Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

XTPL chce zadebiutować na NewConnect w I półroczu, chce pozyskać z emisji 10 mln zł

Udostępnij

XTPL - spółka rozwijająca technologię ultraprecyzyjnego druku nanomateriałów - chce zadebiutować na NewConnect w I poł. 2017 roku, podała spółka. Na przełomie maja i czerwca planowane jest uruchomienie zapisów na akcje w ramach oferty, z której spółka chce pozyskać 10 mln zł, podano także.

"XTPL wejdzie na NewConnect w pierwszym półroczu 2017 roku. Na przełomie maja i czerwca ruszą zapisy na akcje. O ich rozpoczęciu spółka poinformuje w osobnym komunikacie" - czytamy w materiale.

"Firma chce pozyskać 10 mln zł, które przeznaczy na rozwój laboratoriów aplikacyjnych oraz rozpoczęcie globalnej sprzedaży swojej technologii. Metoda druku 400 razy cieńszych od ludzkiego włosa linii przewodzących prąd elektryczny może zrewolucjonizować branżę fotowoltaiki oraz wyświetlaczy" - czytamy dalej.

Firma XTPL rozwija przełomową i chronioną zgłoszeniem patentowym technologię ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów. Opracowywana metoda jest innowacyjna w skali globalnej i pozwala na wytwarzanie linii o szerokości poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku. Technologia XTPL umożliwia wytwarzanie ultracienkich i transparentnych linii przewodzących prąd elektryczny, które mogą zostać wykorzystane m.in. w produkcji nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films) stosowanych w branży producentów paneli fotowoltaicznych, wyświetlaczy, ekranów dotykowych oraz elastycznej elektroniki, tłumaczy spółka.

"Wartość rynku TCF szacowana jest dziś na ponad 5 mld USD, ale przewiduje się, że będzie rosnąć rocznie o kilkanaście procent. Około 2022 roku rynek ten powinien przekroczyć wartość 7,5 mld USD. Dodatkowo eksperci szacują, że do 2050 roku energia słoneczna stanie się największym źródłem energii elektrycznej na świecie, a jej znaczna część będzie pochodziła właśnie z ogniw fotowoltaicznych. Spółka XTPL działa więc na bardzo perspektywicznym rynku, a nasze szanse na globalny sukces potwierdza zainteresowanie międzynarodowych firm i instytutów, od których otrzymaliśmy listy intencyjne. Są wśród nich m.in. notowana na nowojorskiej giełdzie Trina Solar oraz inni globalni liderzy" - powiedział CEO XTPL Filip Granek, cytowany w komunikacie.

Obecnie na rynku TCF dominują warstwy ITO (ang. indium tin oxide). Ze względu na ograniczenia technologiczne (brak elastyczności, niska transparentność i wysoka rezystancja powierzchniowa), niestabilne ceny indu, ograniczone zasoby oraz dynamiczny rozwój elektroniki elastycznej ITO nie są już wystarczające. Producenci szukają zatem wydajniejszych technologicznie i tańszych rozwiązań, które jednocześnie pozwolą im się uniezależnić od kontrolowanego głównie przez Chiny pierwiastka ind, podano także w materiale.

"Spółka od początku dedykuje swoją technologię branży fotowoltaicznej oraz wyświetlaczy, nie zamyka się jednak tylko na te sektory. Rozpoczęła właśnie proces tworzenia laboratorium aplikacyjnego, w którym będzie badać także możliwość wykorzystania technologii druku nanomateriałów w zupełnie nowych obszarach. XTPL bierze pod uwagę rozwiązania z zakresu elektroniki drukowanej, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows i zabezpieczeń antypodróbkowych" - podsumowano w materiale.

Spółka będzie dostarczać odbiorcom kompleksowe rozwiązanie technologiczne, czyli urządzenia (drukarki laboratoryjne oraz drukarki przemysłowe) i nanotusze umożliwiające produkcję TCF. Taka strategia biznesowa zapewni firmie dwojaki przychód – jednorazowy (drukarki) i powtarzalny (tusze).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus