Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zdaniem analityków PDM zbliżający się sezon dywidendowy może wspierać wyceny najmniejszych spółek

Udostępnij

Według zespołu PDM Research maj upłynie pod znakiem dywidend. Kolejne spółki deklarują chęć podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, a stopy dywidendy, biorąc pod uwagę niskie wyceny, mogą okazać się bardzo atrakcyjne. Zdaniem analityków dywidendy będą też wspierać wyceny notowanych na warszawskim parkiecie spółek, w szczególności tych najmniejszych.

„W obecnych warunkach spodziewamy się, że rodzimy rynek może pozostać chwiejny do momentu stabilizacji sytuacji na rynkach globalnych. Należy jednak podkreślić, że wyceny polskich spółek pozostają atrakcyjne. Wiele z nich ma za sobą publikacje rekordowych wyników za 2017, a spływające powoli raporty za 1Q18 powinny oddawać wciąż bardzo dobrą sytuację w polskiej gospodarce (…). Jesteśmy pozytywni co do cen akcji polskich w średnim terminie (szczególnie wyceny małych spółek wydają się być niskie).” – czytamy w raporcie

Jednak mimo kwietniowego odbicia na WIG (+2,7%), ubiegły miesiąc nie był dla spółek wytypowanych przez PDM Research zbyt łaskawy. Portfel analityków zarabiał głównie na spadkach, a 8 z 13 zajętych krótkich pozycji przyniosło zyski. Najlepszymi typami okazały się PRC (PROCHNIK) i BRA (BRASTER), których nurkujące notowania eksperci przekuli w zyski wysokości kolejno +45% i +36%.

Nieco gorzej wypadła większa, „długa” część portfela, gdzie tylko 3 inwestycje (z 17) przyniosły dodatnią stopę zwrotu (DNP (DINOPL), ETL (EUROTEL) oraz najbardziej zyskowna w wymienionych GLG (GLGPHARMA)). Co ciekawe, największą stratę (-47%) wygenerowała jedyna nowość w portfelu, czyli akcje EMT (ELEMENTAL), które dołączyły do zestawienia na początku kwietnia.

„Pomimo słabych wyników za 4Q17 w stosunku do oczekiwań rynku, podtrzymujemy naszą długą pozycję na akcjach  spółki. Kapitał pracujący na koniec roku przewyższa obecną kapitalizację Spółki.” - wyjaśniono

Również pozostałe, nawet dwucyfrowe straty na niektórych pozycjach nie złamały jednak analityków, którzy obstają przy wszystkich wcześniej wytypowanych spółkach. Liczą też na wspomniane dywidendy. Spośród znajdujących się w portfelu spółek, wysokie wypłaty mogą trafić do akcjonariuszy m.in. ALI (ALTUSTFI) (DY 13%), DOM (DOMDEV) (DY 8,4%), ETL (EUROTEL) (DY 9%) czy IMS (DY 6%). Analitycy liczą też na SKH (SKARBIEC), który zgodnie z polityką dywidendy, ma przeznaczyć na dywidendę 100% zysku za 2017 r.

Zmiany wprowadzono jednak w części portfela, która ma zarabiać na spadkach. Zestawienie opuściły BAL (BALTONA) LTS (LOTOS), SNX (SUNEX) oraz MIR (MIRACULUM). Nie podano niestety uzasadnienia tych ruchów, ale wszystkie z wyjątkiem ostatniej w wymienionych spółek, zakończyły kwiecień na plusie.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus