Getin Noble Banku nie planuje emisji akcji w celu wzmocnienia bazy kapitałowej i poprawy wskaźników wypłacalności, poinformował prezes Krzysztof Rosiński.

"Na chwilę obecną nie przewidujemy emisji akcji, aby poprawić wskaźniki kapitałowe. Mamy na najbliższy czas cztery zadania. Pierwsze to zmniejszanie sumy bilansowej. O 700 mln zł na połowę marca mamy zmniejszone saldo kredytów, do końca marca to będzie ok. 1 mld zł. To uwalnia nam 150 mln zł kapitałów. Drugie zadanie to sprzedaż pakietów wierzytelności leasingowych. Obecnie możemy mówić o dwóch transakcjach na kwotę 250 mln zł - to wydarzy się do końca marca. Jesteśmy też w trakcie emisji długu podporządkowanego na kwotę 35 mln zł. I czwarta możliwość to taka, że mamy też jeszcze aktywa przeznaczone do sprzedaży" - powiedział Rosiński podczas konferencji prasowej.

"Nie ma myślenia, aby sprzedać Getin Noble Bank. Jest myślenie, by wzmocnić bank kapitałowo, co było już widoczne w transakcji z Getin Leasing" - powiedział prezes, prezes zapytany o plany właściciela dotyczące ewentualnej sprzedaży banku.

Skonsolidowany współczynnik wypłacalności Getin Noble Bank wzrósł do 14,3% na koniec 2015 r. wobec 13,1% rok wcześniej. Współczynnik CET 1 wynosił 11,1% na koniec ub. r.

Getin Noble Bank przedstawił strategię na lata 2016-2018, w której zakłada poprawę rentowności poprzez budowę banku relacyjnego. Cele finansowe banku to zwrot z kapitałów (ROE) brutto powyżej 10%, wskaźnik koszty do dochodów (C/I) poniżej 50% oraz wynik z odsetek wyższy o 300 mln zł od osiągniętego w 2015 r. GNB chce podwoić liczbę klientów z aktywnych rachunkiem do 400 tys. w 2018 r.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego.