naszym portfelu Skarbiec Polskich Innowacji. Zgodnie z przyjętą strategią subfundusz ten inwestuje przede wszystkim w akcje prywatnych spółek notowanych na GPW i działających m.in. w sektorach nowoczesnych technologii, e-commerce, biotechnologii lub rozrywki cyfrowej. Ważnym wyznacznikiem doboru spółek było i jest nieprzekraczalne, 5 proc. kryterium udziału Skarbu Państwa w danej spółce.

Nie ograniczamy się wszakże wyłącznie do aktywności produktowych. Równolegle pracujemy nad rozwiązaniami mającymi zintensyfikować skalę sprzedaży Towarzystwa. W tym obszarze jednym z kamieni milowych będzie nowa platforma transakcyjno-sprzedażowa, tworząca jakość zarówno po stronie obsługi Klienta, jak w sferze samej dystrybucji. Sfinalizowana została faza analityczna tego projektu i przeszliśmy do etapu wdrożeniowego tego przedsięwzięcia. Systematycznie prowadzimy też restrukturyzację organizacyjno-procesową i optymalizację kosztową Towarzystwa oraz w kontekście coraz nowszych wymogów regulacyjnych i raportowych podejmujemy szereg działań projektowo-wdrożeniowych, aby Towarzystwo było organizacyjnie i technologicznie przygotowane do skutecznego i w dużym stopniu zautomatyzowanego działania w przestrzeni cyfrowej.

Naszym celem strategicznym niezmiennie pozostaje wzrost skali działalności całej Grupy Kapitałowej SKH (SKARBIEC). Wierzymy, że przyjęta przez nas wizja rozwoju tworzy wartość i siłę Grupy Skarbiec – z korzyścią dla wszystkich Interesariuszy, a przede wszystkim Klientów i Akcjonariuszy.

Serdecznie dziękuję Państwu za zaufanie.

Z poważaniem,

Piotr Szulec

Prezes Zarządu Skarbiec Holding i Skarbiec TFI

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus