Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Licencja lepszym sposobem komercjalizacji technologii XTPL

Udostępnij

Licencjonowanie stanie się metodą komercjalizacji technologii XTPL na rynku wyświetlaczy do zastosowania w naprawie defektów (ang. open defect repair). Decyzja jest efektem rozmów z partnerami zainteresowanymi nabyciem technologii spółki oraz analiz, potwierdzających zalety zastosowania tego modelu.

Spółka prowadzi rozmowy na temat komercjalizacji rozwijanej technologii z kilkoma dużymi graczami. Są wśród nich czołowi dostawcy linii produkcyjnych dla tego sektora (potencjalni bezpośredni klienci technologicznej spółki). W tej grupie jest m.in. międzynarodowy koncern notowany na NASDAQ, którego przychody w 2018 r. wyniosły ponad 4 mld USD. Kolejny z zainteresowanych partnerów to duży koreański producent wyświetlaczy (potencjalny klient końcowy dla technologii XTPL), notowany na giełdzie w Seulu, którego przychody za rok 2018 przekroczyły 50 mld USD.

Model licencyjny preferuje większość potencjalnych klientów, którzy są zainteresowani zakupem rozwiązania oferowanego przez spółkę.
– Wszystkie te podmioty zadeklarowały zainteresowanie współpracą z XTPL w zakresie naprawy defektów właśnie w modelu licencyjnym. Potwierdzili oni także gotowość do szybkiej wizyty referencyjnej w naszych laboratoriach. XTPL ma potencjał by wspierać globalnych gigantów z branży wyświetlaczy oraz innych sektorów zaawansowanej elektroniki, tak by mogli oni produkować urządzenia w oparciu o licencjonowany know-how spółki. – wyjaśnia Filip Granek, prezes oraz współtwórca XTP (XTPL).

Zarząd spółki zwraca uwagę przede wszystkim na możliwość wykorzystania istniejącego już potencjału przyszłego licencjobiorcy w zakresie efektywnego przygotowania technologii do wdrożenia przemysłowego. Prace takie obejmują zazwyczaj przeprowadzenie testów rozwiązania w kilku cyklach w warunkach produkcyjnych. Co ważne, w takim modelu to po stronie licencjobiorcy pozostają wszelkie aspekty związane ze sprzedażą finalnego produktu (logistyka, dystrybucja czy obsługa klienta). W tym przypadku produktem tym będą urządzenia do produkcji wyświetlaczy z modułami do naprawy defektów w oparciu o unikalną technologię XTPL.


– Uważamy, że partnerstwa strategiczne oraz licencjonowanie technologii pozwolą w najskuteczniejszy sposób wdrożyć technologię w danym sektorze, zabezpieczyć powtarzalne przychody i skupić się na kolejnym polu aplikacyjnym. Przełomowa technologia i chronione IP generuje przewagi biznesowe na lata, pozwalając osiągać znaczące, powtarzalne zyski. To jest długofalowy model na zbudowanie globalnie liczącej się spółki technologicznej o największej wymiernej wartości – podkreśla Filip Granek

Model licencyjny, przyjęty przez XTPL, wymaga odpowiedniego przygotowania i globalnego zabezpieczenia przedmiotu licencji, którym będzie własność intelektualna oraz unikalne know–how. W związku z tym spółka planuje systematycznie powiększać tworzoną chmurę patentową.

Rozmowy z potencjalnymi klientami wskazują również, że istotnym czynnikiem wpływającym na wartość licencji jest rozwój technologii XTPL do potrzeb naprawy defektów dla nowoprojektowanych generacji wyświetlaczy, które będą wdrażane do produkcji dopiero w kolejnych latach. Spółka uruchamia zatem dodatkowy projekt badawczo-rozwojowy, mający na celu spełnienie także potencjalnych wymagań technologicznych dla tych generacji produktów. Ewentualny sukces tego projektu oznacza wydłużenie o kilka kolejnych lat oczekiwanego czasu ekonomicznego wykorzystania licencji przez licencjobiorców.

Prace związane z przygotowaniem do komercjalizacji w modelu licencyjnym obejmą przede wszystkim działania w zakresie dodatkowego zabezpieczenia własności intelektualnej, przemysłowej i know - how technologicznego, mających stanowić przedmiot licencji. Równocześnie spółka będzie prowadzić dalsze rozmowy i negocjacje z podmiotami zainteresowanymi pozyskaniem licencji.

Ponadto zarząd poinformował o rozpoczęciu dodatkowego cyklu prac R&D mających na celu rozwój technologii XTPL w segmencie ODR (open defect repair) w celu potwierdzenia spełnienia wstępnych wymagań dla nowoprojektowanych generacji wyświetlaczy, planowanych do wdrożenia do produkcji w kolejnych latach. Zarząd ocenia, że prace te mogą potrwać do kilku miesięcy, a ewentualny sukces w ich realizacji może przyczynić się do wzrostu przychodów z opisanych licencji, ponieważ zwiększenie poziomu gotowości technologicznej XTPL podnosi wartość rozwiązania dla potencjalnego partnera a jednocześnie oznacza wydłużenie o kilka kolejnych lat oczekiwanego czasu ekonomicznego wykorzystania licencji przez licencjobiorców.

W ocenie zarządu, przyjęcie do realizacji nowego modelu komercjalizacji technologii w polu aplikacyjnym FPD do zastosowań w ODR stanowi znaczącą zmianę w stosunku do rozwijanego i komunikowanego dotychczas rynkowi modelu komercjalizacji i może mieć wpływ na możliwości i perspektywy czasowe wypracowania przez XTPL przychodów.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus