Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tegoroczny backlog Asseco SEE wynosi 112,9 mln euro, o 4% więcej r/r

Udostępnij

Tegoroczny portfel zamówień Asseco South Eastern Europe (ASE (ASSECOSEE)) na poziomie przychodów jest wyższy o 4% r/r i wynosi 112,9 mln euro, a na marży1 jest wyższy r/r o 9% i wynosi 79,8 mln euro, poinformował prezes Asseco SEE Piotr Jeleński. 

"Już na początku roku było powiedziane, że jesteśmy optymistyczni i teraz nie boimy się słowa 'wzrost'. Nie pamiętam takiej przewidywalności, że możemy skierować główną naszą uwagę na 2-3 lata do przodu. Pracujemy nad kilkoma tematami, niektóre z nich są duże. Jak nie wyjdą to będzie 'business as usual'. Jak wyjdą to znacznie dołożą się do wyników. Widzę długofalowy optymizm w strategicznych możliwościach rozwoju dla Asseco SEE" - powiedział Jeleński podczas konferencji.

Portfel zamówień na III kwartał jest o 2% wyższy r/r i wynosi 26,5 mln euro na poziomie przychodów, a na marży1 jest wyższy r/r o 7% i wynosi 19,6 mln euro (stan na 12 lipca br.). 

W segmencie 'bankowość' prezes Asseco SEE wskazał na zapotrzebowanie na rozwiązania antyfraudowe, mobilny token, czy mobilną bankowość. Dostrzega 'potężne' rezerwy w optymalizacji zarządzania liniami biznesowymi w bankowości, a także integracji "Widzimy to chociażby w segmencie mobilnym w Chorwacji" - ocenił Jeleński.

Wskazuje także na potencjał do działań w kierunku poprawy rentowności w core bankingu i usługach serwisowych. "Jest możliwość pozyskania większych projektów w bankowości" - zaznaczył prezes Asseco SEE.

W segmencie 'payment' grupa pozyskała umowę na outsourcing bankomatów dla Addiko w 5 krajach. W efekcie inwestuje w infrastrukturę na projekty outsourcingowe. Jak wskazał zarząd Asseco SEE dokonane zostały spore zakupy w I półroczu i będą kontynuowane w II półroczu. Według słów zarządu w całym roku wydana zostanie kwota wyższa niż 6-7 mln euro, jaka została wydana na infrastrukturę w dwóch poprzednich latach.

Według Jeleńskiego "nadzieją na wzrost" jest MSU, czyli wirtualny terminal płatniczy z tokenizacją kart. Linia produktowa 'processing' ma kontrybuować do wyniku w tym roku, czyli szybciej niż w biznesplanie, podkreślił prezes Asseco SEE. 

"Rozwój w tej linii może się odbywać m.in. poprzez potencjalne kupienie takiej linii od banków. Może się wydarzyć w II półroczu" - ocenił Jeleński.

Ponadto Asseco SEE zakłada finalizację osobnego wydzielenia segmentu 'payment' do połowy przyszłego roku.

W segmencie 'integracja' prezes Asseco SEE wskazał, że system Live 'dobrze się rozwija'. Liczy na produkt Dynatrace, który obsługuje optymalizację software. Asseco SEE przedstawicielem tego produktu na region. W kwestii produktu Leaseflex Jeleński dodał, że wychodzi on na zero i ma potencjał wzrostowy szczególnie w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie. Szef Asseco SEE dostrzega ponadto potencjał wzrostowy w rozwiązaniach do optymalizacji dostarczania projektów. 

"Mamy ostrożne podejście do kontraktów w sektorze 'public'. Geograficznie podkreślę Rumunię, gdzie rośniemy szybko, ale w segmencie płatniczym jest wzrost kosztowny. Staramy się wyprowadzić na plus i jest tu potencjał do wzrostu wyników. Patrzymy nadal na rynki poza naszym regionem (np. antyfraud we Włoszech)" - wymienił Jeleński.

Dodał, że pokrycie kosztów przez przychody z tytułu maintenance i outsourcingu to już ok. 70% i zarząd dąży do kontynuacji wzrostu tego wskaźnika. W kwestii akwizycji Asseco SEE rozmawia o relatywnie "niewielkich" tematach. 

Pytany o potencjał dywidendowy Jeleński stwierdził, że jak spółka będzie się rozwijać to nie ma przeszkód aby poziom dywidendy rósł, ale zarząd chce aby Asseco SEE było przede wszystkim postrzegane jako spółka wzrostowa. 

Grupa Asseco SEE prowadzi działalność głównie w następujących pięciu segmentach rynku informatycznego: rozwiązania i usługi dla sektora bankowego; rozwiązania z obszaru uwierzytelniania; dostawa, instalacja i usługi w zakresie bankomatów oraz terminali płatniczych; rozwiązania i usługi dla sektora telekomunikacyjnego oraz usługi integracyjne i dostawa oraz wdrażanie systemów i sprzętu informatycznego; bramka płatności. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus