Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Spółki dywidendowe w portfelach OFE

Udostępnij

Horyzont inwestycyjny Otwartych Funduszy Emerytalnych można określi jako długi, jeśli nie bardzo długi. W związku z tym, przynajmniej teoretycznie, inwestują w perspektywiczne spółki o solidnych fundamentach. Czy zatem w portfelach OFE znajdziemy spółki dywidendowe?

Jak definiować jednak spółkę dywidendową? Czy kryterium powinna być określona liczba wypłat od debiutu, ich regularność, a może ustalana polityka dywidendy? Postanowiliśmy przyjąć dość proste kryterium, jakim jest podział zysku z akcjonariuszami nieprzerwanie od 10 lat. Ten stosunkowo długi, jak na warszawską giełdę okres, pozwala uznać 19 spółek, które spełniły ten warunek, za „dywidendowe”. Należy jednak pamiętać, że sam fakt wypłaty dywidendy w przeszłości, nie jest jednoznaczny z gwarancją przyszłych wypłat.

Czy znajdziemy je w portfelach Otwartych Funduszy Emerytalnych?

Akcje czterech spośród wybranych spółek dywidendowych, znajdziemy w portfelach dwunastu OFE. Są to ACP (ASSECOPOL), CEZ, KGH (KGHM) i OPL (ORANGEPL), co nie powinno stanowić zaskoczenia. To pod względem kapitalizacji największe spółki w zestawieniu, których akcje są najbardziej płynne. Z wyjątkiem czeskiego koncernu, wchodzą w skład indeksu WIG20.

Najpopularniejsze spółki, były również tymi, których akcje OFE najchętniej kupowały w ubiegłym roku. O 4 p.p. większe zaangażowanie w akcjonariacie dotyczyło, KGH (KGHM) oraz ACP (ASSECOPOL). Mimo, że producent miedzi wypłacił w 2016 r. najniższą dywidendę od lat, to inwestycji w akcje spółki, OFE na pewno nie żałują. Od grudnia 2015 r. podrożały one już o niemal 100%. Spośród posiadających akcje KGHM, na zakup dodatkowych akcji w ubiegłym roku nie zdecydowały się jedynie Allianz OFE, AXA OFE oraz Nordea OFE.

Natomiast do zwiększenia zaangażowaniu OFE w akcjonariacie Asseco Poland przyczynił się głównie Nationale-Nederlanden OFE. Fundusz zwiększył swój udział w akcjach spółki niemal dwukrotnie, do 8,4%.

Również sporo, bo aż 11 OFE zdecydowało się na inwestycje w znacznie mniejszą, jednak jedną z najdłużej płacących dywidendę spółek na GPW, APT (APATOR). Akcjonariusze tego producenta aparatury łączeniowej oraz pomiarowej otrzymują część zysku spółki nieprzerwanie do 2001 r. Tu jednak zmiany w stosunku do 2015 r. były jedynie kosmetyczne.

Spośród 19 wyselekcjonowanych przedsiębiorstw, w portfelach OFE nie znalazły się jedynie akcje EFK (EFEKT) oraz ZWC (ZYWIEC). W pierwszym przypadku przyczyną może być niska płynność akcji - spółka jest najmniejszą w zestawieniu, a jej kapitalizacja to niewiele ponad 47 mln zł. Natomiast Grupa Żywiec wręcz przeciwnie, jest jedną z największych spółek z listy. W obrocie giełdowym dostępna jest jednak jedynie niewielka liczba dostępnych akcji (free flot). Główni akcjonariusze spółki, Heineken NV oraz Harbin BV kontrolują łącznie ponad 98% wszystkich akcji. OFE mają więc ograniczone możliwości zakupu akcji browaru.

Mimo, że spadek zaangażowania OFE w akcjonariacie dotknął w 2016 r. pięciu spółek, to o znaczącej sprzedaży akcji możemy mówić jedynie w przypadku ACT (ACTION). Na koniec ubiegłego roku OFE były w posiadaniu 11% akcji tej spółki, co oznacza spadek o 16 p.p. w porównaniu z 2015 r. Wszystkich posiadanych akcji tego dystrybutora sprzętu IT pozbyły się aż pięć OFE: Aegon OFE, Allianz OFE, Aviva OFE, Generali OFE, Pekao OFE. Zważywszy na słabe wyniki, zaległe odsetki dla Urzędu Skarbowego i postępowanie sanacyjne, zmniejszenie zaangażowania nie powinno jednak dziwić. Co ciekawe, dwa pozostałe, czyli Poczytlion OFE i Nationale-Nederlanden OFE, dokupiły w ubiegłym roku akcje Action.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+