Wschodząca gwiazda

Zacznijmy jednak od „standardowej” rekomendacji. Przynajmniej w formie publikacji, ponieważ oferowaną przez nią potencjalną stopę zwrotu trudno nazwać zupełnie standardową. Analitycy DM BOŚ wycenili akcje ASB (ASBIS) na 5,2 zł. Ostatni raz akcje tego dystrybutora IT kosztowały tyle na początku 2014 r., a aktualnie są warte ponad dwukrotnie mniej.

"W 2018 roku poprawiły się wyniki finansowe spółki za sprawą solidnej sprzedaży produktów Apple’a w krajach dawnego ZSRR. W ub. roku EPS w ujęciu rok-do-roku wzrósł o imponujące 73 proc., co stanowi wymagającą bazę; w br. prognozujemy 29 proc. spadek EPS rdr, który powinien przełożyć się na 8,5 mln USD zysku netto, czyli bliżej dolnej granicy całorocznej prognozy zarządu" - napisano w raporcie.

Kluczem do odbudowy wyników w przyszłości ma być natomiast połącznie klasycznej dystrybucji sprzętu IT oraz sprzedaż wysokomarżowych produktów sygnowanych markami własnymi spółki. Notowaniom pomóc ma także zatwierdzony przez akcjonariuszy program skupu akcji własnych za maksymalnie 300 tys. USD.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Również zespół DM BOŚ i również nie w ramach Programu Wsparcia Analitycznego zaleca zakup akcji JSW. I tak samo jak w przypadku Asbisu, cena docelowa może działać na wyobraźnię, jest bowiem o ponad 140% wyższa od obecnej wyceny spółki.

Eksperci oceniają, że ostatnie spadki na akcjach JSW wynikają m.in. z obawy inwestorów związanej z możliwym spowolnieniem gospodarczym oraz zaangażowania spółki w ryzykowne projekty rządowe. I chociaż analitycy nie bagatelizowaliby tych czynników, to ich zdaniem akcje spółki i tak wyceniane są zbyt nisko, a minusy przysłaniają inwestorom istniejące plusy. A do tych drugich zaliczają rosnącą produkcję węgla z nowych złóż. Wyższa produkcja może skompensować niższe ceny węgla, a poprawa wyników ma być widoczna już w III kwartale 2019 r., a szczególnie w przyszłym roku. Analitycy prognozują, że JSW wypracuje w 2020 r. 2,59 mld zł EBITDA oraz 1,36 mld zł zysku netto przy przychodach równych ponad 10 mld zł.

Amatorów inwestycji o wysokim ryzyku, ale i potencjalnie wysokiej stopie zwrotu mogą zainteresować akcje PHR (PHARMENA). Według East Value Research są one znacząco niedowartościowane i sami wyceniają je na 16,1 zł, o niemal 150% więcej niż rynek.

Obniżona z 17,6 zł wycena to efekt przeprowadzonej rewizji spowodowanej słabszą sprzedażą w I kwartale roku (brak większego eksportu do Azji). Dodatkowo, zdaniem analityków rozwój ekspansji międzynarodowej prawdopodobnie będzie wymagał kolejnej emisji akcji lub obligacji. Eksperci obniżyli też swoje wcześniejsze prognozy dla wyników na najbliższe lata.

Z jaśniejszych perspektyw, w III kwartale 2019 r. spółka powinna wykazać pierwsze znaczące przychody ze sprzedaży suplementów marki Menavitin. Pharmena ma także kontynuować negocjacje dotyczące komercjalizacji TRIA-662 (leku przeciwmiażdżycowego). Potencjalnie wysokie zyski są więc na horyzoncie, jednak nieco dalszym niż najbliższe lata.

Na koniec rekomendacja będąca częścią Giełdowego Programu Wsparcia Analitycznego. Nie tak spektakularna jak zalecenie dla akcji MCI z ubiegłego miesiąca, jednak również obiecująca atrakcyjną stopę zwrotu. Mowa o PSW (PGSSOFT), a zdaniem zespołu DM Trigon za inwestycją w spółkę przemawiają m.in. rentowność na poziomie ponad 15%, wysoka konwersja zysków na gotówkę, dywersyfikacja klientów i dynamiczny rozwój rynku usług outsourcingowych. Według analityków, katalizatorem wzrostów może być dodatkowo przeprowadzenie pierwszej akwizycji.

„Potencjalne przeprowadzenie akwizycji może stanowić kolejny kamień milowy w historii Spółki, która do tej pory rozwijała się stricte organicznie. Naszym zdaniem M&A mógłby nastąpić najwcześniej w 2020r. i zapewne będzie niewielkim (<10mln EUR) przejęciem wyspecjalizowanego zespołu w celu poszerzenia kompetencji lub zdobycia rynku/branży, w której do tej pory nie zaistniała Spółka” – czytamy w rekomendacji

 

Znak zapytania

Wprawdzie żadne z biur maklerskich nie odradzało w lipcu inwestycji w akcje LWB (BOGDANKA), jednak dysproporcja między ustalonymi przez maklerów cenami docelowymi jest bardzo znacząca.

Patrząc na dwie skrajne wyceny, z jednej strony otrzymamy 39 zł autorstwa zespołu Erste Securities, natomiast z drugiej 67,2 zł analityków DM BOŚ. Tym samym pierwsza z rekomendacji widzi w akcjach LW Bogdanka potencjał do niewielkiego, 9% wzrostu, zaś druga istotnie niedowartościowany papier i atrakcją okazję inwestycyjną z szansą na niemal 90% zysk.

Zdaniem DM BOŚ sytuacja Bogdanki jest podobna do JSW i za inwestycją w spółkę przemawiają te same czynniki. Również w tym przypadku inwestorzy w obawie przed spowolnieniem nie doceniają zwiększenia produkcji w kopalniach i stabilizacji cen węgla wspieranej popytem w Chinach.

Nie znamy niestety uzasadnienia rekomendacji Erste Securities, ale można spekulować, że jest ono bliższe do nastrojów panujących wśród inwestorów. Akcje LWB do początku roku straciły już -27% swojej wartości i znajdują się obecnie na najniższym poziomie od ponad dwóch lat.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
ASB (ASBIS) 17.07.2019 08:25 BOŚ DM http://www.infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33760348,dm-bos-podniosl-wycene-akcji-strong-asbis-strong-u-do-5-20-zl-podtrzymal-kupuj
JSW 10.07.2019 08:10 BOŚ DM http://www.infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33708965,dm-bos-obnizyl-cene-docelowa-dla-strong-jsw-strong-do-88-zl-podtrzymuje-kupuj
PHR (PHARMENA) 25.07.2019 06:45 East Value Research http://www.infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33768867,east-value-research-obnizyl-cene-docelowa-akcji-pharmeny-do-16-10-zl
PSW (PGSSOFT) 16.07.2019 14:30 DM Trigon http://www.trigon.pl/files/raporty-analityczne/PSW20190716_GPWPA.PDF
LWB (BOGDANKA) 01.07.2019 - Erste Securities https://www.cire.pl/item,182830,1,0,0,0,0,0,erste-obnizyl-rekomendacje-dla-bogdanki-do-trzymaj.html?utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_medium=link
LWB (BOGDANKA) 10.07.2019 08:20 BOŚ DM https://info.bossa.pl/analizy/rekomendacje/