Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dobre perspektywy spółek z sektora chemicznego

Udostępnij

Chociaż ubiegłoroczne wyniki spółek z branży chemicznej poznamy dopiero w ciągu najbliższych kilku tygodni, analitycy prognozują, że rok 2015 był dla sektora bardzo udany. Ich zdaniem 2016 ma być jeszcze lepszy.

Na początku ubiegłego roku optymizm brokerów był umiarkowany. Prognoza łącznego zysku netto dla spółek GRUPAAZOTY, CIECH, POLICE, SYNTHOS i PULAWY wynosiła 1,25 mld zł, czyli o 15% więcej niż wypracowały w 2014. Kolejne miesiące przynosiły jednak znacznie wyże prognozy. Aktualnie analitycy zakładają łączny wynik netto na poziomie 1,77 mld zł, czyli o ponad 42% wyższym niż w styczniu 2015. Ich zdaniem wzrosnąć ma również tegoroczny zysk netto spółek z sektora, który ma być wyższy od ubiegłorocznego o +23,2%.

Jednym z kluczowych czynników tak znacznego podwyższenia prognoz przez biura maklerskie były (i w dalszym ciągu są) spadające ceny surowców, głównie energetycznych, czyli gazu i węgla, które spółki z branży wykorzystują w produkcji. Pomogły również niższe ceny innych surowców m.in. koksu czy antracytu. Dodatkowo prognozowana kontynuacja spadków cen gazu w 2016 może przełożyć się na dalsze obniżanie kosztów spółek chemicznych.

Niższe koszty produkcji z których korzystają spółki z sektora, nie oznaczają spadku rentowności. Dzięki rosnącemu popytowi na nawozy i środki ochrony roślin, ich ceny utrzymują się na stabilnym poziomie.

„W ostatnich dwóch sezonach globalne zbiory kukurydzy z hektara były o 14% wyższe niż wynosi średnia z lat 2000-2015 (dla pszenicy 11% wyższe, a ryżu 7% wyższe). Intensywne plony przyczyniają się do wyeksploatowania niezbędnych substancji mineralnych z gleby. Aby utrzymać wysoki plon niezbędne jest zwiększenie nawożenia, co sprzyjać będzie konsumpcji nawozów w perspektywie najbliższych lat” – wyjaśnia Jakub Szkopek z DM mBanku

Dodatkowym czynnikiem, który zwiększa konkurencyjność eksportu, jest również umacniający się dolar amerykański, czyniący produkty polskich spółek bardziej atrakcyjnymi cenowo. Dotyczy to oczywiście nie tylko producentów nawozów, ale również tworzyw sztucznych, detergentów czy kauczuków.

 „Uważamy, że 2016 będzie kolejnym rokiem mocnych fundamentów europejskiego rynku sody kalcynowanej, ponieważ nie oczekujemy zwiększenia mocy produkcyjnych, podczas gdy popyt na sodę kalcynowaną powinien wzrosnąć o 3% r/r, dzięki silnemu popytowi ze strony branży motoryzacyjnej i detergentów.” – czytamy w rekomendacji Adama Milewicza z DM ING dla Ciechu

Zdaniem prezesa zarządu Polskiej Izby Przemysłu

Dobre perspektywy giełdowych spółek chemicznych

Chemicznego poprawa perspektyw spółek z sektora chemicznego to nie tylko skutek korzystnego otoczenia, ale również efekt inwestycji oraz wdrażanych strategii.

„Dziś to nie tylko jest planowanie, lecz także faktycznie realizacja dużych inwestycji, otwieranie nowych inwestycji, rozpoczynanie kolejnych etapów inwestycyjnych. To powoduje, że bardzo perspektywicznie można spojrzeć na to, jak ta branża będzie się dalej rozwijała. Jeżeli spojrzymy oczywiście na wiele innych czynników, to oczywiście trzeba brać pod uwagę takie zjawiska, jak legislacje, regulacje, czy unijne, czy krajowe, i to, w jaki sposób będą one wpływać na stabilizację rozwojową, czyli jak bardzo od strony kosztowej wpłyną na możliwości generowania przez spółki branży chemicznej kapitału, który może być uwolniony na innowacje, badania i rozwój.” – mówi Tomasz Zieliński z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego w rozmowie z Newseria

Pozytywne nastroje związane ze spółkami chemicznymi towarzyszyły w 2015 również inwestorom. Pomimo spadków szerokiego rynku, WIG-Chemia był w ubiegłym roku najsilniej rosnącym indeksem sektorowym, zwiększając swoją wartość ciągu roku o niemal +45%.

Potencjał do dalszego wzrostu widzą także biura maklerskie, podnosząc nie tylko prognozy wyników spółek z sektora, ale również docelowe ceny ich akcji. Jednak nie wszyscy. Analitycy DM PKO BP jako jedyni wydali rekomendację sprzedaj zarówno dla Ciechu jak i Grupy Azoty.

„W naszych prognozach zakładamy, iż splot tak sprzyjających czynników rynkowych jaki miał miejsce w 2015 r. jest nie do powtórzenia, co oznacza postępującą erozję marży brutto w segmencie sodowym i stopniowe pogorszenie wyników na poziomie EBITDA w związku z presją na ceny sody.” - twierdzi Monika Kalwasińska z DM PKO BP

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus