Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Analitycy DM mBanku weszli w nowy rok utrzymując pozytywne nastawienie do rynku akcji

Udostępnij

Optymistyczne nastroje podtrzymało utrzymujące się korzystne otoczenie makroekonomiczne, a przede wszystkim bardzo dobra koniunktura w światowej gospodarce. W kraju giełdzie sprzyjać mają także coraz lepsze wyniki spółek, a trwające w Brukseli postępowanie przeciwko Polsce nie powinno zaszkodzić GPW.

Poza poprawą globalnego wzrostu i wynikami krajowych spółek, cenom notowanych na warszawskim parkiecie spółek pomóc ma także lawinowo rosnąca w ostatnim czasie liczba wezwań. Zdaniem analityków to najlepszy dowód na atrakcyjność wycen małych i średnich spółek. Dodatkowo, pozyskane w ten sposób środki inwestorzy będą mogli wykorzystać do kolejnych inwestycji, lub… spekulacji pod przyszłe wezwania. Według zespołu DM mBanku może to doprowadzić do obicia na przecenionych spółkach przemysłowych i to już na początku 2018 r.

Analitycy przygotowali także typy inwestycyjne dla preferujących inwestycje w większe przedsiębiorstwa. Jak PZU, które otrzymało nową, wyższą rekomendację „kupuj”. Sentyment do ubezpieczyciela ma poprawić nowa strategia Grupy, a poprawiające się wyniki znajdą odzwierciedlenie we wzrośnie dywidendy. Zdaniem ekspertów do akcjonariuszy trafi 80% zysku spółki, a najbliższe wypłaty będą miały stopę dywidendy równą 6-7%.

W ramach sektora finansowego, alternatywą dla banków, poza PZU mogą być także spółki windykacyjne, jak mocno przecenie akcje KRU (KRUK) i GBK (GETBACK).

Rekomendację „kupuj” podtrzymano także w przypadku ENG (ENERGA), która jest zdaniem analityków najciekawszym wyborem spośród spółek energetycznych.

„(…) wyróżniamy Energę z uwagi n a niską wycenę w relacji do bezpiecznego profilu biznesowego, perspektywę poprawy rentowności w obrocie w 2018 oraz coraz bardziej realną perspektywę zamrożenia projektu Ostrołęka C.” – czytamy w raporcie

Zdaniem analityków w dalszym ciągu warto rozważyć również inwestycję w FMF (FAMUR) oraz PWX (POLWAX). W przypadku obu ze spółek podtrzymano zalecenie „kupuj” oraz podniesiono docelowe ceny akcji.

Szczególnie wysoko wyceniana przez zespół DM mBanku jest druga ze spółek. Nowa cena to 20,56 zł, czyli o ponad 72% więcej niż aktualna wartość akcji Polwaxu. Według ekspertów aktualnie obawy inwestorów są nieuzasadnione, a po trudnym ubiegłym roku, sytuacja spółki powinna się poprawiać. Przyszłym wynikom sprzyjać mają wzrost wolumenów sprzedaży, większa skala kontraktu z Biedronką, lepsze ceny zakupów surowca z Lotosu oraz mniejszą aktywność konkurentów ze wschodu.

Nieco mniejszą perspektywę wzrostu mają przed sobą zdaniem analityków akcje Famuru (+17%), co nie znaczy, że przyszłość spółki nie wygląda mniej atrakcyjnie. Przejęcie KPX (KOPEX) plasuję spółkę w światowej czołówce wśród producentów maszyn dla górnictwa, co pozwala na zdobywanie bardziej lukratywnych i kompleksowych kontraktów zagranicznych. Już teraz łączna suma nowych umów podpisanych w ciągu ostatniego roku to 826 mln zł (+126% r/r). W najbliższym czasie wyniki spółki mogą obniżyć koszty połączenia i zdarzeń jednorazowych, jednak analitycy podnieśli swoją cenę docelową z 6,84 do 7,24 zł i w dalszym ciągu zalecają ich zakup.

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 5 stycznia:

 
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus