Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pure Biologics z sukcesem stworzyła unikalną platformę selekcji aptamerów

Udostępnij

Pure Biologics – firma biofarmaceutyczna pracująca nad własnymi innowacyjnymi projektami terapeutycznymi oraz realizująca badania kontraktowe – zakończyła projekt dot. stworzenia innowacyjnej modularnej platformy selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów i weszła tym samym do wąskiego w skali światowej grona firm dysponujących tego typu technologią. Badania potwierdziły skuteczność i pełną założoną funkcjonalność platformy. 

Aptamery to nowy, gorący w branży biotechnologicznej obszar naukowy. W styczniu br. AstraZeneca poinformowała o nawiązaniu współpracy z brytyjską firmą Aptamer Group w zakresie wykorzystania aptamerów do stworzenia nowych systemów transportu leków w organizmie pacjenta. 

Powstała w wyniku projektu platforma PureApta służy do selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów, tj. oligonukleotydów rozpoznających wybrane cele molekularne – makrocząsteczki w żywym organizmie, które oddziałują z lekiem i w wyniku tej interakcji powodują pożądany efekt terapeutyczny. Uzyskane w wyniku selekcji aptamery mogą więc stanowić elementy funkcjonalne innowacyjnych leków i wyrobów medycznych, jak również służyć jako narzędzie badawcze/diagnostyczne w pracach laboratoryjnych z zakresu biologii komórki czy onkologii.  

PUR (PURE) planuje wykorzystywanie tej technologii w wewnętrznych pracach B+R Spółki, takich jak np. już rozpoczęty projekt PB002 AptaPheresis, obejmujący terapię w chorobie neurodegradacyjnej NMO (Zespół Devica).  

- Jesteśmy jedynym podmiotem na polskim rynku i jednym z niewielu w Europie, który może oferować selekcję aptamerów z bibliotek kombinatorycznych. Jeszcze mniej firm świadczy usługę otrzymywania aptamerów modyfikowanych chemicznie, a naukowcy wykazali już wielokrotnie, że takie modyfikacje zwiększają skuteczność i użyteczność aptamerów – mówi Przemysław Jurek, pomysłodawca i menedżer projektu PureApta. 

Jednocześnie w oparciu o nową platformę Spółka planuje w ciągu pół roku wprowadzić do swojej oferty usługowej w pełni dojrzałych usług selekcji modyfikowanych aptamerów. Nabywcami tego typu technologii będą firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne prowadzące projekty lekowe, terapeutyczne oraz diagnostyczne. 

- Oprócz dynamicznie rozwijanego działu B+R równolegle intensywnie pracujemy nad zwiększeniem przychodów z działalności usługowej. W tym celu sukcesywnie poszerzamy portfolio oferowanych usług z zakresu pozyskiwania cząsteczek aktywnych – oprócz aptamerów dostarczamy już przeciwciała, korzystając z naszej platformy PureSelect, a w ramach dofinansowanego z NCBR projektu pracujemy też nad drugą jej generacją PureSelect2, by jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby rozwijającego się i coraz bardziej wymagającego rynku – opisuje strategię dr Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics S.A. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus