Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

ZCh Police zawarły aneks do ugody z DGG Eco w związku z niewypłacalnością AFRIG

Udostępnij

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police (PCE (POLICE)) podpisała aneks do porozumienia z DGG Eco w związku z niewypłacalnością African Investment Group S.A. (AFRIG), wydłużający m.in. terminy spłaty zobowiązań wobec spółki z 31 grudnia 2022 na koniec 2023 r. i zawierający rezygnację z zabezpieczenia zobowiązań DGG Eco w postaci gwarancji bankowej, wynika z komunikatów Grupy Azoty i ZCh Police.

"Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne 'Police' informuje, że wobec:

- niezrealizowania przez DGG Eco pierwotnych warunków finalizacji porozumienia rozwiązującego [..]

- złożenia oświadczenia o niewypłacalności przez spółkę zależną emitenta - African Investment Group w związku z brakiem środków na pokrywanie zobowiązań [...]

Emitent podpisał w dniu 24 maja 2018 roku aneks do porozumienia rozwiązującego" - czytamy w komunikacie.

Aneks zakłada zobowiązanie się DGG Eco do zwrotu ceny nabycia akcji AFRIG w kwocie 28,85 mln USD w ratach płatnych w okresie 5 lat, z których pierwsza byłaby płatna do 31 grudnia 2018 r. zaś ostatnia do 31 grudnia 2023 roku, podano.

"Zwrotne przeniesienie akcji AFRIG na DGG Eco po złożeniu przez nią oświadczenia o poddaniu się egzekucji w rozumieniu art. 777 k.p.c. co do ww. obowiązku zwrotu ceny nabycia akcji AFRIG" - czytamy w kolejnym punkcie.

Kolejny warunek aneksu zakłada umorzenie wierzytelności handlowych przysługujących spółce wobec AFRIG z dniem przeniesienia akcji na DGG Eco, podano także.

"Rezygnację z zabezpieczenia zobowiązań DGG Eco w postaci gwarancji bankowej, przy zachowaniu tytułem zabezpieczenia przewłaszczonej na spółkę dokumentacji z badań złóż fosforytów oraz roszczeń wobec AVES FZE" - podano także.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police poinformowały w grudniu ub.r., że zawarły z DGG ECO warunkowe porozumienie (ugodę), którego finalizacja ma potwierdzać odstąpienie od zawartej w 2013 r. umowy sprzedaży spółki senegalskiej African Investment Group S.A. (AFRIG) oraz zapewnić spółce odzyskanie 28,85 mln USD uiszczonych na poczet ceny zakupu tych akcji.

Do finalizacji porozumienia miało dojść do 28 lutego 2018 r. pod warunkiem wydania wymaganych zgód korporacyjnych i otrzymaniu przez spółkę pierwszej transzy zwrotu ceny oraz gwarancji bankowej, zabezpieczającą zwrot reszty ceny, który ma być dokonywany w kwartalnych ratach, z których ostatnia płatna byłaby do dnia 31 grudnia 2022 r.

W połowie marca br. ZCh Police ujawniły z opóźnieniem, że w związku z procesem sporządzania i badania sprawozdań finansowych oraz brakiem finalizacji w założonym terminie warunkowego porozumienia (ugody) zawartego z DGG ECO w celu uzyskania zwrotu ceny zakupu pakietu akcji African Investment Group zdecydowały o utworzeniu odpisu na dzień 31 grudnia 2017 r., na całą kwotę wartości niematerialnych z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych dotyczących AFRIG, w wysokości 5 854,9 mln XOF, co odpowiada kwocie 37,18 mln zł. 

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9,62 mld zł w 2017 r. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus