Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Maklerzy podpowiadają gdzie szukać inwestycyjnych prezentów

Udostępnij

W ubiegłym roku tzw. rajd św. Mikołaja nie do końca wyszedł na warszawskim parkiecie, a szeroki rynek zamknął ostatni miesiąc roku z wynikiem -0,9%. Jeszcze gorzej rozpoczął się tegoroczny grudzień, który z Mikołajem ma wspólny jedynie kolor czerwony. Czy jest jeszcze szansa na udaną końcówkę roku? Maklerzy podpowiadają, które spółki mają w najbliższym czasie szansę na wzrosty.

Wschodząca gwiazda

W 2019 r. wartość akcji NVA (PANOVA) spadła o ponad -10%. Jeszcze gorszy był dla nich ubiegły rok, kiedy potaniały o przeszło -36%. W opinii analityków BDM wycena spółki osiągnęła obecnie bardzo atrakcyjne pułapy, a potencjał do wzrostu jest spory. Eksperci oceniają go bowiem na niemal +160%, wyceniając akcje P.A. Nova na 35,3 zł.

Za inwestycją przemawia jednak nie tylko niewymagająca wycena. Zespół BDM zwraca również uwagę na sprzedaż czterech parków handlowych z portfolio grupy, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki drugiej połowy roku i powinno przełożyć się na oddłużenie bilansu. Prognozują także, że po trzech latach przerwy, w 2020 r. spółka powróci do wypłaty dywidendy.

Po słabym 2018 r. poprawić mają się również wyniki spółki. Analitycy prognozują, że w bieżącym roku spółka wypracuje 250,1 mln zł przychodów, 72,6 mln zł EBITDA oraz 29,2 mln zł zysku netto – czyli najwięcej w swojej historii.

Potencjalni liderzy wzrostu

W przeciwieństwie do „wschodzącej gwiazdy” propozycja inwestycyjna analityków BOŚ DM znajduje się obecnie blisko historycznych szczytów. Zdaniem ekspertów to jednak jeszcze nie koniec rajdu, a akcje LSI (LSISOFT) mają przed sobą potencjał na kolejne kilkadziesiąt procent wzrostów. Według nich dalej są bowiem zbyt tanie, a wskaźniku ceny do zysku w wysokości 7,3 oraz wskaźniku EV/EBITDA na poziomie 3,4 (na podstawie prognozy na 2019 r.) wskazują na ponad 50% dyskonto w stosunku do porównywalnych polskich spółek.

W zaktualizowanej rekomendacji ponieśli cenę docelową na 23,5 zł (poprzednia, 16,5 zł została na moment osiągnięta). W ich ocenie motorem wzrostu w kolejnych latach ma być sprzedaż oprogramowania POSitive Cinema.

"Oczekujemy, że za sprawą rozpoznania wysokomarżowych kontraktów kinowych spółka zaksięguje w III kw. 2,1 mln zł zysku netto (wzrost o 50 proc. rdr). Ponadto oczekujemy nowych kontraktów w przyszłości, ponieważ trwają negocjacje z podmiotami arabskimi, izraelskimi i amerykańskimi" - napisano w raporcie.

Z kolei analitycy East Value Research, po dwóch kolejnych podwyżkach, zdecydowali ściąć swoją cenę docelową dla akcji XTP (XTPL). Aktualna, 176,6 zł w dalszym ciągu daje jednak solidny, ponad 60% potencjał do wzrostów.

Nie znamy niestety uzasadnienia takiej decyzji, jednak w opinii zespołu EVR spółka ma osiągnąć próg rentowności EBIT w 2023 zł. Bieżący rok XTPL zakończy więc pod kreską. Eksperci szacują, że w 2019 r. wynik operacyjny wyniesie -10,7 mln zł. Rok później ma natomiast wynieść -6,3 mln zł. Tym samym przyszły rok ma być pierwszym o dodatniej dynamice EBIT.

Dla preferujących bardziej rozpoznawalne i  medialne spółki, propozycję inwestycyjną przygotowali analitycy DM mBanku. Wprawdzie obniżyli oni cenę docelową dla akcji 11B (11BIT), jednak w dalszym ciągu zalecają zakup akcji tego dewelopera gier.

„Zwracamy uwagę na utrzymującą się wysoką sprzedaż gry Moonlighter (spółka zaksięgowała 8,6 mln PLN kosztów usług obcych, z których większość to tantiemy wypłacone deweloperowi gry (…) Dnia 3 września premierę miała gra Children od Morta, której liczba subskrypcji do Wishlist na platformie Steam wyniosła 200 tys. (…) W 3Q’19 oczekujemy, że spółka wypracuje 4,4 mln PLN zysku netto” – czytamy w raporcie

Ustalona przez zespół DM mBanku cena docelowa 483 zł jest też aktualnie najwyższą spośród ośmiu oficjalnie dostępnych rekomendacji wydanych dla 11 bit studios do których udało nam się dotrzeć.

Znak zapytania

EUR (EUROCASH) otrzymał najniższą spośród zebranych przez nas w listopadzie rekomendacji. Cena docelowa ustalona przez analityków DM mBanku była w dniu wydania rekomendacji o -24% niższa niż wartość rynkowa akcji, a spółka figurowała wśród kluczowych negatywnych zaleceń.

W drugiej połowie miesiąca eksperci zmienili jednak zarówno rekomendację (na redukuj), jak i cenę docelową (na 19,8 zł). Aktualizację wydano „w celu zachowania porównywalności danych z innymi spółkami z sektora”, jednak perspektyw dla spółki w dalszym ciągu nie ocenili zbyt optymistycznie.

Zwrócono uwagę m.in. na niską dynamikę sprzedaży w C&C oraz EC Dystrybucja. Zespół DM mBanku szacuje także, że sieć Delikatesy Centrum do 2023 r. otworzy jedynie 370 nowych sklepów wobec planowanych w strategii 900 otwarć.

Inny punkt widzenia zaprezentowali natomiast analitycy BDM, zalecający akumulowanie akcji Eurocash i wyceniając je na 23,9 zł (z 20,8 zł wcześniej).

W ich ocenie rezultaty trzeciego kwartału okazały się lepsze od założeń, a wyniki przyszłego roku powinny wspierać optymalizacja biznesu w EC Dystrybucja, wysoka inflacja oraz dalsza ekspansja sieci. Również przyjmują bardziej konserwatywne założenia odnośnie liczby nowych placówek sieci, jednak spodziewają się rewizji założeń i aktualizacji strategii spółki wraz z prezentacją wyników za 2019 r.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
NVA (PANOVA) 12.11.2019 14:40 BDM

https://www.bdm.pl/

LSI (LSISOFT) 18.11.2019 08:00 BOŚ DM http://www.infostrefa.com/
XTP (XTPL) 15.11.2019

06:20

East Value Research http://www.infostrefa.com/
11B (11BIT), EUR (EUROCASH) 06.11.2019 08:47 DM mBank https://www.mdm.pl/

EUR (EUROCASH)

22.11.2019 14:00 BDM https://www.bdm.pl/

EUR (EUROCASH)

25.11.2019 08:37 DM mBank https://www.mdm.pl/
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+