Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Maklerzy zapowiadają zwrot na akcjach Orlenu i dobry rok dla energetyki [BR Premium]

Udostępnij

Mimo wypracowania rekordowych wyników finansowych, wypłaty ponadprzeciętnej dywidendy, historycznie niskiej wyceny i powyborczej zmiany sentymentu względem spółek Skarbu Państwa, akcje Orlenu są w ocenie analityków jednym z największych rozczarowań bieżącego roku. I jednocześnie jednym z najczęściej powtarzających się faworytów do odkupienia w nadchodzącym.

 

Orzeł wylądował. Ale poleci

Słabe zachowanie akcji PKN (PKNORLEN) w 2023 r. nie było oczywiście bezpodstawne, a i samych analityków trudno było nazwać specjalnie optymistycznie nastawionymi do spółki. W ciągu roku byliśmy świadkami publikacji rekomendacji z cenami docelowymi oscylującymi w okolicach 60 zł, a nawet 50 zł. I to jeszcze przed odcięciem dywidendy.

Wśród głównych przyczyn niedoważania pojawiały się m.in. zaangażowanie w wielkie inwestycje o niskiej stopie zwrotu, przedwyborcza sprzedaż paliw po dumpingowych cenach czy podatek od nadzwyczajnych zysków w różnych konfiguracjach.

Teraz maklerzy oceniają jednak, że „all the worst including 2022 gas windfall tax already priced-in. Likely revision of CAPEX plans upcoming” oraz “lower government influence on pricing could offset the impact of falling oil&gas and energy margins”, natomiast sam Orlen to “potential turnaround story”.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus